Martin Vizcarra hoiatas, et tema tagandamine võib põhjustada koroonapandeemiast räsitud Peruus tarbetut segadust.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 10. november 2020 12:48
Peruu parlament ehk Kongress tagandas esmaspäeval ametist president Martin Vizcarra. Teda süüdistati eelneval ametipositsioonil võetud altkäemaksudes, teatab BBC.

Esmaspäeval toimunud hääletuses oli tagandamisettepaneku poolt 105 seadusandjat. 19 oli vastu ja neli jäi erapooletuks. Vizcarra teatas, et nõustub Kongressi otsusega. Ta lubas, et ei võta kasutusele õiguslikke meetmeid ja lahkub presidendipaleest. Presidendi asendajaks saab järgmise suveni ilmselt parlamendi spiiker Manurel Merino. Vizcarra ametiaeg pidi lõppema 2021. aasta juulis.

Tegu oli viimase kahe kuu jooksul juba teise tagandamiskatsega. 57aastane Vizcarra on seni eitanud väiteid, nagu ta oleks võtnud 640 000 dollari ulatuses altkäemakse, kui ta töötas riigi lõunaosas asuvas Moquegua piirkonnas kubernerina. Väidetavalt jagas Vizcarra raha eest riiklikke lepinguid.

Enne hääletust hoiatas president, et igasugune süüdistamine ja tema ametist tagandamine võib tekitada ohtlikku segadust riigis, mis heitleb niigi koroonapandeemia põhjustatud tõsise majanduslangusega. 

Mitu Vizcarrale truuks jäänud parlamendiliiget näevad otsust väga tumedates toonides. „See on varjatud riigipööre. Vajame rahunemist, ent ka kodanike valvsust,“ sõnas George Forsyth, kes kandideerib ka ise järgmise aasta presidendivalimistel. 

Peruus on seni tuvastatud üle 923 000 nakatunu ja ligi 35 000 Covid-19 surmajuhtumit.