Foto: Merilin Ulm
Ohtuleht.ee 20. november 2020 18:37
Nii peaminister Jüri Ratase kui ka tema ministrite ja kaasteeliste rünnakud meedia ja konkreetselt Õhtulehe ajakirjanike suunas on jõudnud tasemele, mis tekitab tõsiseid küsimusi. Neljapäevasel valitsuse istungil jõudsime selleni, et erakonda Isamaa kuuluv justiitsminister Raivo Aeg, kes kunagi Tallinna linnapeaks kandideerides lubas võidelda korruptsiooniga, luges avalikult ette seaduspunkti, millega võiks prokuratuur süüdistuse esitada korruptsiooni paljastanud ajakirjanikele. „Korruptsioon on nakkav!“ kostus ühes toonases minister Aegi klipis. Kui sobiv.

Võimul on mõju, pole kahtlustki. Kunagine korruptsioonivastane Raivo Aeg on nüüd tähtis valitsuse liige ja saab enda rinnal soojendada nii prussakaid kui muid sitikaid, keda ta alles hävitusvahendiga taga ajas. Sest võimul olijate arvates nemad võivad. Võivad valetad, võivad vassida, võivad hirmutada, võivad ähvardada, võivad solvata, sest kes neid puutuks. See vaba meedia? Andke aega.

Peaminister Jüri Ratas, kes sellel samal pressikonverentsil püüdis jätta muljet, et ta oli puu otsas, kui pauk käis, tõenäoliselt teab, et see pole esimene ähvardus, mis on Õhtulehe suunas lennanud. Kuid see selleks. Tähelepanuväärne on ka Raivo Aegi lause, mida too ütles valetava ministri Mailis Repsi tegevust kirjeldades: „Enam ei saa keegi seda patjade alla toppida vaikusesse.“ Jah, enam tõesti te ei saa seda teha. Kuid kas te proovisite?

Me tahame, et see oleks väga selge: peaminister Jüri Ratas, öelge enda valitsusele ja käskjalgadele edasi, et inimene, kes arvab, et Õhtulehe peatoimetajat või ükskõik millist töötajat saab kas meeleheaga meelitada või kuidagi ähvardades mõjutada, on peast põrunud. Õhtuleht ja Eesti ajakirjandus laiemalt on vabad ning me oleme veendunud, et kõik peatoimetajad seisavad selle eest, et see nii ka jääks. Me ei kartnud enne selle loo avaldamist ja me ei karda ka nüüd, meie usaldame Eesti õiguskaitseorganeid, me suhtume nende raskesse töösse ülima lugupidamisega ja meil on kahju, et teie seda usaldust järjepidevalt õõnestate.

Kokkuvõttes, peaminister Ratas, tegelege oma valetava ministri, oma viha õhutava ja inimesi solvava ning hirmutava valitsuskabinetiga ning lõpetage ajakirjanike ja vaba ajakirjanduse ähvardamine.