Vene teadlased väidavad, et nende vaktsiin on parem kui ameeriklaste oma.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 11. november 2020 12:32
Alles esmaspäeval teatas USA ettevõtte Pfizer, et nende koroonavaktsiini efektiivsus on üle 90%. Sellele ei saanud muidugi Vene arendajad alla jääda ja kaks päeva hiljem teatasid nad oma vaktsiini 92% efektiivsusest.

Ülemaailmne võistlus toimiva koroonavaktsiini loomiseks on täies hoos. Kolmapäeval kuulutasid Vene teadlased vahearuandes, et kohaliku koroonavaktsiini Sputnik V efektiivsus on 92%, vahendab The Moscow Times. Teadaolevalt analüüsiti enam kui 16 000 vabatahtliku (kellele manustati kas vaktsiini või platseebot) seast esile kerkinud 20 haigusjuhtumit.

Vene terviseministeeriumi teatel on kolmapäevase seisuga manustatud Sputnik V koroonavaktsiini enam kui 20 000-le vabatahtlikule. Arendajad mainisid, et mõnel vabatahtlikul tekkis lühiajaline valu süstlakohas, gripisündroomidega palavik, nõrkus, väsimus ja peavalu. Vene teadlaste sõnul olid sellised kõrvalmõjud ootuspärased.

Sputnik V viimase ehk kolmanda faasi uuringutes osaleb kokku 40 000 vabatahtlikku. Vene arendajad lubasid pärast kolmanda faasi uuringute lõppu juurdepääsu täielikule kliinilise uuringu aruandele.