Maailm

Šotimaa valitsusjuht soovib uut iseseisvusreferendumit 

Toimetas Aare Kartau, 1. detsember 2020 09:11
Šotimaa esimene minister (ehk peaminister) Nicola Sturgeon ei välistanud uue referendumi toimumist juba järgmisel aastal.Foto: Reuters/Scanpix
Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon rõhutas esmaspäeval üleskutset uueks iseseisvusreferendumiks. Ta ei välistanud, et hääletus toimub juba järgmisel aastal. Samuti vihjas valitsusjuht, et kui London üritab seda blokeerida, võib ta kohtusse pöörduda.

Šotlased lükkasid 2014. aasta referendumil iseseisvuse tagasi, ent ajad on muutunud. Brexit ja Briti valitsuse koroonastrateegia on suurendanud šotlaste lahkumissoovi, teatab Reuters. Enamik küsitlusi on näidanud, et suurem osa rahvast toetab nüüd Ühendkuningriigist eraldumist. 

Samal teemal

Šotimaa parlamendivalimised toimuvad järgmise aasta mais ja Sturgeoni Šoti Rahvuspartei (SNP) peaks kõigi eelduste kohaselt tegema seal jõulise etteaste. See oleks järjekordse iseseisvusreferendumi korraldamiseks tugev alus.

Sturgeon ütles esmaspäeval SNP virtuaalkonverentsil peetud kõnes, et soovib, et šotlased toetaksid üleskutset korraldada „uue parlamendi algusetapis“ veel üks iseseisvusreferendum. Varasemalt on ta keeldunud uut hääletust välistamast. 

Suurbritannia peaminister Boris Johnson on maininud, et 2014. aasta hääletus, kus šotlased hääletasid 55-45 osakaaluga Ühendkuningriiki jäämise poolt, oli ühe põlvkonna otsustav hääletus. Tema valitsuse hinnangul ei tohiks uut referendumit lähiajal korraldada. Küsitluste kohaselt on Johnson Šotimaal ääretult ebapopulaarne. Ka Brexit on oluliseks küsimuseks, sest selge enamus šotlastest hääletas 2016. aasta referendumil Euroopa Liitu jäämise poolt, ehkki kogu Ühendkuningriigis hääletati 52-48 osakaaluga selle vastu.

Samal teemal

24.06.2020
Boris Johnson ei toeta šotlaste iseseisvumist
14.00.2020
Boris Johnson ei luba šotlastel iseseisvusreferendumit korraldada
03.10.2019
Šotimaal nõuavad meeleavaldajad iseseisvust