Maailm

OHUSTATUD LIIK: hiljuti avastatud primaati ähvardab juba väljasuremine 

Toimetas Aare Kartau, 12. november 2020 12:53
Popa languri üheks iseloomulikuks tunnuseks on silmade ümber paiknevad kriitvalged rõngad.Foto: twitter.com/SoyFanimal
Teadlased avastasid paari aasta eest Myanmari keskosast uue loomaliigi, ent peagi ei pruugi seda enam eksisteerida, sest Popa languri primaate on looduses teadaolevalt vähem kui 250 isendit.

Kuna metsikus looduses on kõnealuseid ahve jäänud alles vaid 200-250, soovitavad eksperdid lisada lehesööjatest primaadid „kriitiliselt ohustatud“ kategooriasse. „Äsja tuvastatud Popa langur seisab juba väljasuremise ees,“ sõnas looduskaitseorganisatsiooni Fauna & Flora International (FFI) teadur Frank Momberg.

Samal teemal

Uues uuringus toodi esile, et kõnealuseid ahve ohustavad eelkõige jahindus, elupaikade hävinemine ning põllumajandusest ja metsaraiest tingitud pesakondade killustumine. 

Esimesi tõendeid uue liigi kohta ei leitud tegelikult mitte loodusest, vaid Londoni loodusmuuseumist, kirjutab France24. Muuseumis tehtud geenianalüüs näitas, et seniavastamata liik eksisteeris piirkonnas ka enam kui saja aasta eest, mil Myanmar/Birma oli alles Briti koloonia. Mombergi meeskonna kogutud väljaheiteproovid vastasid muuseumi leiule, mis tõestas, et loom elab endiselt metsikus looduses.

Teadlased kohtasid primaate esmakordselt 2018. aastal. Neid hämmastas eelkõige looma iseloomuliku värvi ja mustriga karvkate. Olles nüüd teadlikud Popa languri väikesest populatsioonist, on eksperdid seisukohal, et kiirelt on vaja täiendavaid väliuuringuid ja kaitsemeetmeid.

21. sajandil on avastatud mitukümmend senitundmatut primaadiliiki. Paljud geneetilised analüüsid on näidanud, et välimuselt sarnased liigid on tegelikult erinevad. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee