Rahandusminister Martin Helme andmas rahvasaadikute aru.Foto: Merilin Ulm
Ohtuleht.ee 9. november 2020 18:45
Uus nädal, uus (EKRE) skandaal valitsuses. Esmaspäeval teatas Reformierakonna juht Kaja Kallas, et antakse sisse siseminister Mart Helme umbusaldusavaldus. Seda „rõõmu“ aga opositsioonile ei antud – siseminister otsustas ise tagasi astuda. Kell 14 kogunes koalitsiooninõukogu, pärast mida kinnitas peaminister, et koalitsioon jätkab. Seepeale teatas Kallas, et siseministri lahkumine on pool võitu ning parlamendis avaldatakse umbusaldust hoopis Martin Helmele. See kukkus aga läbi. 

Siseminister Mart ja rahandusminister Martin Helme pärast Reformierakonna umbusalduskatset. Foto: Viljar Voog

Mart ja Martin Helme pressikonverents esmaspäeval kell 11.30

Video: Robin Roots

Peaministri kommentaarid pärast koalitsiooninõukogu 

Enne esmaspäeva

Reformierakond soovis siseministrit umbusaldada juba kaks nädalat tagasi, oktoobri lõpus, pärast Helme Deutsche Wellele antud intervjuud, ent opositsiooni plaani lörtsis Viimsi vallavolikogu istung, kus osalesid Siim Kallas ja Aivar Sõerd. Kaks päeva hiljem tuvastati ühel seal viibinud inimesel koroonaviirus ning seetõttu peavad ka Toompeal rahvast teenivad poliitikud kaks nädalat kodukontoris töötama. Toona lootis opositsioon, et konservatiiv on välja vihastanud piisavalt palju Keskerakonna ja Isamaa liikmeid, nii et seekord saaksid nad tema ministriametist tagandamiseks hääled kokku. 

Möödunud nädalavahetusel valas aga siseminister veel enamgi õli tulle valanud, kutsudes raadiosaates "Räägime asjast" USA presidendivalimiste arvatavat võitjat Joe Bidenit "närakaks" ja "korrumpeerunud tüübiks" ning väljendades uskumist Donald Trumpi ja tema kõige tulisemate toetajate teooriatesse, nagu oleks demokraadist Biden võitnud valimised pettuste teel, kuigi igasugused sellekohased tõendid seni puuuduvad. Saates osalesid veel rahandusminister Martin Helme ning europarlamendi saadik Jaak Madison, kes ka avaldasid umbusku valimistulemustesse, ent kumbki ei väljendanud end nii reljeefselt nagu siseminister. 

Vanema Helme kommentaare põrmustasid tema koalitsioonikaaslased – Jüri Ratas nimetas neid lubamatuteks ja absurdseteks, paludes Helmel lõpetada Eesti ja USA suhete õõnestamise. Samal meelel oli sotsiaalminister Tanel Kiik. Urmas Reinsalu soovitas Helmel tegeleda Eesti, mitte USA juhtimisega. Helme sõnadele reageeris teravalt ka president Kersti Kaljulaid. „Eesti Vabariigi siseministri ja rahandusministri tänane [pühapäevane] rünnak Ameerika äsjavalitud presidendi ja Eesti valimiste suhtes on rünnak Eesti demokraatia ja julgeoleku vastu," sõnas Kaljulaid. 

21:44

Rahandusminister Martin Helme umbusaldamise poolt hääletas esmaspäeval 46 saadikut, kelle seas oli erakonda Isamaa ehk koalitsiooni kuuluv Viktoria Ladõnskaja-Kubits.

Ladõnskaja-Kubits selgitas sotsiaalmeedias oma otsuse tagamaid.

"Ma ei ole kindel, kas see opositsiooni liigutus oli just täna mõistlik, aga hääletamata jätta ma ei saanud. Ei, ma ei toetanud opositsioonis olevaid erakondi. Ma toetasin oma valijaid, Isamaad ja isamaad tervikuna. See on see küsimus, kus sõltumata sellest kas oled koalitsioonis või opositsioonis, ei saanud lubada jätkata," sõnas ta.

Ladõnskaja-Kubitsa sõnul küsitakse temalt viimasel ajal tihti, kuidas ta saab lubada endale teistmoodi hääletamist.

