Foto: ÕL arhiiv.
Toimetas Hindrek Pärg 24. november 2020 11:14
Prokuratuuri hinnangul ei pannud Õhtulehe ajakirjanikud toime kuriteona käsitletavat eraviisilist jälitustegevust, kui jälgisid haridus- ja teadusministeeriumi ametiauto kasutamist. Prokuratuur ei alustanud ka Mailis Repsi suhtes kuriteomenetlust, küll aga alustas politsei endise haridusministri osas väärteomenetlust.

"Politsei alustas Mailis Repsi võimaliku rikkumise asjaolude selgitamiseks väärteomenetlust korruptsioonivastase seaduse paragrahvi järgi, mis käsitleb avaliku vahendi korruptiivset kasutamist (KVS § 17). Menetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo," teatas politsei. 

Karistusseadustiku kohaselt on eraviisiline jälitustegevus ilma õigusliku aluseta mõne konkreetse inimese jälgimine ja tema kohta andmete kogumine. Antud juhul oli prokuratuuri hinnangul ajakirjanike töö eesmärk koguda andmeid ministeeriumi käsutuses oleva auto kasutamise kohta. Kuivõrd ajakirjanike eesmärk oli koguda andmeid riigile kuuluva vara kasutamise, mitte konkreetse inimese kohta, ei ole prokuratuuri hinnangul karistusseaduse mõttes tegemist eraviisilise jälitustegevusega.

Riigiprokurör Taavi Pern selgitas, et prokuratuur andis hinnangu konkreetsele olukorrale. „Paragrahv, mis keelab eraviisilise jälitustegevuse, on mõeldud kaitsma inimeste õigust privaatsusele. Hindame ajakirjanike tahet ja julgust juhtida tähelepanu ühiskonna murekohtadele, kuid peame siiski vajalikuks rõhutada, et ka ajakirjanduslikud eksperimendid ja uurivate ajakirjanike töö peavad olema seadusega kooskõlas. Siinkohal selle vastu eksitud ei ole,“ lisas riigiprokurör Pern. „Eelmisel nädalal ilmunud Mailis Repsi puudutava materjaliga tutvudes leidsime, et viiteid võimalikule kuriteole ei ole. Teavitasime enda seisukohast politseid, kellel on pädevus otsustada, kas viia läbi väärteomenetlust.“

Endine haridusminister Mailis Reps otsustas reedel ametist lahkuda pärast Õhtulehe paljastust, et ta on väärkasutanud maksumaksja raha, kasutades ministeeriumi ametiautot erasõitudeks. Reps valetas ka ajakirjanikele ametiauto kasutamise kohta ning tema palgal oli kaks kõrgepalgalist nõunikku, kelle tööülesannete kohal olid suured küsimärgid.  

Eelmisel neljapäeval ütles justiitsminister Raivo Aeg valitsuse pressikonverentsil, et palus prokuratuuril kujundada seisukoht Õhtulehe tegevuse kohta. „Igal asjal on piir. Ei ole võimalik, et suvalisi inimesi lihtsalt mingi ajakirjandusliku eksperimendi huvides võib määramatu ajaga jälitada,“ sõnas Aeg, kes veel eile ütles, et ajakirjanikud jälitasid Mailis Repsi lapsi. Õhtulehe ajakirjanikud jälgisid aga haridus- ja teadusministeeriumi ametiauto kasutamist ega jälitanud lapsi. 

Samal teemal

Kommentaarid  (24)

arvelaud 25. november 2020 10:09
Eks neid kivialuseid kahjulikke tegevusi on veel ja veel ning neid ministreid ning ministeeriume on ka jalaga segada Eesti Vabariigis ning Riigikogulasi annab ka kokku lugeda kümnel käel
Jaanus to: Mis mõttes ei ole ebaseaduslik?/ täna, 15:20/ täna, 23:20 24. november 2020 23:31
...Ei lähe enam kaua, kui varsti hakkab ka mee biomassimeedia paatoslikult nagu Põhja-Korea meedia, kuulutama euroopaliku ühiskonna ja kultuuri vääramatust õitsengust. Süütute, tühiste tegudega eksinute ja Repsisuguste nn näidi.sh.ukk.ami.si hakatakse tv-showdes rahvale globaalselt näitama. Ja inim.subs.traat juubeldab iga bi.om.ass.im.ee.dia poolt vahendatud ver.istatud karistatu üle. Peagi saavutate oma hingerahu, kuna see aeg ei ole enam kaugel.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS