Eesti uudised

Jaak Madison Repsi skandaalist: tegemist on eetilise, mitte juriidilise küsimusega (5)

Toimetas Annika Erg, 17. november 2020 20:44
Jaak MadisonFoto: Teet Malsroos
Eurosaadik Jaak Madisoni hinnangul on ministri ametiauto kasutamine isiklikel eesmärkidel eetiline, mitte juriidiline küsimus.

Õhtulehe ajakirjanduslik uurimus paljastas, et haridusminister Mailis Reps laseb maksumaksja kulul pidevalt oma lapsi sõidutada. 

Samal teemal

Madison ütles Õhtulehele, et Repsi praegune juhtum ei tundu liigituvat ebaseadusliku tegevuse alla juriidilises mõttes, vaid rikutud on ministeeriumi sisest töökorraldust. 

„Seega on tegemist eetilise küsimusega: kas minister võib kasutada oma autojuhti ka eraviisilisteks sõitudeks ja ülesanneteks. Pigem mitte. Samas kuna tegemist on eetilise, mitte juriidilise küsimusega, peab sellele andma hinnagu peaminister, tema koduerakond ja Keskerakonna valijad,“ sõnas Madison. „Kuid üldine tava on siiski, et tipp-poliitik vastutab iga oma sammu eest.“

Madisoni arvates ei pruugi aga vastutus alati tähendada taandumist ministri ametist, vaid võib olla ka vabandus või muul viisil heastamine. 

„Milline peaks aga olema vastutus juhtumi puhul, kus märkimisväärset rahalist kahju maksumaksjale ei paista olevat, välja arvatud ehk lisakütusekulu, jääb muidugi muidugi eelkõige peaministri hinnata. Lisaks tuleb mainida, et kuigi minister on avaliku elu tegelane ja vastutab antud juhtumi puhul kahtlusteta, ei ole avaliku elu tegelasteks ministri alaealised lapsed, keda võib piiranguteta varjatult filmida või pildistada,“ ütles Madison.

Justiitsministeeriumi veebilehel korruptsioon.ee seisab aga, et ametiauto kasutamine isiklikel eesmärkidel käib siiski avaliku vahendi korruptiivse kasutamise alla: „Avaliku vahendi korruptiivne kasutamine on ametiisiku poolt ametikohustust rikkudes avaliku ülesande täitmiseks mõeldud materiaalse või muu ressursi kasutamine ametiisiku enda või kolmanda isiku huvides, kui see toob kaasa avaliku huvi seisukohast ebavõrdse või põhjendamatu eelise ametiisikule või kolmandale isikule. Sellise kuritarvituse näiteks on ametiauto kasutamine isiklikeks vajadusteks või, seda enam, kõrvalise tulu teenimiseks; samuti oma alluva kasutamine isiklike asjade ajamiseks jms.“

Samal teemal

17.10.2020
Jürgen Ligi: ametnikud on Repsi heaks väga isiklikult töötanud, aga tema neid vallandanud
17.10.2020
Peaminister Ratas ei näe Repsi käitumises probleemi: toetan Mailist ja hindan tema panust kõrgelt
17.10.2020
Juhtkiri | Mailis Repsi mugav elu meie arvel
17.10.2020
INTERVJUU | Repsi endine autojuht: sõidutasin lapsi rohkem kui ministrit