Meedia

Eesti ajakirjanike liit: justiitsminister Raivo Aeg ründas Eesti ajakirjandusvabadust (4)

Toimetas Keit Paju, 21. november 2020 10:36
Raivo AegFoto: Robin Roots
Teisipäeval avaldas Õhtuleht ajakirjandusliku uurimuse endise haridus- ja teadusministri Mailis Repsi ametiauto kasutamise kohta – selgus, et sellega sõidutatakse rohkem tema lapsi kui teda ennast. Justiitsminister Raivo Aeg nägi Õhtulehe ajakirjandustöö taga aga Repsi laste jälitamist ning võttis ühendust prokuratuuriga, et nemad Õhtulehe ajakirjanduslikele töövõtetele hinnangu annaks. Eesti ajakirjanike liidu sõnul meenutab olukord okupatsiooniaega.

"Eesti ajakirjanike liidu juhatus on hämmingus Eesti Vabariigi justiitsministri ettepanekust prokuratuurile hinnata Õhtulehe ajakirjanike tegevuse seaduslikkust haridus- ja teadusministri ametiauto kasutamise uurimisel. See, et minister Raivo Aeg saatis riigi peaprokurörile Andres Parmasele SMSi, et ajakirjanike tegevust uuritaks Karistusseadustiku § 137 ehk eraviisilist jälitustegevust käsitleva paragrahvi alusel, on pretsedenditu ja toob tahes-tahtmata meelde okupatsiooniaegse telefoniõiguse, kuigi tehnoloogiliselt kõrgemal tasemel," tõdeb liit pressiteates.

Samal teemal

EALi juhatuse hinnangul tegid Õhtulehe ajakirjanikud oma tööd, juhtides tähelepanu sellele, et minister ei tohi ametiautot kasutada isiklikel eesmärkidel. "Seda, et teema käsitlemine oli põhjendatud, näitab ka minister Mailis Repsi otsus tagasi astuda. Justiitsministri sammu peab EALi juhatus aga rünnakuks ajakirjandusvabaduse vastu," nendib liit. Karistusseadustiku § 137 võimaldab ebaseadusliku jälitustegevuse eest füüsilise isiku kuni kolmeks aastaks vangistada ja juriidilist isikut karistada rahatrahviga.

"Vastavalt Eesti ajakirjanduseetika koodeksile on ajakirjandusel kohustus kriitiliselt jälgida poliitilise ja majandusliku võimu teostamist ning õigus avalikustada ka inimese eraelulist puutumatust rikkuvaid materjale, kui need on avalikes huvides,"  märgib liit.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee