Maailm

KARM ANALÜÜS: Afganistani sõjas on tapetud üle 26 000 lapse (1)

Toimetas Aare Kartau, 23. november 2020 11:18
Afganistani lapsed on sõjategevuse tõttu pidevas ohus. Foto: AFP/Scanpix
Sõjast räsitud Afganistanis on viimase 14 aasta jooksul tapetud või vigastatud keskmiselt viis last päevas. Kokku on selle ajaperioodi jooksul tapetud üle 26 000 kohaliku lapse.

Heategevusorganisatsioon Save the Children teatas, et aastatel 2005-2019 tapeti või vigastati sõjalistes konfliktides vähemalt 26 025 Afganistanis elavat last. Organisatsiooni teatel on tegu laste jaoks ühe ohtlikuma riigiga maailmas.

Samal teemal

Reedel avaldatud aruande kohaselt sai ainuüksi eelmisel aastal riigis sõjaliste konfliktide käigus surma 874 ja vigastada 2275 last, vahendab BBC. Teadaolevalt moodustasid enam kui kaks kolmandikku tapetutest poisid. Enamasti hukkusid nad valitsusvägede ja valitsusvastaste mässuliste kokkupõrgetes või pommiplahvatustes. 

„Kujutage ette, et elate pidevas hirmus, et täna võib olla see päev, mil teie laps sureb enesetapu- või õhurünnakus. See on sünge reaalsus kümnetele tuhandetele afgaani vanematele, kelle lapsed on tapetud või vigastatud,“ sõnas heategevusorganisatsiooni Afganistani osakonna direktor Chris Nyamandi.

Aasia sisemaal asuvas riigis on rahukõneluste peatumise ja USA vägede lahkumise taustal vägivald taas kasvanud. 2000ndate alguses võimult kukutatud radikaalne islamiliikumine Taliban on hakanud jälle võimust võtma ja kontrollib rohkem maa-alasid kui 2001. aastal puhkenud sõja algusest saati. Paljude vaatlejate hinnangul pole Afganistani valitsusväed piisavalt võimekad, et toetuseta mässuliste vastu võidelda. Eelmisel nädalal teatas USA taas 2000 sõduri kojukutsumisest, seega jääb jaanuari keskpaigaks riiki umbes 2500 Ameerika Ühendriikide sõjaväelast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee