Maailm

Prantsusmaa keelab koduõppe ära 

Toimetas Greete Kõrvits, 19. november 2020 20:09
Prantsuse kooliõpilased.Foto: AFP/Scanpix
Prantsusmaal jõustus kolmapäeval seadus, mis alates 2021. aasta septembrist keelab kogu riigis ära koduõppe. President Emmanuel Macron põhjendab seda islamiäärmusluse-vastase võitlusega. Viimasel ajal on ilmne, et terroristid on n-ö kodukootud, sündinud ja kasvanud Prantsusmaal, kuid jäänud eemale Prantsuse kultuurist, väärtushinnangutest ja haridusest.

Hetkel kasutab Prantsumaal koduõppe võimalust kusagil 50 000 last (mitte ajada segamini koroonapandeemiast tingitud distantsõppega). Muidugi pole nad kõik islamiusulised, nagu mujalgi läänemaailmas, leidub nende seas ka näiteks kristlasi. Juba vannuvad koduõpilaste lapsevanemad kurja protesti Macroni ja tema kavandatava keelu vastu. Erinevad katoliiklikud portaalid ei kirjuta eelnõust soosival toonil. Vanemate argument on kaalukas: see riivab nende vabadust. Juttu sellest, et koduõppel lastest kasvavad radikaalsed hullud, peavad nad jaburaks. Mõni vaidleb ka mittereligioossest seisukohast, et tavalises koolis võidakse lapsi kiusata või et kooliõppe tempo tema lastele ei sobi.

Mõned kriitikud osutavad sellele, et Macron üritab odavat populaarsust taga ajada. Prantsuse valitsuse hinnangul ei luba mõned islamiusulised lapsevanemad oma lapsi, eriti tütreid, isegi erakooli mitte, rääkimata riigikoolidest. Mõnes piirkonnas olevat teada, et poisse käib koolis rohkem kui tüdrukuid, ehkki sündimuse osas sellist anomaaliat ei ole.

Seadus näeb ka ette ka kaitset koolidele, kui lapsevanemad hakkavad näiteks nõudma, et kool ei annaks seksuaalhariduse tunde või usundilugu, mis käsitleb erinevaid religioone või tahavad, et ujumistunnid toimuksid poistele ja tüdrukutele eraldi.

Seaduse järgi ootab lapsevanemaid, kes oma võsukesi kooli ei pane, kuni kuuekuune vangistus. Senisest karmima pilguga jälgitakse ka religioossete koolide õpetajaid. Usupõhised erakoolid pole keelatud, ent ka nende õppekava peab austama Prantsusmaa väärtusi. Kui mõni õpetaja seda ei tee, ootab tedagi karistus, võib-olla koguni kuni aasta trellide taga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee