Maailm

Ungari ja Poola võivad abipaketi rahadest ise ilma jääda 

Toimetas Greete Kõrvits, 19. november 2020 22:06
Foto: Imago/Scanpix
Ungari ja Poola vetostasid Euroopa Liidu 2021-2027. aasta eelarve, mille osaks on ka mahukas abipakett koroonapandeemiast taastumiseks. Seda hoolimata sellest, et ise oleksid nad sealt rohkem kasu saanud kui sisse maksnud. Nüüd näib, et poliitiline samm, mis mõne meelest võis olla bluff või enesele suurema toetuse kätte mängimine võib valusalt kätte maksta.

Varssavi ja Budapesti vastuseis tuleneb sellest, et taastepaketi üks klauslitest näeb ette, et raha tuleb kasutada lähtudes õigusriigi põhimõtetest. Riikide valitsused tõlgendavad seda kui Brüsseli dikteerimist, mida nemad oma (Brüsselilt saadud) rahaga peale tohivad hakata.

Samal teemal

Associated Press vahendas Ungari peaministri Viktor Orbani sõnu, kes teatas, et enne ei nõustuta millegagi, kuni polda nõus kõiges. Ta võrdles euroliidu tingimusi Nõukogude Liidu väljapressimisega ning põlastas, et euroliit peab õigusriikideks ainult neid, kes migrante sisse lubavad. Orbani enda valitsus pälvib kriitikat sellega, et kipub eurorahasid enda liitlastele jagama ning Ungari kodanikuühiskonda pigistama.

Nüüd paistab, et pole ka välistatud, et sõrgu vastu ajavad riigid võivad paketist üldse välja jääda. Holland pakkus, et abipaketi võiks eelarvest lahku lüüa ning siis pole kahe riigi nõusolekut (ega osalust) vajagi. See pole siiski esimene ega eelistatud valik, hetkel on lootus siiski mingi lahendus leida. EUObserver vahendab, et euroliidu diplomaadid jäävad äraootavale seisukohale, ehk tahavad näha, mida kahe riigi valitsused siis tegelikult tahavad. Rohkem raha?

Loe toimuva taustast lähemalt SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee