Maailm

Joe Bideni välisministriks saab ilmselt tema endine nõunik ja kogenud diplomaat Antony Blinken 

Toimetas Aare Kartau, 23. november 2020 14:11
Antony Blinkenist (fotol) saab tõenäoliselt Mike Pompeo mantlipärija.Foto: Reuters/Scanpix
Tulevane USA president Joe Biden nimetab teisipäeval oma välisministriks ilmselt Antony Blinkeni, kes on olnud tema kauaaegne välispoliitika nõunik.

Tulevane Valge Maja personaliülem Ron Klain ütles, et Joe Biden teeb tulevase valitsuskabineti esimesed valikud teatavaks teisipäeval. USA meedia teatel on esimeseks väljakuulutatavaks ministriks tõenäoliselt Bideni endine nõunik Antony Blinken, kellest peaks saama välisminister. Biden annaks sellise käiguga selge signaali, et tema tulevase administratsiooni soov on parandada liitlassuhteid kogu maailmas.

Samal teemal

Seni on paljusid USA liitlasriike häirinud Donald Trumpi „Ameerika ennekõike“ („America First“) poliitika. Kauaaegsel poliitnõunikul Blinkenil palutakse ilmselt Trumpi administratsiooni poolt hooletusse jäetud välisministeerium taas ellu äratada, sest seni on vabariiklasest president arvanud, et välisministeerium on osa süvariigist, mis töötab tema vastu. Igatahes on rahvusvahelisemat lähenemist propageeriva Blinkeni määramine oluliseks suunamuutuseks võrdluses praeguse USA välispoliitikaga. 

Antony Blinken tegutses ka Barack Obama administratsioonis – tollal asevälisministri ja riikliku julgeoleku nõuniku asetäitjana. Ta oli ka toonase asepresidendi Joe Bideni julgeolekunõunik, teatab CNN. Obama presidendiajal mängis Blinken kogu riigi välispoliitika kujundamisel olulist rolli. Selle aja sisse jäid näiteks Krimmi okupeerimine Venemaa poolt, Osama bin Ladeni tapmine ja võitlus ISISega. 

Kuna Bideni valik pole veel ametlikult kinnitust saanud, ringlevad ka teiste võimalike kandidaatide nimed. Näiteks Delaware'i senaator Chris Coons ja ÜRO saadik Susan Rice. ÜRO saadikuks saab ilmselt Linda Thomas-Greenfield

Samal teemal

22.10.2020
30 kaotatud kohtuasja: naised tõid Bidenile võidu
20.10.2020
Biden jäi Georgias võitjaks ka pärast häälte uuesti lugemist
20.10.2020
Joe Biden 78! USA ja Eesti poliitika a. D. 2021
16.10.2020
Trump ei lase Bidenit luureinfole ligi