"Selle peale ma vastan: kuidas Helmed lubavad riskida minu riigiga? Kui nemad lubavad endale ja teevad seda nädalast nädalasse, siis mul on õigus ja kohustus mitte lubada neile. Minu võimaluste piires," lisas poliitik.

Ladõnskaja-Kubits on varem hääletanud ka Mart Helme umbusaldamise poolt.

21:08

Martin Helme: aitäh teile, põmmpead opost, tõesti tänan!

Martin Helme võttis esmaspäeva õhtul sõna sotsiaalmeedias, kus tänitab värvikaid väljendeid kasutades vastasleeri.

"Raske on ette kujutada veel käpardlikumat ja ennastlöövat tegutsemist, kui see, mida Kaja Kallase juhitud Reformierakond harrastab. Totaalne paindumatus oma plaanide ellu viimisel on poliitikas miinuseks. Vaesekesed plaanisid mitu nädalat umbusaldada Mart Helmet ja klopsisid selleks teksti kokku, aga kui see võimalus neilt ära võeti ei suutnud rohkem oma plaanides midagi muuta kui lisada umbusaldatavale nimele kaks tähte," kirjutab Helme.

Tema sõnul läheb Mart tagasi riigikogusse, kus ta saab opositsioonile palju vabamalt säru teha: "Nii me neid võidamegi! Aitäh teile, põmmpead opost, tõesti tänan!"

19:35

Ühtlasi teatab ka riigikogu, et seoses Mart Helme Vabariigi Valitsuse liikme kohustustest vabastamise ja tema Riigikogu liikme volituste taastumisega 10. novembril 2020 lõpevad Riigikogu liikme Urmas Espenbergi volitused 9. novembril. 

Sellega on ka kõik formaalsused (peale uue siseministri ametisse ennitamise) ka tehtud! 

19:18

Mart Helme pole enam ametlikult siseminister! 

18:45

Sellega on ka sisuliselt päeva kõige huvitavam osa läbi - praegu on puldis peaminister Jüri Ratas, aga teemaks pole mitte valitsuskoalitsiooni tervis ja kes ministritest jääb, kes lahkub, vaid turismisektori toetusmeetmed.

Igatahes oli Toompeal põnevad üheksa tundi, mis päädisid järjekordse EKRE ministri lahkumise ning järjekordse ebaõnnestunud opositsiooni umbusalduskatsega. 

Olgu ka märgitud, et EKRE on tänaseks välja vahetanud kõik ministrid peale Martin Helme: IT- ja tehnoloogiaminister on vahetunud kolmel korral (on lahkunud või lahkuma on sunnitud Marti Kuusik, Kert Kingo ja Kaimar Karu, praegu on minister Raul Siem); selle valitsuse esimene maaeluminister Mart Järvik lahkus ametist eelmise aasta 25. novembril, tema portfelli sai endale Arvo Aller; keskkonnaminister Rene Kokk teatas tervislikele põhjustele viidates ametikohalt lahkumisest eelmisel nädalal ning tema asemel valis EKRE Martin Helme senise nõuniku Rain Epleri; ning täna, 9. novembril teatas tagasiastumisest siseminister Mart Helme.

Martin ja Mart Helme(Merilin Ulm)
18:28

Niimoodi jagunesid hääled umbusaldamishääletusel. Üks must koht (istungilt puudunud Kaido Höövelson), palju rohelist (kõik koalitsiooni- ja opositsioonisaadikud ning Viktoria Ladõnskaja-Kubits) ja veel rohkem halli (koalitsioonisaadikud, kes ei osalenud hääletusel). 

17:40

Rahandusminister Martin Helme umbusaldamine kukkus riigikogus läbi. Poolt hääletas 46 saadikut, sealhulgas Viktoria Ladõnskaja-Kubits erakonnast Isamaast ehk koalitsioonist. Ükski saadiku polnud vastu ega erapooletu. Keskerakonna ja EKRE saadikud ei osalenud hääletusel.

17:25

Seega peaks pärast poolt kuut toimuma rahandusministri umbusaldushääletus.

17:24

EKRE faktsiooni esimehe Siim Pohlaku palvel võttis riigikogu esimees Henn Põlluaas 10minutilise vaheaja.

17:24

Indrek Saar ütles, et Eestile ei ole kasulik valitsus, kus tegutseb Martin Helme.

