Juhtkiri

Juhtkiri | Katuseraha näitab võimuliidu väärtushinnanguid (1)

Ohtuleht.ee, 2. detsember 2020 20:18
Eesti poliitikas on kummaline tava, et riigikogu jagab katuseraha, mille abil pääsevad piskut annetades pildile needki saadikud, kes muidu ei ületa uudiskünnist. Samas ei jagata isiklikku, vaid riigi raha ning selline tegevus pole kaugeltki omakasupüüdmatu. See on ebaõiglane nende suhtes, kes ei tunne mõnd riigikogu liiget ega saa seega laguneva katuse lappimiseks remondiraha küsida. 

Ajadki on muutunud ning paljud koolimajad on juba korda tehtud või on sootuks uued ehitatud. Seetõttu läheb suur osa rahast sel aastal usuorganisatsioonidele ja MTÜdele. Muutunud pole vaid asjaolu, et paljud saadikuid organiseerivad raha enda ja oma tegemistega seotud ettevõtmistele. Uueks noodiks on sel korral katuseraha kasutamine mingile seltskonnale olulise agenda kergitamiseks – kui suurim summa, 141 000 eurot läheb abordivastasele ühingule ning sellele lubatakse hilisemate vangerduste käigus veel 30 000  juurde anda. 

Selle sammu tõttu jääb mulje, et tegu on riiklikult tähtsa probleemiga, kui juba riigikogu rahaeraldis toetab abordivastast võitlust. Näib, et riik on valinud poole, kelle pürgimusi ta peab õigeks, neid rahaliselt toetades. Ilmselt sai ka Jüri Ratas aru, et sellist rahaandmist võetakse võimuliidu ühise seisukohana, sest ta kiirustas kinnitama, et tema ja keskerakondlased on abordikeelu vastu, ning et Keskerakonna valitsuse ajal seda ei kehtestata. 

Küll aga sobitub aborditeema samasse mustrisse abieluküsimusega, mis on näiteks Poolas päevakorral – ka ses osas pole meie rahvuskonservatiivid originaalsed, vaid ainult kopeerivad mujalt nähtut-kuuldut. Samas võib Ratas küll deklareerida, et on abordikeelu vastu, aga kui Keskerakonna toel antakse raha raseduse katkestamise vastastele, õhutatakse sellega ühiskonna lõhestamist mujalt imporditud teemaga, mis on isegi katoliiklaste meelest äärmuslik lähenemine. 

Kui Eestiga vähe seotud baltisaksa mõisnikule ausamba püstitamiseks antud 45 000 euro saajad loobusid sellest meediakära tõttu, siis oma 15 minutit kuulsust sai too EKRE noorte seltskond ikkagi kätte. Arvestades seda, et katuseraha moodustab riigieelarve 13 miljardist väga väikese osa, on selle seitsme miljoni kujul tegu kahtlemata ühe kõige kummalisemalt ja korruptiivsemalt kulutatava rahaga, kui eesmärgiks on segaduse tekitamine ja ühiskonna närvidel mängimine.