Abordivastane meeleavaldus Elu MarssFoto: Robin Roots
Toimetas Keit Paju 2. detsember 2020 18:40
Mõned päevad tagasi avalikustati tänavune regionaalsete toetuste ehk katuserahade jaotumine. Suurima summaga, 141 000 euroga, toetasid koalitsioonierakonnad abortivastast MTÜd Elu Marss. 45 000 euroga toetati ka mälestusseltsi Unger Khaan, kes tahtis püstitada baltisaksa parunile Ungern-Sternbergile mälestussammast. Ühing aga loobus toetusest. Suurem osa üle jäänud toetusest läheb abordivastastele.

MTÜ Elu Marss saab ülejäänud toetusest suurima ampsu, ehk 30 000 eurot, kirjutab Delfi. Seega toetavad koalitsioonierakonnad ühingut 171 000 euroga. Abordivastase MTÜ Elu Marss asutaja on EKRE liige Liidia Hõbesalu.

Väikeseid rahasutse saavad ka teised ühingud: Prosti Põllutöömasinate Muuseum ja Võnnu Vabatahtlik Päästeselts 5000 eurot, “Eesti mõtteloo” raamatusari sai juurde 2000 eurot teotust ning Pöide Maarja kogudus sai oma oreli ümber ehitamiseks juurde 3000 eurot.

Koalitsioonierakonnad, kes jagasid laiali 6 425 000 eurot, toetasid esialgu 45 000 euroga MTÜd Unger Khaan, mille taga on EKRE noorteühendus Sinine Äratus. Alles 8. oktoobril loodud mälestusselts tahtis püstitada ausamba baltisaksa parunile Roman von Ungern-Sternbergile, kes sõdis Venemaa kodusõjas Kagu-Idas ning seejärel Mongoolias. 

“Paruni näol on tegemist ainulaadse ja ühe säravaima Eestist pärit isikuga, kelle võitlus nii kommunismi kui Hiina ekspansionismiga saab tänapäeva Eestis mannetult vähe tähelepanu,” ütles ühingu üks juhte, Fedor Stomahkin. 

Ajaloolane Olev Liivik tõi aga Õhtulehe veergudel välja, et paruni näol tegu on verise sõjamehega, kes vihkas juute ja püüdis vägivallaga luua Mongooliast budistlikku riiki. „See, et ta [Roman von Ungern-Sternberg] on Eesti aadliku või Eesti Sternbergide suguvõsast pärit isik, on ikka üsna meelevaldne seos Eestiga,“ ütles ta.

Teisipäeva õhtul teatas mälestusselts, et loobub toetusest “meedia laimu tõttu”, öeldes, et meedia näitab parunit sõjardi ja kriminaali mitte Mongoolia vabastajana ja edaspidi korraldatakse tegevust annetuste toel.

Katuseraha on summa, mida riigikogu fraktsioonid saavad riigieelarvesse lisada oma suva järgi. Mõte on vähendada erakondade motivatsiooni riigieelarve vastuvõtmist takistada. Sel aastal jagati laiali 6,725 miljoni eurot.