Reedene mälestusaktsioon Raman Bandarenka auks.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 13. november 2020 19:58
Valgevene miilitsa jõuvõtted demokraatiameelsete meeleavaldajate vastu on teada-tuntud, ka Lääne meediasse imbub lugusid piinamistest ja alandustest, ka surmadest vangikongides. Kolmapäeval vahistas miilits ööpimeduses 31aastase kunstniku, kes kaks päeva hiljem surnuks kuulutati.

Valgevene vastupanuliikumise värvides linte (punane ja valge) kandnud Raman Bandarenka pidasid kinni erarõivais miilitsad. Minski kortermajade vahel asunud mänguväljakul hakkasid peale jõhkrused: vahistatavat lennutati nii vastu asfalti kui ronimisredelit. Mõned kisendavad pealtvaatajad võtsid toimuva ka videosse. Vahistamise lõpuks oli mees veel teadvusel, ent kaks päeva hiljem kinnitas haigla, et Bandarenka suri füüsilise trauma tagajärjel.

Lisaks Valgevene meeleavaldajate pahameelele mõistis kunstniku vägivaldse surma hukka ka Euroopa Liit, kes süüdistas toimunus Valgevene võimuladvikut, keda teatavasti juhib ennast presidendiks kuulutanud Aljaksandr Lukašenka. Euroliit nõuab poliitvangide vabastamist ning ähvardab Valgevene režiimi järgmiste sanktsioonidega.

Meeleavaldajad näitavad võidumärki. Foto: AFP/Scanpix

Ööl vastu reedet ning ka reede pärastlõunal toimusid ühes Minski majadevahelises hoovis, millel nüüd nimeks Muutuste Väljak Bandarenka mälestuseks leinaseisakud. Rahvas avaldas vaikides ja käega võidumärki näidates hukkunule austust. Leedus varjupaika saanud presidendikandidaat ja vastupanuliikumise juhtfiguur Svjatlana Tsihhanovskaja kutsus valgevenelasi üles laupäeval leinaseisakule kõigis linnades. „Teeme seda mehe nimel, kes hukkus, sest tahtis elada vabas riigis,“ sõnas Tsihhanovskaja oma pöördumises.