Valery Giscard d'Estaing oli tuntud terava mõistuse poolest.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 3. detsember 2020 10:25
Kolmapäeval suri Prantsusmaa endine president Valery Giscard d'Estaing. 94aastase mehe elu nõudis koroonaviirus.

Aastatel 1974-1981 Prantsusmaad juhtinud Giscard oli Euroopa integratsiooni üks põhiarhitekt, kes püüdis pärast aastatepikkust konservatiivset gaullistliku valitsemist majandust ja sotsiaalseid hoiakuid liberaliseerida. Ta seadustas muuhulgas Prantsusmaal abordi ja langetas valimisea 21 eluaastalt 18ni. Euroopas sõlmis ta tihedad suhted Lääne-Saksamaa toonase kantsleri Helmut Schmidtiga, kellega koos pandi alus Euroopa rahandussüsteemile ja eurole.

Giscard proovis end näidata noore ja kaasaegse presidendina, kes oleks rahvale lähemal kui tema eelkäijad – enne Emmanuel Macroni oligi ta noorim Prantsusmaa presidendiks saanud poliitik. Ta käis tavakodanike juures õhtusöökidel ja mängis seal sageli akordionit. President oli eelkõige tuntud tervava mõistuse poolest.

Kõigele vaatamata ei õnnestunud tal siiski teiseks ametiajaks presidendiks saada. Selle põhjuseks toodi välja 1970ndate ülemaailmse majanduslanguse põhjustatud probleeme ja suur osa rahvast nägi Giscardi siiski tema jõuka päritolu tõttu kõrgi isikuna. Tema ametiposti võttis üle sotsialist Francois Mitterrand. Poliitilise karjääri lõpetas Giscard 2004. aastal.

Tulihingeline anglofiil Giscard toetas Suurbritannia jäämist Euroopa Liitu. „Me armastame teid. Ärge jätke meid nüüd maha,“ kuulutas endine Prantsusmaa president 2016. aastal. 

Endine tipp-poliitik viidi esialgu haiglaravile juba septembris, kui tal tekkisid hingamisraskused. Tal diagnoositi kopsuinfektsioon Taas pidi ta end arstide hoole alla andma novembri keskpaigas. Prantslasel tuvastati Covid-19 ja ta suri viirusega kaasnenud tüsistuste tõttu 2. detsembril Lääne-Prantusmaal asuvas kodus.