Foto: Martin Ahven
Toimetas Triinu Laan 18. november 2020 19:29
Kevadise koroonaepideemia tõttu on kahekordistunud toidupanga abivajajate arv ning laod on tühjenenud kriitilise piirini.

Toidupangad Eestis, mida on kokku 15, pakkusid eelmisel aastal toiduabi keskmiselt 7200 abivajajale nädalas. Sel aastal on abivajajate arv hüppeliselt kasvanud umbes 9030 inimeseni nädalas. Tallinna toidupangas, mis on Eesti toidupankadest suurima toidukäibega, on abivajajate arv peaaegu kahekordistunud – kui eelmisel aastal jagas Tallinna Toidupank toiduabi ühes nädalas keskmiselt ligi 3000 inimesele, siis käesoleval aastal ulatub abi saanute arv juba 5100 inimeseni nädalas. Sealhulgas on pooled abivajajatest lapsed.

Eesti Toidupanga projekti- ja kommunikatsioonijuhi Liina Peäske sõnul õnnestus kevadise eriolukorra ajal Toidupangal annetusi koguda nii kodu- kui välismaistelt ettevõtetelt, kuid kahjuks on toetused nüüdseks vaibunud. Seda enam loodetakse saabuval advendikuul kohalike inimeste abile.

"Toidupankade toidukäive on küll ka kasvanud, aga seda peamiselt „kõlblik kuni“ tüüpi ehk piima- ja lihatoodete ning puu- ja juurviljade võrra, sest suurenenud on kauplustest nn päästetud toidu kogused. Tunneme puudust kauem säilivast toidust ja loodame selles osas ka toidukogumispäevade abile,“ selgitab Toidupanga juht Piet Boerefijn.

Statistikaameti viimastele andmetele tuginedes elas 2018. aastal suhtelises vaesuses 21,7% ja absoluutses vaesuses 2,4% Eesti elanikkonnast. Seoses koroonakriisiga ähvardab see protsent veelgi tõusta. Ühe täiskasvanuga leibkondades, kus on lapsed, elas 2018. aastal absoluutses vaesuses 4,9% ja suhtelises vaesuses 35,4% leibkondadest. Enim vaesuses elavaid perekondi oli Harju maakonnas (11 501 üksikvanemat) ja Tallinnas (7078).

„Toidupanga abistamiseks on mitu võimalust: tulla toidukogumispäevadele vabatahtlikuks, annetada toitu kaupluses või e-poes ning kel võimalik, siis ka rahaline tugi on väga teretulnud, sest seeläbi saab Toidupank vajaduspõhiselt soetada hulgihinnaga suuremas koguses vajalikku toitu, mida abivajajatele jagada,“ tõi Peäske esile.

Ta nentis, et sotsiaalsete kontaktide minimeerimise vajadust arvestades on võimalik toitu annetada ka Barbora ja Coopi e-poodides. Abivajajatele kogutakse kogu detsembrikuu vältel toitu ka Rimi kauplustes.

11.–12. detsembril toimuvatele toidukogumispäevadele vajatakse üle Eesti appi ligi 800 vabatahtlikku, sealjuures tagatakse kõigile koroonameetmeid silmas pidades vajalikud kaitsevahendid. Vabatahtlikuks saab end registreerida Toidupanga kodulehel.

„Möödunud aastal, mil meil ei olnud kriisi ning inimeste majanduslik seis oli stabiilsem kui tänavu, annetasid head inimesed detsembri toidukogumispäevadel kokku 45 000 kilogrammi toiduaineid, millest jätkus abisaajate toiduabiks mitmeteks kuudeks. Toona oli üle Eesti abiks ligi 1000 inimest, kes annetusi vastu võtsid, neid komplekteerisid ning Toidupanka aitasid tuua,“ näitlikustas Peäske. „Ehkki toidukogumispäevade fookus on hädasolijate jõululaua katmisel, läheb elu edasi ka pärast pühi,“ sõnas Peäske.

Ta lisas, et täna on Toidupanga laoseisud varasemast märksa tühjemad ning varu on väike, sest nõudlus on hüppeliselt kasvanud. „Seetõttu on iga inimesi panus Toidupangale väga oluline, seda ka pärast jõuluaega,“ lisas Peäske.

Seitse aastat Toidupanga vabatahtlikuks olnud Liina tunnistab, et tööd on sel aastal olnud rohkem kui varasemalt. „Tööd on jätkunud päris palju, kuna abivajajaid on palju ning toitu on väga vaja. Koroonakriis on Toidupanga tegevust väga tugevalt mõjutanud. Teeme vabatahtlikega tööd kahes vahetuses ning loodame, et inimesed leiavad võimaluse meie tegevuse toetamiseks, et ükski vaesuses elav laps ei peaks tühja kõhtu kannatama ja inimestel oleks võimalik vähemalt jõulukuul mitmekülgsemalt toituda,“ ütles ta.

Vabatahtlike registreerimiseks toidukogumispäevadele on avatud keskkond osale.toidupank.ee. Vabatahtlike ülesanneteks on jagada kaupluse külastajatele infot ja flaiereid, võtta vastu toiduannetused ja valmistada toidukaup ette transpordiks. Kogutud toiduained toimetatakse poodidest kohalikesse toidupankadesse, kus vabatahtlike abil see sorteeritakse ja ladustatakse. Iga toidupank jagab kogutud toidu iganädalaste toiduabipakkide koostises allpool toimetulekupiiri elavatele, eelistatult lastega peredele. Talvistel toidukogumispäevadel annetatud toit hakkab jõudma puudust kannatavate peredeni juba enne jõule. 

Registreerima on oodatud kõik inimesed, kes tunnevad ennast absoluutselt tervena ega kuulu koroonaviiruse riskirühma, ehk on alla 60aastased ja ei põe kroonilisi haigusi nagu näiteks diabeet, südamepuudulikkus, kõrge vererõhk, kasvajad, kroonilised neeru- ja maksahaigused, immuunpuudulikkus, astma ja kroonilised kopsuhaigused.

Kes saab Toidupangalt toiduabi?

Toidupank aitab toiduabiga inimesi, kes elavad toimetulekuraskustes. Eelisjärjekorras  jagatakse toiduabi peredele, kus kasvavad väikesed lapsed, sealhulgas üksikvanematega peredele. Neile järgnevad teised vähekindlustatud sihtgrupid nagu puudega inimesed, üksikud eakad, kodutud ja teised kriisiolukorda sattunud inimesed.

Toidupankade jagamispunktides saavad toiduabi vaid eelnevalt sotsiaaltöötajate poolt abisaajate nimekirja kantud inimesed.