Maailm

Trump andis üleminekuprotsessile rohelise tule, ehkki jätkab valimistulemuste vaidlustamist 

Toimetas Aare Kartau, 24. november 2020 09:14
Donald Trump on kaotuse tunnistamisele lähedal.Foto: AFP/Scanpix
USAs võimu üleminekut juhtiv agentuur (GSA) andis esmaspäeval teada, et Joe Biden ja tema meeskond saavad alustada ametlikku valmistumist tulevaseks ametiajaks. Rohelise tule andis ka president Donald Trump, kes küll kinnitas, et jätkab võitlust valimistulemuste vaidlustamiseks.

Pärast nädalaid kestnud ootust andis Trumpi administratsioon viimaks kinnituse ametliku üleminekuprotsessi alguseks, teatab Reuters. President mainis, et üleminekut reguleeriv föderaalagentuur peab „tegema seda, mida vaja“, ent ta ise lubas jätkata valimiskaotuse vaidlustamist. Sellele vaatamata on Trumpi teade, et tema personal on valmis Bideni meeskonnaga üleminekul koostööd tegema, oluline lüke ja seni kõige selgem samm kaotuse tunnistamisel. 

Samal teemal

BBC teatel tunnistas üldteenuste administratsioon (GSA) Bideni „näivaks võitjaks“. Teade tuli pärast seda, kui Biden Michiganis ametlikult võitjaks tunnistati, mis oli Trumpi jaoks tugevaks löögiks. Vabariiklase viimased lootusekiired teiseks ametiajaks on kiire tempoga kadumas.

Pärast GSA teadet kuulutas Pentagon ehk kaitseministeerium, et pakub Bideni meeskonnale tuge „professionaalsel, korrapärasel ja tõhusal viisil, mis vastab üldsuse ootustele ministeeriumile“.

Trump mainis Twitteris, et soovib tänada GSA juhti Emily Murphyt kindla pühendumuse ja lojaalsuse eest riigile. Seni polnud Trumpi poolt ametisse nimetatud Murphy Joe Bidenit valitud presidendiks kuulutanud ega üleminekuprotsessi alustanud. „Siiski, meie riigi parimaid huvisid arvestades, soovitan ma Emilyl ja tema meeskonnal teha seda mida vaja – seoses algse protokolliga – ja ma ütlesin ka oma tiimile, et nad sama teeksid,“ säutsus president. 

Murphy sõnul on teda, tema perekonda ja kolleege tabanud otsusega viivitamise tõttu ohtralt ähvardusi. Ta on teeninud kriitikat nii demokraatide kui ka vabariiklaste seas, kuna ta pole üleminekuprotsessiga – mis on tavaliselt valimiste ja ametisse vannutamise vahel rutiinne samm – varem alustanud. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee