Jüri RatasFoto: Merilin Ulm
Toimetas Annika Erg 20. november 2020 21:50
Peaminister Jüri Ratas rääkis „Aktuaalses kaameras“ uutest piirangutest, mis hakkavad kehtima tuleva nädala teisipäevast. Uute piirangute kohaselt on edaspidi avalikes siseruumides maskikandmine kohustuslikuks. Lisaks peavad Harjumaa ja Ida-Virumaa gümnaasiumiklassid alates 24. novembrist kuni 10. jaanuarini tegutsema distantsõppel.

Räägime nüüd nendest uutest piirangutest, mille valitsus täna välja käis, mis täpsustatakse esmaspäevaks ja mis hakkavad millalgi kehtima. Millal need hakkavad kehtima?

Hetkeplaan on tõesti see, et esmaspäeval toimub vabariigi valitsuse istung ja need piirangud hakkavad kehtima 24. novembrist, mis on järgmise nädala teisipäev kella 00.00-st.

Räägitakse hästi palju sellest, et maski tuleb kanda avalikus siseruumis. Mis on avalik siseruum? Kas see on siin praegu avalik siseruum, kas kontormajas kontor on siseruum? Kas tööl tuleb maski kanda?

Hetkel, kui me seda intervjuud siin teeme teiega, vaatavad "Aktuaalset kaamerat" ka paljud vaegkuuljaid. See on see põhjus, ma arvan, miks me ei peaks maske kandma, kuna meil on ka piisav distants teiega. Kus mask muutub kohustuslikuks, või on see näo ja nina riideline kate, mida inimene võib ette panna, see muutub kohustuslikuks näiteks kauplustes, kaubanduspindadel, ehituspoodides, toidupoodides, ühistranspordis, kultuuriasutustes. Seal muutub maski kandmine kohustuslikuks. Lisaks tegime täna otsuse, et valitsus soovib vähekindlustatud peredele, vähekindlustatud inimestele näha ette ka maskide andmise või maskide hüvitamise maskide näol.

Mis on see juriidiline alus, et saab kehtestada inimestele maskikandmise kohustuse?

See juriidiline alus tuleb täna seadusest. See seadus näeb ette ka sanktsioonid, täpselt. Valitsus teeb oma otsuse konkreetsete seaduste paragrahvide osas esmaspäeval oma istungil.

Kes teeb järelevalvet – müüja, bussijuht või politseinik?

Järelevalvet teeb terviseamet. Terviseamet võib ametiabi palve korras paluda ka järelevalve tegijaks näiteks politseid. Ja kindlasti, ma usun, et terviseamet siin koostööd politsei, aga ka kohaliku korrakaitseüksusega teeb.

Nii et kui proual ei ole trammis maski ees, siis politsei tuleb trammi ja tõstab ta välja?

Ma kõigepealt arvan, et me kõik saame sellistesse küsimustesse üsna loominguliselt suhtuda ja see ei tähenda seda, et kui proual või härral ei ole maski ees, siis mina usaldan küll Eesti politseid ja tema professionaalsust. Ju kõigepealt alustatakse hoiatusest ja palvest, et palun tehke seda. Kui inimestel on meditsiiniline näidustus, siis inimesed ei pea maski ette panema.

Kui huviringid peavad oma õpilastest loobuma, sest huviringides saab vähem lapsi käia, teatrisse saab tulla vähem publikut, kas te olete ette näinud ka neile kompensatsioonid, mingid abimeetmed, et nad päris pankrotti ei läheks, olgu nad era- või munitsipaalhuviringid?

Tõsi on see, et huviringides piirarv, kus saab koos huvitegevust teha, on maksimaalselt kümme ja seal on maskikandmise kohustus, see ei puuduta sporti ja noortesporti. Ja nüüd küsimusele vastates, et miks me kõike seda teeme? Me teeme seda sellepärast, et põhimõtteliselt hetkeseisuga, novembrikuu lõpuks, on haiglate täituvus nii kõrge, et me juba sulgeme 30 protsenti plaanilist ravi. Kui me täna otsuseid ei tee, siis kuu aega hiljem alates tänasest – see on mõni päev enne jõulupühi – on, ma kardan, haiglate olukord taas selline, kus plaanilist ravi teha ei saa. Ehk lühidalt: me soovime, et me suudaksime jõulud olla koos oma lähedastega, et jõulud oleks taas natukene vabamad. Selleks on vaja täna teha teatud piiranguid.

Täpsustav küsimus siiski – kas huviringid ja teatrid saavad ka kompensatsiooni selle eest, nad publikut või oma lapsi või täiskasvanuid vähem saavad teenindada ja vähem raha teenida?

Ma arvan, et täna see suhtumine on see, et see kompensatsioon on see, et me üldse saame teatreid, kinosid, huviringe edasi pidada. Kui te küsite, kas siin kõrval on ka eelarveline kompensatsioon, siis hetkel ei ole. Meie soov on iga kahe nädala tagant piiranguid üle vaadata ja pärast seda otsustada, kas me läheme piirangutega edasi või mitte.

Lisaks, üks väga oluline piirang Harjumaal ja Ida-Virumaal saab olema see, et kohalike omavalitsuste, aga ka riigigümnaasiumite klassid 10, 11 ja 12 peavad minema alates 24. novembrist distantsõppele ja olema selles kuni 10. jaanuarini, kui jõulude ja aastavahetuse koolivaheaeg läbi saab.