Foto: Merilin Ulm
Toimetas Keit Paju 20. november 2020 20:12
Eesti Ekspressi ajakirjanik Holger Roonemaa kommenteeris “Ringvaates” ajakirjandusvabaduse olukorda pärast seda, kui Õhtuleht Mailis Repsi korruptiivse käitumise paljastamist löögi alla sattus. 

Neljapäeval toimunud valitsuse istungil süüdistas Ratas Õhtulehte Repsi laste jälgimises ja jälitamises, kuigi tegelikkuses jälgis Õhtuleht Repsi ametiauto kasutamist. Justiitsminister Raivo Aeg aga ütles, et võttis ühendust prokuratuuriga, et nemad Õhtulehe ajakirjanduslikele töövõtetele hinnangu annaks. “Igal asjal on piir. Ei ole võimalik, et suvalisi inimesi lihtsalt mingi ajakirjandusliku eksperimendi huvides võib määramatu ajaga jälitada,” põhjendas ta.

“Seda võib tõlgendada ajakirjanduse ähvardamisena,” kommenteerib Roonemaa ministrite väljaütlemisi. “Ma kontrollisin järgi, mida Aeg tahtis, et prokuratuur kontrolliks. Tegelikult saatis ta vaid ühe sõnumi peaprokurörile Andres Parmasele, milline Parmase vastus sellele oli, ma ei tea. Aga kui juba justiitsminister saadab sellise SMS-i, see on ju märgiline sõnumitooja ründamine,” usub ta. 

Roonemaa ei mõista, miks Aeg sellise käigu tegi. “Mulle tundub, et Raivo Aeg või Isamaa tahtsid skandaali endale varastada ja sinna keskmesse sattuda. See on väga imelik. Me oleme kuulnud mitmelt tippadvokaadilt Eestis, et nad ei näe mingisugust alust sellel. Ma olen lugenud karistusseadustikku, ma ei ole küll jurist, aga pika ajakirjandusliku kogemusega, ma olen rääkinud erinevate allikatega, nad ei näe ühtegi võimalust ega põhjust [kriminaalasja alustamiseks].”

“Tegelikult mis praegu juhtus – Õhtuleht – ajakirjandus tegi tööd, mille riik oli tegemata jätnud. Nad paljastasid süsteemse avaliku raha väärkasutamise. Selle asemel, et tegeleda Repsi ja avaliku raha väärkasutamisega, mindi sõnumitoojat ründama,” sõnab Roonemaa, lisades, et kui prokuratuur peaks Õhtulehe osas kriminaalasja alustama, on kindlasti tegemist Eesti ajakirjandusvabaduse ründamisega.

Ka see, et peaminister Õhtulehe tööd Repsi laste jälitamise ja jälgimisega võrdsustas, on Roonemaa sõnul liialdamine ja lihtsustamine. “Eriti, mis puudutab ajakirjanduse töömeetodite kirjeldamist. Õhtuleht ei jälginud ega kogunud andmeid selle kohta, mis värvi seljakottide ja milliste riietega lapsed lähevad. Nad ei jälitanud ühtegi inimest ega lapsi. Nad jälgisid, kus liigub ministri auto ja autojuht. Nad jälgisid avaliku vara kasutamist. Siduda seda laste jälitamisega ja Repsi jälitamisega – see ei ole sama,” arvab ta. 

Põhjus miks ministrid Repsi skandaalile sellise spinni andsid ning ajakirjanduse tööd ründama asusid, võib Roonemaa sõnul peituda hirmus. “Võib-olla nad kardavad, mis järgmiseks välja tuleb. Et ärge surkige – see on see sõnum, mille ma ajakirjanikuna saan. Ärge surkige meie tegemistes,” ütleb ta. 

Roonemaa sõnul saab Õhtulehe eetilistele kaalutlustele anda hinnangu pressinõukogu, kes võtab seisukoha ajakirjanduseetika koodeksi täitmise või mittetäitmise osas.” Aga mingi kriminaalmenetlus – tule taevas appi, sellest on asi ikka väga kaugel.”

Roonemaa sõnul oleks ta ehk grammi võrra Õhtulehest Repsi lugu teisiti teinud. “Asi ongi selles, et me räägime fotode avaldamisest, see on ajakirjanduseetiline küsimus, kas oleks pidanud kõik fotod avaldama, mille peal on Repsi lapsed näha. Jah, neid oleks saanud hägustada.” 

“See on aga väike nüanss kogu loost, me räägime täiesti valest asjast. 99,5% sellest, mida Õhtuleht tegi, oli fantastiline. Nad juhtisid väga suurele ja põhimõttelisele probleemile tähelepanu. Selle asemel, et rääkida avalikust rahast ja riigi tagant varastamisest, me räägime hoopiski nüanssidest,” nendib Roonemaa. 

Reps võis tagasi astuda, sest teab, mis veel võib välja tulla

Uudis Repsi tagasiastumisest oli Roonemaale teatud määral üllatav. “Surve ja löögi all ta oli, võimalik kriminaalmenetlus on tulemas, keegi ei tea, mis ajakirjandus edaspidi avaldab tema rahakulutamiste kohta. Aga tegelikult see, et tal see otsus ise tagasiastuda tuli, seda ei oodanud,” ütleb ta. 

Roonemaa sõnul võib Repsi tagasiastumise taga olla mitmeid põhjuseid. Näiteks koalitsioonisisene surve. “Kui palju on EKRE pidanud ministreid vahetama ja Mart Helme on üks kahest erakonna tähtsaimast poliitikust. Keskerakond oli neid käikudega nurka surunud tahes-tahtmata. Nüüd tekkis võimalus lipp lipu vastu vahetada, kui maletermineid kasutada. Kui Mart Helme ütleb, et umbusaldamise korral me ei näe võimalust Repsi toetada, see on väga tugev sõnum,” tõdeb Roonemaa. 

Teine põhjus, miks Reps Roonemaa hinnangul võis tagasi astuda, võib peituda selles, et ta teab, mis võib veel välja tulla. “Ju ta ei tahtnud venitada oma negatiivses valguses olemise aega, järgmine nädal tulevad prokuratuurilt teated, meediakajastus jätkub. Võtta see tuli maha, kui sa ei näe, et sa tuleks selle alt välja, on ka võimalus,” märgib ta.

Roonemaa hinnangul on Repsi tagasiastumine suur kaotus Jüri Ratasele, kelle jaoks Reps kui parem käsi oli. “Valitsuse istungite puhul on see kindlasti suur kaotus Keskerakonnale. Reps on üks kahest või kolmest kõige mõjukamast ja jõulisemast Keskerakondlasest. Kindlasti Ratas ei ole kadestamisväärses positsioonis. Aga hästi palju sõltub sellest, kelle ta asemele toob.”

Kuidas Repsi tagasiastumine valitsuse tervist võib mõjutada, on Roonemaa sõnul veel vara hinnata. “Me teame, et valitsuse tervis pole hea, nad on ratsutanud skandaalist skandaali. Kui saame teada Repsi tegelikud tagasiastumise põhjused, saab selle hinnangu anda.”