Maailm

Paavst Franciscus: surmalähedane kogemus aitab mul koroonahaigeid mõista 

Toimetas Aare Kartau, 23. november 2020 12:18
Paavst on ka ise raske haiguse tõttu surmale lähedal seisnud.Foto: SIPA/Scanpix
Paavst Franciscus ütles peatselt ilmuvas raamatus, et ta mõistab koroonaviiruse tõttu intensiivravil viibivate inimeste olukorda, sest on ka ise midagi sarnast läbi elanud. Nimelt eemaldati temalt enam kui 60 aasta eest raske haiguse tõttu osa kopsust, vahendab Reuters.

Itaalia ajalehed avaldasid järgmisel kuul ilmuvast raamatust katkendeid, milles paavst Franciscus rääkis biograaf Austen Ivereighile ajast, mil ta elu ja surma vahel kõikus.

Samal teemal

„Ma tean isiklikust kogemusest, mida tunnevad koroonaviirusega nakatunud, kes vaevlevad hingamisraskuste käes ja on hingamisaparaadi külge kinnitatud,“ mainis paavst. Ta kirjeldab, et kui ta oli 21aastane ja õppis kodukohas Buenos Aireses preestriks, tagas teda haigus, millele anti gripi valediagnoos. Haigus süvenes ja ta pidi viibima haiglaravil.

„Nad võtsid ühest mu kopsust umbes poolteist liitrit vett ja ma kõikusin elu ja surma vahel,“ sõnas Franciscus. Mitu kuud hiljem eemaldasid arstid noorelt vaimulikult parema kopsu ülemise sagara. Ka tänasel päeval valmistab seetõttu näiteks trepist üles kõndimine 83aastasele paavstile tõsiseid raskusi. 

„See kogemus muutis mu hoiakut. Ma ei teadnud mitu kuud, kes ma olen ja kas ma elan või suren – seda ei teadnud isegi arstid. Ma mäletan, et embasin ühel päeval oma ema ja küsisin temalt, kas ma suren,“ meenutab Franciscus läbielatut. Vaimuliku sõnul aitas tema elu päästa haiglas õena töötanud nunn, kes kahekordistas noormehele määratud ravimiannuseid. Franciscus mainis, et nunn teadis – tänu regulaarsele kontaktile haigetega – paremini kui arst, mida patsiendid vajavad ja julges neid teadmisi ka kasutada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee