Jüri Ratas ja Kaja Kallas.Foto: Tiit Blaat / Ekspress Meedia
Toimetas Marvel Riik 22. november 2020 14:10
Arvamussaate „Olukorrast riigis“ saatejuhi Andrus Karnau hinnangul astusid Reformierakond ja Keskerakond haridusminister Mailis Repsi skandaal taustal teineteisele mitmeid samme lähemale: Kaja Kallas ei rutanud Repsi tegusid kritiseerima ja peaminister Jüri Ratas toetas mõttet võtta vastu kooseluseaduse rakendusakid.

„Kaudsed märgid on näiteks see, et Kaja Kallas vaikis kolm päeva. Kui Õhtuleht tuli kolmapäeval [veebis tegelikult teisipäeva õhtul] välja uudisega Mailis Repsi kohta, läks Kaja Kallasel kolm päeva, et reageerida,“ ütles Karnau. „Võiks arvata, et tegu on poliitilise veaga: opositsiooniliider sõna ei võtnud. Miks mitte näha seda, et see oli teadlik enese tagasihoidmine.“

Teiseks märgiks oli peaministri Jüri Ratase avaldus, et kooseluseaduse rakendusaktid tuleks vastu võtta. Karnau pidas seda suureks üllatuseks, kuna arvas, et kooseluseadus on midagi, mida peaministripartei üritab vältida. Karnau tõi veel välja, et mutuunud on ka Keskerakonna poliitikute suhtumine oravatesse: aina vähem kostub nende suunal sõimu ja aina rohkem saab ruumi viisakus.

Saatejuhtide sõnul sai Repsi riigivara väärkasutamise skandaal uue hoo, kui justiitsminister Raivo Aeg teatas neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et on palunud prokuratuuril uurida Õhtulehe võimalikku ebaseaduslikku jälitamist.

„Minister rikub prokuratuuri poliitilist sõltumatust, sest see lause kõlab nagu käsk,“ hindas Karnua. „Ükskõik, mida prokuratuur selles osas otsustab, igal juhul jääb prokuratuurile poliitilise mõjutatusse märk juurde.“

Kaassaatejuht Harry Tuul kirjutas Aegi tegevuse kogenematuse peale. „Ta ei saa aru oma ametist ja mis ta sõna maksab.“ Tuul tõi välja, et endine politsei ja kaitsepolitsei juht on harjunud käskude andmisega, kuid ministriamet on sellest mitmekihilisem.