Eesti uudised

President lükkas Mart ja Martin Helme etteheited ümber: Eesti e-valimised on turvalised (10)

Toimetas Annika Erg, 16. november 2020 18:48
President esmaspäevasel pressikonverentsilFoto: VPK
President Kersti Kaljulaid kutsus esmaspäeval kokku riigikaitse nõukogu, et arutada Eesti valimissüsteemi ja liitlassuhteid Ameerika Ühendriikidega.

Riigipea otsustas riigikaitse nõukogu kokku kutsuda 8. novembril, mil Mart ja Martin Helme seadsid oma raadiosaates kahtluse alla Eesti e-valimiste, viimaste riigikogu valimiste ja USA presidendivalimiste aususe.

Samal teemal

Kaljulaid märkis arutlusele järgnenud pressikonverentsil, et täna oli tema ametiaja üheksas riigikaitse nõukogu.

„Üldiselt elame me väga heal ajal, sest oleme saanud koguneda pigem tulevikku arutama. Need on olnud kohad, kus oleme arutanud meie riigi strateegilise sügavuse suurendamisega seotud asjaolusid,“ ütles president. Nendeks on tema sõnul energiajulgeoleku tagamine, e-riigi võimekuse suurendamine, küberturvalisus, aga ka liitlasvägede Tapale paigutamise tehnilised teemad.

„Täna olime esimest korda olukorras, kus riigikaitse nõukogu kogunes, kuna meie enda sammude tõttu oli tekkinud oht, et meie rahvusvaheline positsioon, meie demokraatia ja julgeolek võiksid halveneda,“ nentis Kaljulaid. „Ma ütlen teadlikult „meie riigi sammud“, sest kui kõnelevad ministrid, kõneleb riik. Riigi sõnad, teadagi, on ka riigi teod.“

Kaljulaidi sõnul panid Eesti riigi esindajad, ministrid, kahtluse alla meie enda valimiste usaldusväärsuse, viimaste valimiste tulemuse ja ka Eesti ühe olulisema liitlase – kelleta meie julgeolekut ei ole ette kujutada võimalik – presidendivalimiste protseduuri aususe. 

„Nii mõistavad seda meie enda inimesed ja mõistavad ka meie liitlased, partnerid ja teised riigid. Nii mõistame ka meie neid. Lootus, et kõikides maailma nurkades tegeldakse spetsiifiliselt meie koalitsiooni toimeloogika analüüsiga, on selgelt liigoptimistlik,“ ütles Kaljulaid.

Nõukogus räägiti ka Eesti e-valimiste tervisest, kuna valitsuse liikmed seadsid sellegi kahtluse alla, esitades süüdistusi valimistulemuste võltsimise kohta.

„Meie e-riigi ja sealhulgas e-valimiste eest vastutavad väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem ja valimisteenistuse ja valimiskomisjoni juhid andsid riigikaitse nõukogule ülevaate, milles lükati üheselt ümber kõik Mart ja Martin Helme poolt tehtud etteheited,“ kinnitas Kaljulaid.

President seletas, et e-valimiste süsteemi auditeeritakse enne igakordseid valimisi ja nii on seda alati tehtud. 

„Auditeerimise vajadus lähtub sellest, et maailm liigub edasi; küberkuritegevus liigub edasi, häkkerid arenevad. Enne igakordset valimist on vaja süsteem uuesti auditeerida ja valideerida. Ja seda tehakse,“ ütles Kaljulaid. „Ma saan siinkohal kõikidele Eesti inimestele kinnitada – Eesti e-valimised on turvalised. Teie andmed, valimisandmed on kaitstud. Kasutage seda võimalust edaspidigi julgelt.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee