Eesti uudised

Oluliselt täiendatud!

VIDEO | Jüri Ratas avaldas uute ministrikandidaatide nimed! Variante oli rohkemgi kui Jaak Aab ja Anneli Ott (8)

Viljar Voog, Marvel Riik, Hindrek Pärg, 24. november 2020 10:31
Jüri Ratas ja Jaak Aab.Foto: Teet Malsroos
Peaminister Jüri Ratas avaldas sotsiaalmeedias, et valis haridusministri kandidaadiks Jaak Aabi, kelle asemel saab tõenäoliselt järgmiseks riigihalduse ministriks riigikogulane Anneli Ott. 

"Teen täna õhtul Eesti Keskerakonna juhatusele ettepaneku esitada haridus- ja teadusministriks praegu riigihalduse ministrina töötava Jaak Aabi ning uueks riigihalduse ministriks seni riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni juhtinud Anneli Otti," teatas peaminister Facebookis. 

Improviseeritud pressikonverentsi Stenbocki maja sisehoovis tund pärast sotsiaalmeediapostitust alustas Jüri Ratas hoopis Covidi-komisjoni otsustega. Nimelt soovib Eesti minna edasi seitsme vaktsiinikandidaadiga. Peaminister kinnitas, et kedagi ei hakata sundkorras vaktsineerima, vaid see saab olema vabatahtlik. 

Ratas ütles Jaak Aabi kohta, et ta on kandnud erinevaid ministrivastutusi (varem on Aab olnud sotsiaal- ja riigihalduse minister – toim.). "Jaak on väga hästi kursis Covid-19 seisuga, mis puudutab igapäevaselt ka haridusotsuseid," sõnas peaminister, kelle sõnul on Aab haridussüsteemis kaua töötanud, kuigi aastaid tagasi.

Samal teemal

"Ta on selles valikus täna Keskerakonna poolt parim kandidaat," nentis Ratas, et on uue haridusministri otsimisega tegelenud reedest kella 21st. Ta lisas, et kandidaatide hulgas oli ka inimesi erakonnast väljastpoolt. 

Keskerakonna juhi sõnul on suurim eesmärk haridusvaldkonnas minna pärast 10. jaanuari üle kontaktõppele. 

Jaak Aab tunnustas oma sõnavõtus Mailis Repsi. Aabi sõnutsi tegi Reps ära suure ja sisulise töö haridus- ja teadusministrina mitmes valitsuses. "Eks rada on päris sügav, mis on ette aetud. Üritan seda rada edasi arendada ja edasi käia," ütles Aab, kes ei soovinud veel ministeeriumi tööst põhjalikumalt rääkida, sest on veel ministrikandidaat ja see positsioon on tema jaoks uus.  

Küsimusele, kas ta peab õiglaseks Repsi tagasiastumist, vastas Aab, et kindlasti oli see raske otsus nii talle kui ka erakonnale, kuid et peab seda õigeks otsuseks. 

Aabi sõnul on haridusministri kandidaadi roll talle uus. "Kaalusime erakonna juhatuses mitmeid kandidaate ja nõustusin lõpuks kandidaadiks saama. Kui on valitsusvastutus võetud, siis tuleb vastutus võtta," sõnas Aab. Ta märkis, et ei oska öelda, miks Ratas erakonna esimehena sellise vangerduse tegi, ning et võib-olla jagab peaminister põhjendusi õhtusel juhatuse koosolekul.

Tulevase haridusministri käest küsiti ka, kas ta hakkab käima Repsi ette seatud rada või tuleb oma ideedega. Aabi sõnul on tal omad mõtted, millest üks on regionaalne mõõde. "Kindlasti on meil lepitud kokku koalitsioonileping ja valitsuse tööplaan, mida saab ka täiendada. Ei ole välistatud, et tuleme ka uute algatustega," rääkis Aab, kelle arvates olid riigigümnaasiumid hariduskvaliteedi tõstmiseks õige samm. 

"Sellega on küll omad probleemid, et kaovad kodulähedased gümnaasiumid. Arvan, et kõige olulisem on see, et säiliksid kodulähedased väikekoolid, ja sellega tuleb tegeleda," nentis Aab. 

Tema käest küsiti ka, milline on tema seisukoht täielikult eestikeelse koolisüsteemi kohta. "Oleme sellest ju pikalt ka oma erakonna sees ja koalitsiooniläbirääkimistel arutanud. Meie panus on sinnapoole, et parandame võimalusi eesti keele õppeks ja eesti keeles õppeks venekeelsetele lastele. Kellelegi ei ole saladus, et soov õppida venekeelsete laste hulgas on suurem, kui me suudame seda kvaliteetselt pakkuda. Seda peaksime parandama ja tulema sellele soovile vastu.  

Aab pooldab ka seda, et õpetajate palk peaks tõusma, et see oleks 120 protsenti keskmisest palgast. "Kui erakonna esimees tegi mulle ettepaneku, palusin toetada ka seda, et õpetajad saaksid ka edaspidi palgatõusu," sõnas Aab.  

Anneli Ott Foto: Karli Saul / Ekspress Meedia

Peaminister Jüri Ratas kirjutas Facebookis haridusministri kandidaadi kohta: "Jaak on töötanud õpetaja ja omavalitsusjuhina, kuulunud mitmesse riigikogu koosseisu ning panustanud ministrina kolmes valitsuses. Haridusvaldkond on Keskerakonna jaoks olnud alati väga oluline ning Jaak Aab on oma kogemuse ja asjatundlikkusega kindlasti vääriline kandidaat jätkama Mailis Repsi professionaalset tööd. Peame panustama ja pingutama, et Eesti laste haridus oleks jätkuvalt maailma parimate seas, meie õpetajate ja haridustöötajate pingutused väärtustatud ning kõrgharidus ja teadus areneksid.

