MINEK: Mart Helme astus siseministri ametist tagasi ja naaseb riigikokku.Foto: Merilin Ulm
Viljar Voog, Marvel Riik 9. november 2020 19:52
Mart Helme on pujään. Juba ammu ringlesid jutud, et ta ei viitsi eriti ministriametit pidada, aga kuna vastased kangutasid teda toolilt, püsis ta jonnakusest paigal. Kuni selle esmaspäevani. Pole aga aru saada, kas ta läks valitsusest riigikokku ise või sunniviisiliselt.

Pühapäeval läks eetrisse järjekordne „Räägime asjast“, kus Mart ja Martin Helme lahkasid USA presidendivalimisi. Nad pidasid nende tulemusi võltsituks. Pika jutu sisust annab aimu Mart Helme sõnavõtt: „Süvariigi tegutsemisloogika on omaenda tegevusvabaduse tagamiseks sokutada igale poole närakaid, korrumpeerunud, šantažeeritavaid närakaid. Joe Biden ja Hunter Biden on korrumpeerunud tüübid.“

Pühapäeva õhtul kostusid koalitsioonileerist sõnumid: tähtsaima liitlase tulevase presidendi solvamine on viimane piisk karikasse ja Mart Helme peab siseministri koha loovutama.

Esmaspäeva hommikul riigikokku saabudes oli aga poliitikute toon pehmenenud. Koos rahvasaadikust abikaasa Helle-Moonikaga Toompeale jõudnud Mart Helme naeris küsimuse peale, kas on käsil tema viimane päev ministrina. „Ei usu,“ kõlas vastus. Teisedki opositsioonisaadikud andsid märku, et selle ühe päevaga ei muutu midagi.

Haruldane: „Ei kommenteeri.“

Kuid opositsioon ei andnud hingetõmbeaega: hommikukohvi kõrvale saadeti laiali pressiteade, et Mart Helmet umbusaldatakse. Kahenädalasele homoskandaalile, mille pärast taheti teda niigi sel nädalal lahti kangutada, kirjutati lihtsalt juurde värskeim raadiofopaa.

Koalitsioon reageeris kärmelt. Isamaa leerist tulid tugevad signaalid, et siseminister peaks tagasi astuma ja Keskerakond saatis EKRE uksele koputama peaministri parema käe Mailis Repsi.

Kui teised EKRE saadikud hakkasid vaikselt järgmistele koosolekutele minema, siis Helmed ja Reps jäid kauemaks jutustama. Millest viimane rääkis?

„Ei kommenteeri,“ teatas Reps endale harva kidakeelsusega.

„Mailis Repsiga rääkisime välismaalaste seadusest,“ ütles Martin Helme peaaegu sama lühidalt.

Millest tegelikult räägiti?

Ja nõnda sai Mart Helme pressikonverentsil teatada, et võttis juba pühapäeva õhtul omapäi vastu otsuse tagasi astuda. „Mul on lihtsalt kõrini!“ raius ta. „Mitte keegi ei suukorvista mind: ei peaminister, ei president, ei fraktsioon, ei ajakirjandus, mitte keegi. /---/ Jätkan riigikogus. Mis positsioonil täpselt, seda arutame veel, aga te ei pääse minust.“

Ja kui vaid kaks nädalat tagasi oli Martin Helme öelnud, et ta ei luba isal tagasi astuda, siis nüüd ei pannud temagi kätt ette: „Ta ise ei taha enam.“

Möödus paar tundi ja uudis Mart Helme tagasiastumisest ringles meedias… Ja siis avas oma visiidi tagamaid ka Mailis Reps: „Eks meil oli mitmeid teemasid, aga peamiselt rääkisime sellest, kuidas on võimalik koalitsiooniga jätkata ja mis tingimustel tunneksid kõik osapooled end väärikalt.“

Sarnast sõnumit kordas pärast koalitsioonipartnerite nõupidamist ka peaminister Jüri Ratas: „See on ja selge, et pärast sellist raadiosaadet, neid väljaütlemisi, ma ei näinud võimalust, et nii saaks jätkata.“

