Juhtkiri

Juhtkiri | Repsi ahnus toob uued reeglid? (6)

Ohtuleht.ee, 19. november 2020 19:19
Foto: Robin Roots
Vaadates, kui laia vastukaja on tekitanud Mailis Repsi tegevus ministeeriumi rakendamisel perevankri vedamise ette, siis on selge, et ühiskonna silmis on taluvuse piir ületatud – ükskord prahvatab vimm, mis kogunend salaja. Sestap on vähe tema kaitsele asunud peaminister Jüri Ratase lubadusest, et ministrite autode kasutamise reeglistik tuleb üle vaadata. 

Repsi kahe ametiauto ja lapsi vedava sohvri kõrval on samasugune küsimärk üleval ju ka ministri kahe salanõuniku puhul, kellest ühe olemasolu ei suutnud isegi kantsler meenutada. Sõbranna palkamine nõunikuks on libe tee. Kui tegu on oma ala spetsialistiga, siis oleks ju võimalus ametliku konkursi käigus mõnele ministeeriumi olulisele ametikohale kandideerida – see välistaks kahtlused kellegi soojale kohale sokutamisest. 

Kuid Reps libastus ka sõbrannale palka määrates. 3500 eurot on samal tasemel osakonnajuhataja töötasuga ning seda makstakse nõunikule, keda ei tea majas keegi. Kui paljudel ministritel töötavad siis veel nõunikud nende kodus ja aitavad lastel koolitükke teha? Repsi karistamatusetunnet näitab ka eelmise peret teenindamast tõrkunud autojuhi töökoha kaotus „struktuurimuudatuse“ käigus. Jutt ei käi aga tema isikliku raha eest palgatud sohvrist, vaid ministeeriumi autojuhist. Muidugi on kuri karjas, kui minister valib alluvaid selle järgi, kes neist on valmis tema perekonda vastu vaidlemata teenindama.

Kui Ratas hakkab nüüd reegleid üle vaatama, siis millise määrani on mõtet ja vajadust üksikasjadeni minna? Kui ministri eetiline kompass on rikkis, siis on ta ju lihtsam välja vahetada. Oleme nüüd Repsi tõttu tagasi 90ndates, kui peaminister Mart Siimanni ajal kehtestati lokanud priiskamiste tõttu ametiauto hinnalaeks 200 000 krooni. 

Kas tuleks ainuüksi Repsi pärast kehtestama reegli: olgu ministril üks ametiauto korraga. Või siis: nõuniku töö sisu moodustavad ministeeriumi tegevusvaldkonna küsimused, et välistada tema kasutamist lapsehoidjana. Iseasi, kas üldse jõutaksegi mingite muudatusteni. Rünnatakse ju seni vaid ajakirjandust ja pigem hämatakse kui räägitakse teemast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee