Poliitika

President Kaljulaid: isiklikult ei saa ma valitsust vahetada, aga ma ei pea vaiki olema (99)

Toimetas Viljar Voog, 1. detsember 2020 12:45
Peaminister Jüri Ratas ja president Kersti Kaljulaid.Foto: Presidendi kantselei
President Kersti Kaljulaid on varasemalt usutlustes välismeediale kasutanud väga teravat kõneviisi Eesti praeguse valitsuse teemal. Seekord ei öelnud riigijuht päris seda, et ta vihkab EKRE poliitikute käitumist, kuid tõdes, et kahtleb, kas nood ikka tahavad lõhet Eesti ühiskonnas parandada.

Kaljulaid andis intervjuu Financial Timesile, kus nentis, et Eestis on väärtuste konflikt ja talle ei meeldi, kuidas EKRE ministrid kõnelevad naistest, vähemustest ja liberaalsetest väärtustest.

Samal teemal

„Need pole üksnes sõnad, see on nende mõtteviis. Peame selle vaidlusega lõpuni minema, paistku see väljapoole kui kole tahes. Me ei tohiks proovida peitu pugeda…“ sõnas president Kaljulaid. „Isiklikult ei saa ma valitsust vahetada, kuna meil on parlamentaarne demokraatia. Aga see ei tähenda, et pean vaiki olema.“

Kaljulaid ütles, et ta ei süüdista populistlike parteide valijaid oma otsuste eest, sest praegune majandusmudel nende jaoks ei toimigi. Populistide pakutavad lahendused on aga lihtsad, kuid väärad.

„Kas need erakonnad huvituvad tõesti selle ühiskondliku lõhe ületamisest? Selle kohta on mul oma kahtlused,“ rääkis riigijuht. Ta lisas: „Tuleb hoolikalt analüüsida, mis on selle [lõhe] tekitanud ja mitte süüdistada populismi. Sa ei ole osasid ühiskonnast suutnud teenida ja sellega tuleks leppida.“

President Kaljulaid rääkis intervjuus ka NATO ja Venemaa suhetest ning tänas liitlasi panuse eest allianssi idapiiril: „Ausalt öeldes tunneme end turvalisemalt.“ Riigipea kiitis nii Euroopa riike kui ka USAd ja selle president Donald Trumpi, et NATO sees on kaitsekulutusi 100 miljardi dollari võrra tõstetud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee