Eesti uudised

Täiendatud! 

POLIITIKUD HELME TAGASIASTUMISEST | Jürgen Ligi: koalitsiooni unistus on lasta vana mees koju, kuhu ta tahab juba ammu (5)

Kadri Kuulpak, 9. november 2020 12:55
Kristina Kallas TartuFoto: Aldo Luud
Sotsiaalmeedias Mart Helme tagasiastumist kommenteerinud poliitikud leiavad kui ühest suust, et Mart Helme lahkumine ei lahenda punnseisu ja pingeid valitsuses.

Reformierakonna juht Kaja Kallas ütles sotsiaalmeedias, et Mart Helme ohverdati selleks, et valitsus saaks ikka jätkata, aga see ei lahenda kogu probleemi. Mart Helme ametist lahkumine tuli Kallase hinnangul liiga hilja ja sellest on liiga vähe.

Kaja KallasFoto: Tiina Kõrtsini

Samal teemal

„Väga suur kahju on juba Eestile tehtud ja kahjuks tehakse jätkuvalt edasi kuni EKRE on valitsuses. Martin Helme osales samas raadiosaates ja väitis, et USA valimistel on toimunud võltsimine ja nõustus räägituga,“ ütles Kallas.

Terava ütlemise poolest tuntud orav Jürgen Ligi ei hoidnud ennast tagasi: „Kolmainsuse unistus on taandada probleem retoorikale ja lasta vana mees koju, kuhu ta tahab juba ammu. Aga kõnekunst on tegelikult hea, sisu on saast ja noor mees pole rääkinud mitte midagi muud. Issile itsitas ta kaasa ja kiitis takka ka viimases raadiosaates. Kusjuures asi pole kaugeltki ainult julgeolekus ega USA, vaid ka Eesti valimistulemuste mittetunnustamises ka Martin poolt. Mis asjas peaks riik julge olema, kui valimistulemused on võltsitud ja riik jaguneb püsi- ja süvariigiks? Aga kui juba, siis miks Putin on täpne, efektiivne ja legitiimne, aga Ameerika ja Euroopa omad on närakad?“

Jürgen LigiFoto: Erki Pärnaku

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juht Indrek Saar ütles, et avalikkuse ja opositsiooni surve viis Mart Helme valitsusest, aga mure selle valitsuse pärast jääb. Hetkeks saab ehk peaminister Ratas Saare sõnul kergemini hingata, aga mitte kauaks.

„Arvestades, et valitsuse üks osapool on jätkuvalt EKRE, kelle juhtimisel kavandatakse läbi viia referendum, mille eesmärk on vähemuste õigusi piirata, oleme jätkuvalt hädas. On selge, et sellega tehakse paljudele inimestele haiget ja aetakse peresid tülli. Lisaks tekitab vähemuste õiguste piiramiseks referendumi korraldamine meie liitlastes vähemalt sama palju küsimusi, kui Mart Helme äsjased avaldused USA suunal. Ja see on juba kogu valitsuse vastutus,“ lausus Saar.

Indrek SaarFoto: Erki Pärnaku

"Mart Helme ütles, et tal on kõrini. Oi, kui ta vaid teaks, kui kõrini meil kõigil tema lahmimisest, ähvardustest ja solvangutest on! Eestil on tõesti põhjust rõõmustada Mart Helme tagasiastumise puhul!" – niimoodi alustas Facebooki postitust endine sotside juht Jevgeni Ossinovski. 

Kuigi Ossinovski sarjab Facebookis Helme käitumist, kritiseerib ta veel ka Reformierakonda, kes tema meelest käitus valesti, kui esitas umbusaldusavalduse rahandusministrile. 

"Aga siis jooksu pealt kirjutada samale mustandtekstile nimetähed „-in“ juurde ja hakata samal päeval nõudma juba järgmise ministri umbusaldamist… No ei ole tõsiseltvõetav käitumine. Ma usun, et ühiskond ootab kvaliteetsemat juhtimist nende 34 parlamendikoha eest, mis Reformierakonnale valimistel anti. Minu hinnangul on see taktikaliselt vale samm, mistõttu ma sellele initsiatiivile allkirja ei andnud. Hääletusel muidugi hääletan umbusalduse poolt, sest valitsusse tänane rahandusminister sobib samavähe kui tema isa," kirjutab endine SDE juht. 

