Kommentaar

Mart Riikoja | Mailis Repsi topeltstandardid (4)

Mart Riikoja, kommunikatsiooniekspert, 20. november 2020 10:05
Õhtulehes ilmus lugu sellest, et minister Mailis Repsi autot kasutatakse vääralt ja autojuht on sunnitud tööülesannete täitmise asemel tegelema absoluutselt kõrvaliste asjadega. Selgus, et ministeeriumi autoga veab ministeeriumi autojuht kooli, huviringidesse ja kuhu veel ministri lapsi. Nagu selgus, ei olnud sellised veod juhuslikud, vaid pigem süstemaatilised aastate jooksul.

Mailis Reps on seda lugu kommenteerinud küll nii, küll naamoodi. Sõltuvalt sellest, kui palju täiendavat informatsiooni selle teema kohta ajakirjanikud avalikkuse ette tõid. Algul jäi mulje, et laste vedamine toimus vahetevahel ja nö möödaminnes, kui ministrist ema tööle sõitis. Siis tuli aga välja, et ei olnud need sõidud nii harvad ja juhuslikud. Enamgi veel: lisaks sellele, et ministri autojuht tegeles ministri laste sõidutamisega võttis minister korduvalt ministeeriumi bussi, et pakkida sinna oma pere ja sõita piiri taha puhkusereisile. Ja esimese hooga minister muidugi eitas seda. Tõsi, mõne tunni pärast hakkas talle miskit meenuma…

Samal teemal

Töölt lahkumine tekitab draamasid, kommenteeris minister oma endise autojuhi juttu

Minister Repsi endine autojuht andis TV3 „Seitsmestele uudistele“ intervjuu. Sealt selgus, et ministri laste vedamine ei olnud sugugi juhuslik ja erakorraline. Autojuhile oli väidetavalt ette kirjutatud, millal tuleb keegi lastest kuhu – kooli, trenni, sünnipäevale jne – viia ja need sõidud moodustasid olulise osa juhi kõigist sõitudest. Samast intervjuust sai toimetus ka teada, et sageli ulatusid autojuhi tööpäevad mõneteistkümne tunni pikkuseks.

Oma endise sohvri sõnu kommenteeris minister Reps kohe pärast „Seitsmeseid“ eetris olnud „Duublis“ delikaatselt: „Eks me peame muidugi tunnistama, et igasugune töölt lahkumine on teatud konflikt,“ andes niimoodi läbi lillede mõista, et ehk ei kõnelenud ta kunagine kolleeg tõtt. Eelnevalt oli minister aga enda ja oma endise autojuhi vahelisi suhteid igati soojade ja sõbralikena näidanud.

Aga ega süüdi ei ole Repsi arvates üksnes tema endine autojuht. Õõvastava teoga on ministri arvates hakkama saanud Õhtulehe ajakirjanikud. Haaravalt kirjeldas ta, kui hirmus oli vaadata neid töömaterjale, mida ajakirjanikud olid oma töö käigus salvestanud. Seal olid selgelt näha laste liikumised, oli näha ministri kodumaja jne. Trükist tulnud ajalehes ei olnud mitte ühegi lapse nägu äratuntav.

Kas kaksikmoraal?

Minul ei ole Mailis Repsi kuulates-vaadates küll kahtlust, et tema jaoks jookseb moraali piir just sealt, kust tema seda jooksmas tahaks näha.

Kas pole see kaksikmoraal, kui oma endisest kolleegist kõneletakse justkui kenast inimesest, ent samas antakse mõista, et ega ühe kibestunud inimese juttu alati just päris tõe pähe ei pea ka võtma.

Kas pole kaksikmoraal see, kui ajakirjanikele heidetakse ette, et nende materjalides on näha ministri lapsed ja kodu, kus minister oma lastega elab. Ometi illustreerivad ministri lapsed täiesti äratuntavate nägudega Mailis Repsi Facebooki lehel nii kaanefotot kui mitmeid postitusi. Kui nende samade laste pildid on olnud selgelt ära tuntavad fotodel artiklite juures, kus Mailis Reps tutvustab oma Nõmmel asuvat linnakodu või ka Märjamaa vallas asuvat suvekodu.

Kas pole kaksikmoraal see, kui minister Mailis Reps räägib ajakirjanikele, et kuna tema ametiauto pealt on erisoodustusmaks makstud – vahel jääb mulje, nagu oleks proua minister selle maksu ise, mitte maksumaksja tasunud –, siis võib ta selle autoga teha ka erasõite töövälisel ajal. Minister unustab ainult, et see auto on mõeldud kasutamiseks ministrile, mitte tema pereliikmetele!

Kas pole kaksikmoraal see, kui minister üritab jätta muljet, nagu oleks ajakirjanikud tegelenud massiivse tema laste salajase jälgimise ja jälitamisega teades väga hästi, et seda oli tarvis vaid selleks, et tõestada ministeeriumi vara süstemaatilist väärtarvitamist. Mailis Repsile oli kogu aeg väga hästi selge see, millest Õhtulehe ajakirjanikud oma loo tegid. Ja talle on vägagi selge see, et kõik tema õigustused pole muu kui vale.

Valetamine on valetamine

23. oktoobril astus toonane väliskaubandus- ja IT-minister Kert Kingo pärast riigikogule valetamisega vahele jäämist ametist tagasi. Kindlasti on hulk inimesi, kes arvavad, et Kingo on väga tore inimene. Ehk on isegi mõni selline, kes arvab, et ta oli väga hea minister. Mind ei huvita ei ühtede ega teiste arvamus karvavõrdki. Mina tean, et Kingo valetas ja astus pärast sellega vahele jäämist tagasi.

Täna näen ma, et haridus- ja teadusminister Mailis Reps on korduvalt valetanud. Kindlasti on hulk inimesi, kes arvavad, et Mailis Reps on väga tore inimene. Ehk on isegi mõni selline, kes arvab, et ta on väga hea minister. Mind ei huvita ei ühtede ega teiste arvamus karvavõrdki. Mind huvitab: millisel kuupäeval esitab ta peaministrile lahkumisavalduse.

P.S. Ma parem ei hakkagi küsima, miks peavad ministeeriumi ametnikud tegelema ministri eraeluliste probleemidega?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee