Prantsuse tank Gaos. Illustreeriv foto.Foto: Reuters/Scanpix
Greete Kõrvits, Annika Erg 30. november 2020 21:45
Malis ründasid relvastatud kaagid sõjaväebaase Kidalis, Menakas ja Gaos. Al Jazeera vahendab, et tegemist näis olevat koordineeritud operatsiooniga. Keegi rünnakutes õnneks siiski viga ega surma ei saanud.

„Täna hommikul toimus Malis Gaos rünnak, mille käigus üritati tabada kaudtulega operatsiooni Barkhane baasi. Ükski lask teadaolevalt baasi ei tabanud,“ ütles Õhtulehele leitnant Taavik Laasik kaitseväe pressijaoskonnast.

„Ükski inimene rünnakus viga ei saanud. Baasis paiknevate Eesti sõduritega on kõik korras ning nad jätkavad teenistust,“ kinnitas Laasik.

Rünnakud toimusid mõne tunni jooksul ning ainus ehitis, mis kannatada sai, oli ÜRO baas Kidalis. Võimalik, et rünnakud on seotud 10. novembril tapetud Bah ag Moussa surmaga, kes oli al-Qaeda Põhja-Aafrika tiiva juhtfiguur. Terrorist sai surma Prantsuse sõdurite käe läbi. 

Rünnakud Malis asuvate välismissioonide baaside vastu pole iseenesest paraku haruldased, ent selline juhtum, kus tule alla satub neist mitu, on esmakordne.

Suur osa Mali riigist ei ole valitsuse, vaid mässuliste kontrolli all. Hõimude- ja ideloogiapõhine võimunäitamine ning vägivald on laienenud ka naaberriikidesse, põhjustades kogu piirkonnas tohutu humanitaarkatastroofi.

Eesti osaleb mässutõrjeoperatsioonil Barkhane alates 2018. aasta augustist. Eesti sõdurite ülesandeks Malis on Gao linnas asuva Prantsusmaa välibaasi ja selle lähiümbruse julgeoleku tagamine. Operatsioonil Barkhane osaleva Eesti kontingendi tuumiku moodustab Scoutspataljoni jalaväerühm, mida toetab mehaanikutest, logistikutest, sidemeestest ja meedikutest koosnev toetuselement. Kokku on kontingendi suurus ligi 50 inimest.

Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitav mässutõrjeoperatsioon Saheli piirkonnas. Selle eesmärk on toetada viie riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ning seeläbi tõkestada ka Euroopasuunalist ebaseaduslikku immigratsiooni ja inimkaubandust.