Urmas EspenbergFoto: Stanislav Moškov
Viljar Voog 13. november 2020 15:07
Mart Helme asemel saab siseministriks tõenäoliselt senine riigikogu EKRE fraktsiooni liige Alar Laneman. See tähendaks sel nädalal Toompealt lahkuma sunnitud Urmas Espenbergile väga lühikeseks jäänud puhkust.

EKRE asejuhi valitsusest riigikokku liikumisel sai otsa tema asendusliikme Espenbergi ametiaeg rahvasaadikuna. Kuna kirjanik Espenberg oli parlamendiliige üle aasta, kaasnes ametist vabastamisega kuue kuu palga suurune hüvitis – 25 980 eurot ja 90 senti.

Loodetavasti ei heitnud Espenberg oma riigikogulase töövahendeid väga sügavale kapinurka, sest kui Lanemanist saab järgmisel nädalal uus siseminister, oodatakse kirjanikku päev hiljem taas Toompeale. Nimelt kandideerisid Helme ja Laneman riigikogu valimistel mõlemad Pärnumaal. Ühtegi asendusliiget EKRE-l sellest piirkonnast aga pole, mis tähendab, et riigikogusse pääseks üldnimekirja alusel järgmine asendusliige, kelleks Haaberstis, Põhja-Tallinnas ja Kristiines 1974 häält saanud Espenberg.

Seda, et nädalast napilt pikem puhkus Espenbergi ratsa rikkaks teeks, ei saa siiski väita. „Kui Espenberg naaseb riigikokku, küsib riigikogu kantselei temalt osa hüvitisest tagasi,“ kinnitati Õhtulehele Toompealt.

Riigikogu pressiosakond täpsustas, et rahvasaadik saab hüvitist volituste lõppemise päeva ja volituste taastamise päeva vahele jääva aja eest. Ülejäänud päevade eest teeb kantselei Espenbergile ettepaneku maksta hüvitis tagasi. Konkreetne päevade arv ja summa selgub pärast volituste taastamist.