Anneli Ottil on pikk töökogemus nii kohalike volikogude kui valla- ja linnavalitsuse tasandilt. Samuti on ta Kagu-Eestist valitud riigikogu liikmena seisnud Eesti tasakaalustatud regionaalse arengu eest ning panustanud oma teadmiste ja oskustega haldusreformi edukasse rakendamisse. Kindlasti jätkab Anneli Keskerakonna valitsuses tehtud tööd omavalitsuste rolli, võimekuse ja tulubaasi tugevdamisel, et need oleksid kohalikul tasandil riigile tugevaks partneriks."

Mailis Reps ja Jaak Aab. Foto: Martin Ahven

Endine haridusminister Mailis Reps otsustas ametist lahkuda pärast Õhtulehe paljastust, et ta on väärkasutanud maksumaksja raha, kasutades ministeeriumi ametiautot erasõitudeks. Reps valetas ka ajakirjanikele ametiauto kasutamise kohta ning tema palgal oli kaks kõrgepalgalist nõunikku, kelle tööülesannete kohal olid suured küsimärgid.

Õhtuleht üritas kontakteeruda ka (ilmselt) tulevase riigihalduse ministri Anneli Ottiga, ent reporteri kõnedele ja sõnumitele pole ta vastanud. Küll aga andis Ott ERR-i uudisteportaalile intervjuu, milles sõnas, et tal oli eile õhtul vestlus Jüri Ratasega võimaliku kandideerimise üle. 

Ajakirjanik küsis ka, mida Ott peab enda tugevuseks. "Riigikogus olen ma nüüd teist koosseisu, poliitikas olen olnud aastast 2002. Kogemust omavalitsuse tasandil teatud määral juba on. Nii et ma arvan, et siinkohal nagu võõras valdkond ei ole, ja mis on minu jaoks hästi tähtis, on see, et riigihalduse minister on pärit kaugemast Eesti nurgast, mitte Tallinnast. Võib-olla see tunnetus, mismoodi elu on valdades kohapeal, väiksemates keskustes, on selles osas parem," vastas Ott. 

Keskerakonna volikogu esimees Tõnis Mölder: variante oli rohkem kui Aab ja Ott

Keskerakonna volikogu esimees Tõnis Mölder ütles, et Otti ja Aabi vangerduste mõtet oskab kõige paremini selgitada peaminister Jüri Ratas, kelle valik see lõppkokkuvõttes oli. „Arutelusid fraktsioonis ja nädalavahetusel on olnud palju. Variante oli rohkem kui need kaks inimest,“ ütles Mölder, kelle hinnangul kiidab Keskerakonna juhatus valiku heaks.

Möldri sõnul räägib Aabi kasuks tema mitmekordne kogemus erinevates ministeeriumites. Varasemalt on praegune regionaalminister ka sotsiaalministeeriumis toimetanud. „Tal oskab kiirelt kohaneda ja ennast valdkonnaga kurssi viia. Haridus- ja teadusministeerium on kogu erakonnale, aga ka Eestile väga oluline,“ selgitas Mölder.

Otti kasuks rääkis tema regionaalne taust ja hakkamasaamine Toompeal. „Regionaalministriks on vaja inimest, kes tunneks ja teaks kohalike omavalitsuste hingeelu ja arendamist. Ka seda poolt, kuidas Eesti erinevaid regioone, äärealasid arendada ja toetada,“ rääkis Mölder, kelle hinnangul on Ottil olemas vajalik kogemustepagas, et poliitredelil järgmine samm teha. Anneli Ott on varasemalt pikalt kuulunud Võru linnavolikokku ja olnud ka selle linnapea. Alates 2015. aastast askeldab ta riigikogus.

Kas Aab oli vangerdusega nõus või tuli ta eelkõige erakonnale appi? „Seda peate Aabi enda käest küsima. Kui inimene on valmis võtma vastu uue portfelli, siis kindlasti ei tee ta seda vastumeelt.“

Mölder täpsustas, et Aab jätkab suuresti Mailis Repsi tehtud tööd, millest üks suuremaid ja olulisemaid on sisustada teadusrahade kasutamine, mis tuleval aastal tõuseb ühe protsendini sisemajanduse koguproduktist.

Anneli Ott pääses riigikokku kompensatsioonimandaadiga. Sellest tulenevalt tuleb tema asemel riigikokku tagasi Andrei Korobeinik, kes oli Keskerakonna üldnimekirjas kõrgel kohal, kuid pidi Toompealt hiljuti lahkuma seoses Mailis Repsi naasmisega riigikokku.

Kopsaka hüvitisega on Korobeinikul juba plaanid paigas. „Ma kas tagastan täisosa [riigikogule] või annetan – endale ma seda ei jäta,“ ütles Korobeinik. „Olen ka Pärnu volikogu esimees ja seal on niimoodi, et kui riigikogus oled, siis palka ei saa, kui riigikogus ei ole, siis saad.“

Korobeiniku soov oleks jätkata tööd põhiseaduskomisjonis, kus ta on muu hulgas tegelenud abielureferendumiga.

Samal teemal

24.11.2020
Politsei alustas Mailis Repsi suhtes väärteomenetlust. Prokuratuur: Õhtulehe tegevus oli seaduslik
20.11.2020
Mailis Reps astus ministriametist tagasi
18.11.2020
SÕBRANNALE REKORDPALK! Nagu perefirma: nõunikud tegelevad haridusministri pereasjadega
18.11.2020
Katri Raik: haridusminister Mailis Repsi erasõidud ametiautoga Eesti poliitikale au ei tee