Seisukoht

Seisukoht | Lanemani imeline teekond: punasest politrukist EKRE ministriks (26)

Laur Uudam, arvamustoimetaja, 13. november 2020 19:26
Alar LanemanFoto: Arno Saar
Neljapäeval teatas Martin Helme, et kõik spekulatsioonid, mis on meedias olnud järgmise siseministri nime osas, on valed. Meedias oli välja pakutud võimalike kandidaatidena Leo Kunnas, Mark Majorov, Anti Poolamets ja Alar Laneman. Reede hommikul oli aga teada, et EKRE kandidaat on justnimelt Laneman.

Mis juhtus vähem kui ööpäevaga? Kas Helme ajas meediale lihtsalt puru silma või sunniti teda meelt muutma hoopis erakonna seest? EKRE keskkonnaministriks sai valija mandaadita inimene. Kas suures osas nime ja näota 19-liikmeline riigikogu fraktsioon pani end lõpuks maksma?

Samal teemal

Aga Laneman siseministriks? Miks ka mitte. Tegu on Tallinna Kõrgema Ehitusvägede Poliitilise Sõjakooli kasvandikuga. Ehitusväed olid tollases militaarhierarhias pehmelt öeldes mitte just kõige lugupeetumad ning politrukid olid isegi nõukaajal päris-sõjaväelaste silmis omakorda mitte just kõige kõrgemal kohal. Milline eesti mees aga läks 80ndail vabatahtlikult okupandi sõjakooli, kus valmistati ette punast ajuloputust tegevaid politrukke? Võib olla teda sunniti selleks.

Aga laskem kõneleda ajakirjas Pioneer 1983. aastal ilmunud lool kommunistliku noore Lanemani õpingutest selles koolis: „Kell pool viis peab klubis algama parteikoosolek. Palutud on ka pataljoni komsomolikomitee liige Alar Lanemann. „Täna võetakse mind partei liikmekandidaadiks...““

Jutt ei käi veel mitte EKRE liikmeks astumisest, vaid ikka NLKPst.

Kangelase enda elulookirjelduse järgi otsustades on nüüdne ministrikohale asumine aktiivse ellusuhtumise loogiliseks jätkuks: „Olin Pärnu 2. Keskkooli Jaan Kreuksi nimelise pioneerimaleva liige ja õpilaskomitee sisekorrasektori esimees. Käisime noorte kunderlastega miilitsamehi abistamas. See oli mu esimene kokkupuude mundrikandjatega. Hiljem tuli sõjaline algõpetus. Ainele pandi koolis suurt rõhku. Mäletan vahvat laagrit pärast kümnenda klassi lõpetamist...“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee