Ohtuleht.ee 22. november 2020 20:04
Haridus- ja teadusminister Mailis Repsi eeldatud, kuid siiski mõneti ootamatu tagasiastumine paneb nii peaministri, Keskerakonna kui ka Eesti hariduse uute probleemide ette. Skandaal jäi ses mõttes õhku rippuma, et Reps oli küll paljusõnaline, kuid eriti sügavat kahetsust tema esinemistes näha polnud.

Tema lahkumisavalduses tunneb ta end pigem ohvrina, tänades oma toetajaid ning rääkides ebamääraselt eksimustest töö ja pereelu ühitamisel. Väga võimalik, et Reps võttis seda sammu tehes eeskuju kultuuriminister Signe Kivi kunagisest tagasiastumisest, kelle karjäärile see samm andis pärast üürikest varjulolekut uue hoo sisse.

Keskerakond aga oodata ei saa, Jüri Ratas peab kiiresti uue ministri leidma. Kuna Ratase positsioon valitsuses ilma Repsita saab EKRE ohjamisel keerulisem olema, siis on tal vaja tugevat kandidaati, keda avalikkus kohe algul sõelapõhjaks ei lase.

Üllatuseks on selgunud, et peaministrierakonna pink enam nii pikk polegi, sest ühtki selget favoriiti ministrikohale ei ole. Kui erakond eelistab poliitkogemustega professionaali, siis kohalike valimiste eel vaevalt tahab linnapea kohalt lahkuda Mihhail Kõlvart, kes varasemalt on Tallinna haridusasjadega tegelenud. Vaevalt tuleb ka Kadri Simson eurovoliniku kohalt tagasi. Ning vaevalt riskib Keskerakond ise uuesti Martin Repinskiga või mõne teisega, hoolimata nende ministrikogemusest.

Heade kandidaatide puudust kinnitab ka Keskerakonna peasekretär: ei välistata erasektorist tulijaid, kes mõistavad, kuidas poliitikat tehakse. See tähendab, et otsitakse eeskätt parteipoliitika ajajat hariduspädevuse ees – silme ette kerkib kohe EKRE poolt tagasi kutsutud minister Kaimar Karu saatus. Kui Keskerakond tahab panna ministriks mõne uustulnuka, et hakata teda valimisteks häältemagnetiks vormima, siis tähendab see parteiasjade eelistamist hariduse käekäigule ning on eriti koroonakriisi ajal taunitav. Partnerite ärritamiseks võib Keskerakond kaaluda ka vene nimega haridusministrit, sest eestikeelse kooli lubadused on nii EKRE kui ka Isamaa niigi maha müünud.

Sisseelamise aega uuel ministril ei saa olema, sest kiireid küsimusi on palju. Värskeim ja suurt tüli tõotav probleem on valitsuse kavatsus saata vastupidiselt varasematele lubadustele Harju- ja Ida-Virumaa gümnaasiumiastmed täies ulatuses koduõppele.