Mailis RepsFoto: Aldo Luud
Toimetasid Keit Paju, Marvel Riik 20. november 2020 18:17
Mailis Reps teatas reede õhtul, et astub ametist tagasi. President Kersti Kaljulaid vabastas Repsi laupäeval haridus- ja teadusministri ametist.

"Viimane nädal on olnud minu poliitilise karjääri kõige raskem periood. Olen sattunud jõulise surve alla seoses ministri ja ema rolli ühitamisega. Tunnistan, et olen vigu teinud ning palun vabandust selle eest," tõdes Reps avalduses.

"Soovin pakkuda oma alaealistele lastele turvalist ja rahulikku kasvukeskkonda. Seetõttu otsustasin täna haridus- ja teadusministri ametikohalt tagasi astuda ning võtan ühtlasi poliitilise vastutuse oma eksimuste eest töö- ja pereelu ühitamisel," ütles ta.

"Tänan kõiki, kes on mulle toetust avaldanud! Pühendun ka riigikogu liikmena haridus- ja teadusvaldkonna ning Eesti elu edendamisele," lõpetas minister. 

Õhtuleht avaldas teisipäeval ja kolmapäeval terve kuu väldanud uurimuse, millest selgus, et Reps on palunud ministeeriumi autojuhil oma lapsi sõidutada ning ka tema nõunikud tegelevad tema pereasjadega. Muuhulgas käis Reps Horvaatias perepuhkusel tööbussiga.

Õhtulehe ajakirjanduslik vaatlus viimase kuu jooksul näitas, et minister on segi ajanud riigi ja iseenda rahakoti. Kolmel vaadeldud tööpäeval polnud ühegi Repsi ametiautoga tehtud sõidu puhul tegu ministri ametisõiduga.

Õhtulehele intervjuu andnud Repsi endine autojuht ütles, et ta ei olnud haridusministeeriumis ainus töötaja, kes laste hoidmise ja vedamisega tegeles. “Ega nad ise ka sellise lapsehoidmise üle õnnelikud ole. Viimase nelja aastaga on seetõttu seal kaheksa inimest vahetunud,” sõnas ta. Loe lähemalt SIIT.

Selgus, et Repsi autojuht tõepoolest ei olnud ainus, kes tööajast ministri eraasju ajas. Sellega tegelesd ka maksumaksja palgal olevad ministri nõunikud, kellest üks, ministri lapsepõlvesõbranna ja hilisem hõimlane, sai konkurentsitult riigi kõrgeimat nõunikupalka – 3500 eurot kuus.

Kütusekaardiga paak täis enne reisi

Õhtuleht tegeles veel terve reedese päeva sooviga täpsustada haridusministri kahe aasta taguse puhkuse sõidukulude kandmise asjaolusid. Nimelt oli haridusministeeriumi kommunikatsioonijuht Tarmu Kurm öelnud sel nädalal Postimehele, et Repsi Horvaatia reisi alguskuupäev oli 2018. aasta 14. juuni.

Õhtulehe välja küsitud ministri Mercedese bussi kütusekaardi kasutamise väljavõttest selgus, et samal päeval kell 15.22 tangiti Töökoja tänava Olerexi automaattanklas Mercedese bussi 57,2 liitrit diislikütust. Arve 68 euro ja 84 senti.

Tõenäoliselt seadis bussi siis reisivalmis Repsi toonane autojuht. Küll aga näitab lihtne arvutus, et samal päeval Horvaatia poole ministeeriumi väikebussiga teele asunud Repsil pidi ministeeriumi kaardiga ostetud kütusest jätkuma vähemalt Poola piirini jõudmiseks.

Õhtuleht palus ministril seda kütusearvet selgitada, kuid küsimus jäi vastuseta. Tund pärast küsimuse kättesaamist teatas Reps hoopis oma ametist tagasiastumisest.

Ratas: see on suur kaotus

Peaminister Jüri Ratas kirjutab ühismeedias, et Repsi tagasiastumine on Eestile suur kaotus.

"Täna on raske päev. Otsustasime mitmeid piiranguid COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks. Õhtu tõi veel ühe raske uudise. Kohtusin Mailisega, kes teatas oma tagasiastumisest. Mailis on vaieldamatult tugev minister, pikaajaline erakonnakaaslane ja hea sõber. See on kahtlemata suur kaotus nii haridusvaldkonnale kui ka valitsusele," tõdeb ta.

"Mailis on olnud neljakordne Eesti haridus- ja teadusminister ning asjatundlik riigikogu liige. Ta on töötanud 17 aastat ka Keskerakonna heaks, juhtides erinevaid erakonna organisatsioone ja kuuludes erakonna juhatusse. Mailis, ma tänan Sind siiralt ülisuure panuse eest. Soovin Sulle palju edu ja jõudu Riigikogus, kuid eeskätt oma pere hoidmisel ja armastamisel. Tean, et meie hea ja usalduslik koostöö jätkub ning Sul on Eesti riigile veel palju pakkuda. Kallis oled!" lõpetab ta.

Uue ministrikandidaadi lubab Ratas esitada lähiajal.

Peaminister lisas reedeõhtuses „Aktuaalses kaameras“, et Reps võttis poliitilise vastutuse selle eest, et ta ei osanud oma töö- ja pereelu ühildada. „Mailis on ise öelnud, et ta tegi seda [kasutas riigi vara] ebaproportsionaalselt suurelt ja kui ta täna võtab poliitilise vastutuse, siis ta kindlasti tunneb oma hinges ja südames, et see käitumine pidanuks olema teistsugune,“ sõnas Ratas.

Kuluaarides öeldakse, et Reps on isik, keda Ratas vajab. Ta lahendab valitsuses probleeme ja tegeleb sisuliste asjadega, millega Ratas ei jõua ega oska tegeleda. Kogu skandaal aga jätab pleki Repsi CV-le ja tema võimalustele pürgida pärast Ratast erakonna juhiks. Reps on erakonna juhatuse koosolekutel andnud selgelt märku, et tema oleks valmis kandma järgmisena erakonna eest vastutust. Samas tähendab skandaal ka seda, et Keskerakonnal on tükk tegemist, keda panna erakondlikuks presidendikandidaadiks. Erakonnas liikusid mõtted taas Repsile, kes oli partei kandidaat ka neli aastat tagasi.

Reformierakonna juht Kaja Kallas tunnustab Repsi otsuse eest. "Selle valitsuse puhul ei ole poliitiline vastutus tavaks, seetõttu väärib Mailis Repsi tänane otsus lahkuda ministriametist tunnustust. Kujunenud olukord oli Mailis Repsile keeruline ja delikaatne. Tänane samm eristub selgelt viimasel ajal tavaks saanud poliitilisest kultuurist," kirjutab ta.

Samal teemal

Kommentaarid  (68)

mõtlen ka nii nagu 10.34 21. november 2020 14:43
Olen väga nõus kommentaatoriga kell 10.34 ja te võite mu risti lüüa või rattale tõmmata, aga tõesti: 1) kui me tahame väärtustada suuri peresid ja 2) ergutada palju lapsi saama ka võimekad haritud inimesed, kes suudavad ühiskonda juhtida ning 3) tahame, et nad samal ajal töötaksid 24/7 ühiskonna hüvanguks nt ministriametis, siis 4) oleks aeg muuta seadusi ja luua mehhanism selliste inimeste toetamiseks seaduslikul moel, mitte neid valetama ja vingerdama sundides. Praegu parastavad Repsi üle kõik, kes ise ei ole juhid või ei ole paljulapselised - jube lihtne.
järgmiseks ministriks 21. november 2020 14:14
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS