Rain LõhmusFoto: Priit Simson / Ekspress Meedia
Johanna-Kadri Kuusk 11. november 2020 14:25
LHV panga kaasasutaja ja nõukogu esimees Rain Lõhmus kirjutas veebifoorumis, et suure maskiteema keskel ei tohiks unustada, et esmajärgus aitab koroonaviiruse levikut takistada sotsiaalne distantseerumine.

Lõhmuse sõnul peaks maski kandmise puhul meeles pidama, et kuigi see võib laboritingimustes aidata koroonaviiruse leviku vastu, ei pruugi see praktikas nii toimida. „Kui vaadata teiste riikide kogemust, siis on näha, et maskid üksi ei ole suutnud viiruse levikut kontrolli all hoida. Ma ei ütle, et maske ei peaks üldse kandma. Vastupidi! Lühiajaliselt on nad täiesti omal kohal ja ühistranspordis on neist kindlasti palju kasu, aga paljudes kohtades, kus sul on palju ruumi, seal peaks ikka mõistusega asja võtma,“ seletas ta.

Pangajuht tõi näiteks Šveitsi, mis on tema sõnul olnud maskinduse osas huvitav katselava. „Otsuseid on langetatud algatuseks kantonite (Šveitsi föderaalse riigi liikmesriikide) kaupa. Vaud, Geneva ja paar muud kehtestasid juba juulis poodides ja restoranides maskikohustuse. Zürich näiteks augusti lõpus. Ticino murdus kaks nädalat tagasi,“ loetles ta ja lisas, et varem maskikohustuse kehtestanud kantonites ei ole tänu sellele praegune nakatumiste hulk väiksem. Lõhmus ennustab, et viiruse laastamistöö kasvab Eestis paratamatult samamoodi ja ees on ootamas 4–6 kuu pikkune pime „keskaeg“.

Lõhmus tõdes, et koroona teine laine on käes ja siin pole teha muud kui hakata tervishoiusüsteemi ja haiglapalateid kriisiks ette valmistama. „Miks see laine nüüd algas? Ma usun, et see on hooajaline. See on kõikides põhjapoolkera riikides nii ja nüüd tuleb lihtsalt neli rasket kuud. See pole valitsuse tegemata jätmine või inimeste süü. See on pigem paratamatu. Riigi lukku panek ei ole ka lahendus ja nüüd peabki vaatama, kuhu me tahame edasi jõuda ja mida me selleks teeme. Praegu on kaks lootuskiirt kevade ja vaktsiini tuleku näol,“ ütles ta. 

Lõhmuse sõnul on selge, et teine laine lööb esimesele sarnaselt turismi ja toitlustust. „Kui viirus levib, siis inimesed liiguvad vähem. Palju sõltub ka sellest mida teised teevad, aga ma olen optimist. Kui sattusin eilset piirangute pressikonverentsi kuulama, siis see praegune lähenemine tundus mulle mõistlik. Mida peaks tugevalt tegema, on riskirühmade kaitsmine. Ma ei ole veel kuulnud, et nende suhtes oleks erimeetmeid tehtud. Siin on ees ootamas pikk periood, meil ei ole siin mõtet nädala kaupa vaatama hakata,“ seletas Lõhmus.