Opositsioon rõõmustas

Ehk ühest küljest otsustas Mart Helme ise tagasi astuda, aga samas oleks selle sammu sundinud peale koalitsioonipartner. Ja et teemat veel keerulisemaks ajada, nentis Martin Helme pressikonverentsi lõpus: „Täna tuli uudis, et opositsioon tahab Mart Helmele teha umbusaldusavaldust. Me neile seda rõõmu ei paku.“

Ehk siis Reformierakond kutsus siseministri tagasiastumist enda võiduks. Seepeale kirjutati kaks tähte juurde umbusaldamisele ja mindi hoopis Martin Helmet tagandama. „Opositsiooni survel on siseminister Mart Helme tagasi astunud, kuid sama retoorikat kasutav rahandusminister Martin Helme on ikka veel ametis. Kahju!“ teatas Marko Mihkelson riigikogu kõnepuldist.

Umbusaldamiseks vajalikku 51 häält ei saadud paraku kokku – koalitsiooniparteide juhid käisid veel mõni minut enne hääletust kinnitust saamas, et fraktsioonides püsib distsipliin, ja tulemuseks oli see, et ükski valitsuserakonna saadik – välja arvatud tuntud vastuvooluujuja Viktoria Ladõnskaja-Kubits – ei osalenud hääletusel. Seega kukkus umbusaldus läbi  skooriga 46 : 0.

„Paraku jääb Martin Helme seekord veel ametisse ja see jääb kõigi koalitsioonisaadikute hingele. Aga jää on hakanud liikuma,“ kuulutas Kaja Kallas sellegi opositsiooni võiduks.

Raadiosaade jätkab

Vaadates aga meeleolusid riigikogu koridorides, jääb kangesti mulje, et tegelikult oli terve päeva peale vaid üks võitja. Kui koalitsioonijuhid väljusid kella ühe paiku üheskoos nõupidamiselt, patsutas Mart Helme sõbramehelikult Jüri Ratase õlale. Ja ta käis kogu esmaspäeva ringi, lai naeratus näol. Tagatubades räägiti juba ammu, et tegelikult ei meeldinud Mart Helmele ministriamet. Teda pidi isegi nutitelefoni kasutama sundima, rääkimata suurest töökoormusest. Nüüd läheb ta kündma lihtsamat ja tuttavat põldu. Ning ta sai seda teha enda tingimustel: avalikult kõvatades nagu muiste!

Mart Helme tõdes sealjuures, et uue ameti leidmine juba käib. Loogiline valik oleks riigikogu esimees, veidi ulmelisem kolimine Kadriorgu.

Helmete raadiosaade läheb samas vaimus edasi – isegi üks keskerakondlastest tahtvat nende suure auditooriumi ette tulla. „Kõik saavad aru, et kui sul on raadiosaade, mida kuulab 100 000 inimest, sinu tuumikvalijad, siis ei ole mõeldav, et poliitikud sellisest kanalist loobuvad,“ ütles vaatamata isaga jagatud vaadetele puhta nahaga pääsenud Martin Helme, pika päeva lõpuks.

EKRE-l pole veel uut siseministri kandidaati. Esmaspäeva õhtul teatas president Kersti Kaljulaid, et ta on vabastanud siseministri ametist.

***
Helme taunis Helmelt küsitud Helme taunimist

Eesti-USA parlamendirühma tauniva avalduse, milles poldud rahul Mart Helme sõnadega, jätsid allkirjastamata Oudekki Loone, Aivar Kokk, Peeter Ernits ja veel üks EKRE saadikutest. „Läksite nõks aja eest Moonika Helme juurde ja küsisite talt allkirja Eesti-USA parlamendirühma nimel, et mõista Mart Helme hukka. See tuletab mulle meelde Stalinit, kes läks Molotovi juurde ja teatas, et Molotovi abikaasa on Briti spioon ja tuleb koheselt võtta ette midagi selle olukorra lahendamiseks. See stalinistlik käekiri, mida te täna näitasite, noh, ma ei tea, kuhu järgmiseks,“ pidas Martin Helme sellist koalitsiooni käitumist naeruväärseks.