Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu (vasakul) ja Saudi kroonprintsi Mohammed bin Salmani kohtumine oleks märgiline.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 23. november 2020 14:49
Iisraeli meedia teatas esmaspäeval, et peaminister Benjamin Netanyahu lendas pühapäeval Saudi Araabiasse, et kohtuda sealse kroonprintsi Mohammed bin Salmaniga. Tegu oleks ajaloolise sammuga, sest see märgiks aastakümneid vaenujalal olnud riikide kõrgemate ametnike esimest teadaolevat kohtumist.

Iisraeli meedia viitas nimetamata riigiametnikule, kelle sõnul lendasid nii peaminister Netanyahu kui ka Iisraeli luureagentuuri Mossad juht Yossi Cohen pühapäeval Saudi Araabiasse Neomi linna, teatab AP. Seal viibib teadaolevalt ka saudide kroonprints bin Salman, kes peab kõnelusi USA välisministri Mike Pompeoga. 

Iisraeli ega Saudi Araabia ametnikud pole kohtumist ametlikult kinnitanud. Sellele vaatamata näitab lennustatistika, et ka varem Netanyahu lendudeks kasutatud ärilennuk maandus Punase mere ääres Neomis. 

Trumpi administratsiooni juhtimisel on Bahrein, Sudaan ja Araabia Ühendemiraadid sõlminud lepingud suhete normaliseerimiseks Iisraeliga, ent seni pole Saudi Araabia sarnast sammu astunud. 84aastane kuningas Salman on pikka aega toetanud palestiinlasi ja nende püüdeid luua iseseisvat riiki. Vaatlejate hinnangul on kuninga 35aastane poeg – kelle käes on kuningriigis reaalne võim – avatum suhete parandamisele Iisraeliga. Riigid on olnud juba 20. sajandi keskpaigast vaenujalal.

Iisraeli ja Saudi Araabia omavahelisi arenguid näitas ka juba Bahreini lepe Iisraeliga, sest saareriik tugineb poliitikas tugevalt Saudi valitsusele. Hiljuti avas Saudi Araabia õhuruumi Iisraeli lennukitele, mis suunduvad Araabia Ühendemiraatidesse.