Maailm

Kasvuhoonegaaside hulk Euroopas väheneb (1)

Ohtuleht.ee, 30. november 2020 20:53
Söekivi- ja tuuleenergia Saksamaal. Illustreeriv foto.Foto: AP/Scanpix
Euroopa Komisjon võttis esmaspäeval vastu iga-aastase Euroopa Liidu kliimameetmete 2019. aasta eduaruande. Sellest ilmneb, et kasvuhoonegaaside heide vähenes 27 liikmesriigis eelneva aastaga võrreldes 3,7%. Võrreldes 1990. aasta tasemega on heide vähenenud 24% ehk pea veerandi võrra. ELi kasvuhoonegaaside heide langes 2019. aastal viimase kolme aastakümne madalaimale tasemele.

Eduaruanne käsitleb euroliidu edusamme kasvuhoonegaaside heite vähendamisel ning tugineb liikmesriikide esitatud andmetele. Kõige rohkem vähenesid 2019. aastal ELi heitkogustega kauplemise süsteemiga (HKS) hõlmatud heitkogused: 9,1% ehk ligikaudu 152 miljonit ekvivalenttonni süsihappegaasi võrreldes 2018. aastaga. See langus tulenes peamiselt energiasektorist, kus heide vähenes (15% võrra) eelkõige tänu sellele, et söest elektri tootmine asendati taastuvatel energiaallikatel ja gaasil põhineva elektritootmisega. Tööstussektori heide vähenes peaaegu 2%.

Lennundussektori tõendatud heitkogused, mis praegu hõlmavad ainult Euroopa Majanduspiirkonna siseseid lende, kasvasid, ent tagasihoidlikult: 1%. HKSiga hõlmamata tööstusharudest nagu transpordist, hoonetest, põllumajandusest ja jäätmetest pärit heitkogus ei ole 2018. aastaga võrreldes oluliselt muutunud.

Komisjoni pressiteates seisab, et ELi kulutused kliimameetmetele, keskkonnahoidliku tehnoloogia rahastamisele, uute lahenduste kasutuselevõtule ja rahvusvahelisele koostööle suurenesid 2019. aastal ning suurenevad kindlasti ka pärast seda, kui Euroopa taastub COVID-19 kriisist.