Eesti 200 juht Kristina Kallas leidis, et Mart Helme lahkumine ei lahenda punnseisu ja pingeid. „Mingit kergendusohet siin küll ei ole ei Jürile ega Eestile. Pidev kriisiseisund valitsuses jätkub, ärevust ühiskonnas hakatakse aga veelgi rohkem üles kütma, sest Mart Helmet ei hoia nüüd enam miski tagasi ja aega on tal ka. Inimeste mured jäävad ootele.“

Kristina Kallas TartuFoto: Aldo Luud

Seejärel loetles Kallas hulga probleeme, milles lahendamiseks valitsusel tema sõenul aega ega mahti pole. „Vaesuse ja tööpuudusega ei ole aega valitsusel tegeleda, tervishoiukriisi ei ole aega juhtida, koolid ja ülikoolid on jäetud ise oma ellujäämise eest võitlema õpetajate ja raha puuduses ja aina suurenevas laste ja lastevanemate vaimse tervise hädades, ettevõtjate jaoks on valitsuse plaanid segased. Tahaks, et kuskil oleks stopp nupp, et saaks kõik seisma panna ja siis uuesti alustada. Anda uuesti inimestele võimaluse teha oma valik Eesti arengusuundade osas valimiskastide juures,“ kirjutas Kallas. 

Eestimaa Roheliste volikogu liige ja julgeolekuekspert Rasmus Lahtvee ütles pressiteate vahendusel, et Mart Helme tagasiastumisest ei piisa. „Eesti liitlassuhetele võimalikku kahju tekitajaid oli raadiosaates rohkem kui üks, kuid tagasiastumisest on teatanud neist vaid üks,“ tõdes Lahtvee.

Mart Helme tagasiastumise valguses võib Lahtvee sõnul paljudel tekkida võltsturvatunne, et nüüd justkui ongi kõik taas korras. „Ei ole! On ilmselge, et tänased koalitsioonipartnerid ei austa üksteist piisavalt, et mistahes koostöö üldse võimalik oleks. Nii suurte maailmavaateliste erinevuste puhul tundub ainuõige riigimehelik valik olevat laiali minemine. Eesti vabariigis on olemas demokraatlikud protseduurid, kuidas vajadusel kasvõi erakorraliste valimiste kaudu jõuda uue toimiva valitsuskoalitsioonini,“ sõnas Lahtvee.

Lauri LäänemetsFoto: Aldo Luud

Valitsuserakond peaks tegelema Eesti rahva heaolu tagavate probleemide lahendamisega, kuid riigi juhtimine on Läänemetsa sõnul järjest tihedamini pausil olnud. „Riigikogu tööpäevad kuivavad kokku eelnõude puudumisel ja põhjus ei ole ju meedia või opositsioon, vaid see, et valitsuspartnerid omavahel jagelevad, otsivad lepitust, lepivad. Samal ajal aga peavad iga kuu tuhanded ja tuhanded inimesed koju isolatsiooni jääma, kuid esimesi haiguspäevi ei hüvitata, viiruse hirmus kaob veel rohkematel teenusepakkujatel töö ja kevadel töö kaotanutel hakkavad nüüd töötuskindlustushüvitised lõppema. Sellised skandaalsed ülesastumised ei ole ainult riigi maine küsimus, vaid muutub paljudele inimestele isiklikuks tragöödiaks, kuna nende muredele pole valitsusel aega tähelepanu pöörata,“ sõnas Läänemets.

Reformierakondlane ja eurosaadik Urmas Paet nentis, et Mart Helme liikumisega siseministri ametist riigikokku pole USA ja vastvalitud presidendi Joe Bideni kallal rämetsemise ning Eesti maine ning julgeolekuhuvide kahjustamise probleem klaaritud.

Urmas PaetFoto: Teet Malsroos

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee