Eesti uudised

Hindrek Riikoja: Repsi tuleb mõista, ent kõik peab olema ja näima aus 

Toimetas Aare Kartau, 20. november 2020 12:58
Hindrek Riikoja.Foto: Teet Malsroos
Reedeses Kuku raadio saates „Muuli ja Riikoja“ rääkisid ajakirjanikud Kalle Muuli ja Hindrek Riikoja haridus- ja teadusminister Mailis Repsi tabanud skandaalist.

Kalle Muuli ütles, et kõik potentsiaalse seaduserikkumisega tekkinud küsimusi peab uurima ja arutama prokuratuur, ent mitmed advokaadid on maininud, et seadusi pole rikutud. Kuku raadio peatoimetaja Hindrek Riikoja arvates tasub vaadata erinevaid Euroopa inimõiguste kohtu lahendeid, mis puudutavad seda, kuidas ajakirjandus võib toimida. „Kui neid vaadata, siis võidulootust riigi poolel pole – Õhtulehte milleski süüdi mõista on väga keeruline,“ sõnas Riikoja.

Samal teemal

Muuli arvates peaks ministri puhul vaatama seda, kuidas see kõik välja paistab ja miks ta seda tegi. „Mõistaksin ta ühemõtteliselt hukka sel juhul, kui ta oleks lebanud voodis, vaadanud „Padjaklubi“ ja öelnud oma autojuhile, et mine too mu kuus last ära,“ sõnas Muuli, kelle sõnul ei rõõmustanud laste autojuhi hoolde jätmine ilmselt ei Repsi ega kedagi teist, ent see näeb siiski üsna inetu välja. 

Riikoja nõustus, et ilmselgelt poleks mingit probleemi, kui kõrge riigiametnik võtab hommikul tööle minnes lapsed kaasa, viib nad kooli või lasteaeda ja toob nad õhtul koju. „Repsi puhul on skandaal selles, et sõidud tehti päevasel ajal ja esines olukordi, kus ministeeriumi autojuht läks lastele järgi ilma Mailis Repsita. See on natuke üle võlli.“ Tema arvates pole ka eluliselt usutav, et kui Õhtuleht asus ministrilt esimesi küsimusi esitama, ei mäletanud Reps, et käis ministeeriumi väikebussiga perereisil Horvaatias.

Kalle MuuliFoto: Teet Malsroos

Muuli hinnangul on oluline konstruktiivselt edasi minekuks lahendada küsimus, kuidas korraldada riigis ametiautode jms kasutamist. Tema arvates on Repsi põhiline viga see, et ta pole varem teemat kergitanud ja sellele lahendust leidnud – et ka tulevikus ei tekiks üksikemadel selliseid probleeme. Riikoja mainis, et Repsi tuleb mõista, ent kõik peab olema ja näima aus – ka minister ise. 

Kuku raadio peatoimetaja arvates oli Õhtulehe ajakirjanike järjekindel jälgimine ja piltide tegemine täiesti normaalne tegevus – kuidas muidu oleks võimalik midagi tõestada. Ta polnud siiski veendunud, et foto- ja videomaterjali avaldamine oli üldse või sellises mahus mõistlik. Riikoja arvates ei pruugi avalikkus mõista probleemi samasuguselt nagu Õhtuleht. „Eks selle kohta annab aeg arutust,“ sõnas ta lõpetuseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee