Poliitika

VIDEO | Siseministri kandidaadid on endiselt saladuseks. Martin Helme: kõik senised spekulatsioonid on valed (1)

Johanna-Kadri Kuusk, 12. november 2020 11:51
Valitsuse pressikonverentsFoto: Martin Ahven
Iganädalasel valitsuse pressikonverentsil osalevad neljapäeval peaminister Jüri Ratas, rahandusminister Martin Helme, justiitsminister Raivo Aeg ja sotsiaalminister Tanel Kiik. Muuhulgas tutvustavad nad uusi koroonapiiranguid, mis hakkavad kehtima järgmisest esmaspäevast. 

Siseministri kandidaadid on endiselt suureks saladuseks

Rahandusminister ja EKRE esimees Martin Helme sõnul ei ole erakond veel Mart Helme asemele uut siseministrit välja valinud. Ta kommenteeris, et kõik spekulatsioonid ja nimed, mis seni on kõlanud, on valed. Erakond loodab järgmise nädala jooksul uue siseministri välja valida.

Seni on võimalike kandididaatidena meediast läbi käinud Kersti Krachti, Leo Kunnase, Alar Lanemani, Mark Majorovi ja Anti Poolametsa nimed.

Mida räägib uue siseministri valimisest Mart Helme saad lugeda SIIT.

Koroonaviirus levib kriitiliselt kiiresti

Peaminister märkis, et viimase ööpäevaga lisandus rekordiliselt palju koroonaviirusesse nakatunuid. Ratase sõnul kinnitab valitsus neljapäeva pärastlõunal ametlikult uued koroonapiirangud.

Nendest esimene on 2 + 2 reegel, mis hakkab kehtima poodides ja kaubanduskeskustes. Lisaks hakkab valitsus piirama toitlustus- ja meelelahutusasutusi sellega, kui suured seltskonnad tohivad asutustes koguneda ja mis kellaaegadel tohivad asutused avatud olla. 

Lisaks palub valitsus kõigil kanda maske. Terviseamet jälgib tuleval nädalal, kui hästi see valitsuse tungiv soovitus toimib. Ratas seletas, et täna veel pole maskikandmine kohustuslik, vaid valitsus esitab väga jõulise ja tungiva soovituse. „Eks terviseamet teeb visuaalseid jälgimisi. Kui keegi nüüd ptleb, et ta ei pane maski, siis ta ei pane maski. Ja me ütleme, et lapsed ja kõik need, kellel on see meditsiiniliselt vastunäidustatud, ei pea ka seda maski kandma. Kui maskikandmine oleks kohustuslik, siis kaasneks tõesti selle eiramine sanktsioone. Praegune olukord veel nii kaugel pole,“ selgitas Ratas. 

Martin Helme lisas märkusena, et ei tasu ka loota, et ainult maskidega viiruse kontrolli alla saab. „Siin on veel aspekt, et peame üle vaatama suuremad rahvakogunemised. Kas me tahame, et meist saaks selline riik, kus politsei kimbutab kodanikke maskiteemal? Ei taha,“ rääkis ta.

Valitsus eraldas sotsiaalministeeriumile 4,8 miljonit eurot lisaraha, mis peaks minema koroonaviiruse testimise efektiivsemaks muutmiseks. Tanel Kiik täpsustas, et selle raha eest hangitakse juurde nii PCR kui antigeeni teste. Sotsiaalminister seletas üle selle, et seni on terviseamet statistikas välja toonud iga inimese kohta ühe testi. See tähendab, et kui keegi tegi kevadel koroonatesti siis see läks arvesse esmase testina ja nüüd sügisel tehtud test kprduvtestina. Iga päev avaldatavas koroonastatistikas on seni kajastunud just esmased testid, seega kui keegi kevadel testi teinud inimene nüüd sügisel positiivse testi sai, siis see statistikas ei kajastunud. Kiige sõnul hakkab terviseamet edaspidi välja tooma kõiki tehtud teste ja hakkab arvestama eeltoodud olukordi erinevate juhtumitena. „Ma arvan, et see oli vajalik muudatus sisse viia. Kevadel oli meil testimise loogika teine. Siis võisid statistikas kajastunud kolm testi tulla kõik ühelt ja samalt inimeselt. Nüüd me enam nii palju korduvteste ei tee,“ seletas Kiik. 

Rahvahääletus tuleb

Peaminister Ratas kinnitas, et tuleval kevadel tuleb abieluteemaline rahvahääletus. „See on üks koalitsioonilepingu punkt. Viimastel päevadel oleme tegelenud tehnilisemate küsimustega, et kuidas seda ohutult korraldada,“ seletas peaminister. 

Ratas kinnitas veel, et valitsuse lauale on jäänud üks küsimus, mille üle arutletakse, kuid seda ta veel kindlalt ei avaldanud.

Helme sekundeeris kinnitusega, et rahvahääletus toimub. „Demokraatia toimumine ei saa sõltuda sellest, kas meil mõni uus seade või plug-in valmis saab. Seal ei ole midagi keerulist, on vaja ainult küsimust ning jah ja ei kastikest. Kui vaja siis teeme rahvahääletuse paberil,“ lisas rahandusminister. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee