Mailis Reps presidendi vastuvõtul.Foto: Martin Ahven
Toimetas Valeria Filippova 21. november 2020 13:53
„Täiesti võimalik, et Riina Solman jääb ainukeseks naisministriks ja see on probleem," arutasid Vikerraadio saates „Rahva teenrid" saatejuht Mirko Ojakivi, Postimehe ajakirjanik Evelyn Kaldoja ja Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov. Samuti räägiti uutest koroonapiirangutest. 

Haridusministri skandaal on mitmetasandiline

Martin Šmutovi sõnul on probleemiks see, et haridusminister valetas: „Ta kasutas maksumaksja raha ebamõistlikult ja tegemist on valetamisjuhtumiga."

„Küsisime, kuidas ta enda perelogistikat korraldab, ja esimese valena väitis ta, et tema lapsed sõidavad rongiga. Siis näitasime videot, kus tema lapsed sõidavad autoga ja ta ütles, et see oli üksikjuhtum," ütles peatoimetaja.

Ajakirjaniku sõnul ei oleks probleemi tekkinud, kui haridusminister oleks varem öelnud, et tema suure töökoormuse tõttu, mis tuleneb koroonakriisist, teda aidatakse ning peaministriga on kokkulepped sõlmitud. „Aga ta valetas ja valetavad minstrid ei saa Eesti Vabariigi valitsuses olla," ütles Šmutov. 

Saatejuht Mirko Ojakivi tõi välja selle teemaga seotud debatid, milleks on naised kui poliitikud ning ka ajakirjanduseetika. 

Õhtulehe peatoimetaja aga vastas, et kõik need kõrvalteemad on peateemalt tähelepanu eemale viimiseks. 

Evelyn Kaldoja tõi välja eelmisel nädalal toimunud sarnase olukorra Lätis seoses ministri ja parkimiskoha väärkasutamisega. „Seal võttis peaminister ohjad üle, mitte ei lasknud kriisil ise rullida," ütles ta. Tema sõnul ei ole näiteks Leedus naisministritega probleeme, sest seal tuleb 50-50 valitsus naispeaministriga, ent olukord Eestis on teistsugune, kus meil ei ole kunagi olnud naispeaministrit. 

„Sa kardad, et Riina Solman jääb ainsaks naisministriks?" küsis saatejuht. 

„Täiesti võimalik ning see ei ole normaalne," vastas Kaldoja. Tema sõnul on meie ühiskonnas probleem naiste õigustega. „Mis ei tähenda muidugi, et Mailis Reps käitus õigesti," lisas ta. 

Šmutovil tekkis küsimus, et kus on erakonna roll selles olukorras. „Kas mitte Keskerakond ei peaks tagama Mailis Repsile kõik võimalused, et ta saaks teha tööd? Miks Keskerakond ei toetanud oma naisministrit?" küsis ta. Tema sõnul võetakse kindlasti sel teemal veel sõna. 

Arutluse lõpetuseks ütles Evelyn, et tema arvates käitus Õhtuleht õigesti selle olukorra paljastamisel. 

Uued piirangud muudavad taas kõigi elu

Ojakivi sõnul on kooronateadlased jõudnud tõdemusele, et aastavahetuseks on Eestis koroonaviirusega haiglas 700-2300 inimest ning valitsus on mures arutamaks, kas piiranguid tuleb karmistada. „Raske valik, kas riskida ja loota, et meditsiinisüsteem tuleb toime või karmistada piiranguid," ütles saatejuht. 

Järgmisest nädalast saadetakse distantsõppele Harjumaa ja Ida-Virumaa gümnaasiumiõpilased kuni 10. jaanuarini. Lisaks tekib maskikandmiskohustus, mida Terviseamet ka kontrollib. 

„Mulle meeldib lähenemine, et proovime ära kõik erinevad asjad enne kui me hakkame piirama inimeste liikumist," ütles Šmutov.

Kaldoja sõnul on Euroopa Parlamendi küsitlusest selgunud, et eestlased on euroopa keskmisest paremini rahul sellega, kuidas valitsus on koroonakriisi ohjeldanud. „Võib-olla see on seotud ka sellega, et meil pole tegelikult need numbrid kunagi läinud nii tõsiseks kui väga paljudes Euroopa riikides," ütles ta. 

Toetudes maailma uudistele seoses vaktsiiniga, oleks Kaldoja sõnul veidi rumal nüüd haigeks jääda. „Nüüd hakkab tunneli lõpust paistma valgus, mis tähendab, et oleks väga totter haigestuda koroonaviirusesse ja saada tervisekahjustusi," sõnas ajakirjanik. Ta kutsub inimesi vastu pidama ja pingutama lõpusirgel.