17:22

Siim Pohlak ütles kõnepuldis, et Reformierakond esindab topeltstandardeid, sest president Donald Trumpi ju võis sõimata. Pohlak kutsus üles toetama rahandusministrit.

17:18

Riigikogu kõnepuldis on Viktor Vassiljev, kes kõneleb läbirääkimistel kogu fraktsiooni eest: see, et Mart Helme astus tagasi, see oleks võinud olla teie suur võit. Aga te läksite väikse Helme kallale. Umbusaldused ei lähe reeglina läbi, saate nüüd kaotuse kirja. Miks te seda teete?

17:16

Kaja Kallase hinnangul on ka teised koalitsiooniesindajad kaasosalised Eesti lõhkumises, sest lõhkuja on ka rahandusminsiter Martin Helme. "Lõpetame selle jama ära, palun, hääletage umbusalduse poolt."

17:14

ARENG KESKERAKONNAS: peaministriparteist on suurde saali ilmunud Viktor Vassiljev. 

17:12

Riigikogus algasid läbirääkimised, kus fraktsioonide esindajad saavad võtta küsimuste vooru kokku ja püüda veel viimast korda mõjutada rahvasaadikute otsust: kas nad umbusaldavad rahandusminsitrit või mitte.

17:11

Saalis on nii viis koalitsioonisaadikut. Jätkuvalt pole saalis ühtegi Keskerakonna esindajat.

17:10

Kohapeal viibiva Õhtulehe reporteri sõnul saabus riigikogu suurde saali Isamaa esindaja Viktoria Ladõnskaja-Kubits. Näib, et ta kavatseb osaleda umbusaldamisel.

17:08

Ruuben Kaalep: mida arvata opositsioonist, kelle arvates ei tohi maailma suurrikidest ühte kritiseerida, kui seal toimub demokraatia õõnestamine

Martin Helme: „Ma ütleksin selle kohta niimoodi. Liitlaste kohta võib arvata, peremeeste kohta ei või arvata. Ja kõik need inimesed, kes arvavad, et me ei või midagi arvata, näitavad, et nad ei ole iseenda peremehed, nad on kellegi omad.“

17:02

Urmas Kruuse: „Kindlasti oli teile väga raske hetk, kui te täna pressikonverentsil pidite tunnistama, et Mart Helme astus tagasi sellepärast, et Reformierakond andis sisse umbusaldusavalduse ja te vähemalt ühe korra olete tunnistanud enda kaotust.“

Martin Helme: „Siin oli jälle mingi desinformatsioon. Mart ei astunud tagasi sellepärast, et tulemas oli umbusaldusavaldus. Astus tagasi sellepärast, et tahtis astuda tagasi.“

17:01

Kalle Laanet: „Härra Mihkelson kasutus oma kõnes ühte teie tsitaati. Ja nüüd ma toon selle täpselt välja, alustangi tsitaadiga. „Aga ma tahtsin Bidenite kohta veel öelda, et Hunter Biden lihtsalt muidugi, jah, tarvitab usinasti narkootikume, Ukraina prostituute, aga tema põhitegevus siiski sel ajal, kui tema isa oli asepresident ja sel ajal, kui Hillary Clinton oli riigisekretär, oli vahendada massilisi tehinguid hiinlaste ja Bidenite perega ja venelaste ja Bidenite perekonnaga ja ka araablastega. Ehk Bidenite perekonna muster avalikus teenistuses on olnud saada raha Ameerika strateegiliselt vastastelt. Mida niisugused inimesed hakkavad tegema, kui nad saavad presidendiameti?“ Mina teie raadiosaadet ei kuulanud. Kas need on teie sõnad?“

Martin Helme: „No ma soovitan inimestel rohkem lugeda uudiseid, kui ainult Delfit vaadata või ERR-i. Neid lugusid, need olid osa Ameerika valimiskampaaniast. Keegi ei ole ümber lükanud, isegi Bidenid ise ei ole ümber lükanud seda, et Hunter Bideni kompanii sai 2014. aastal Baturinate või Baturina ja Baturina perekonnalt 3,5 miljonit. Putini lähikondlane. Noh, kas see oli siis nagu päris tehing või mitte, päris tehing, eks seda saab hiljem veel veelgi selgitada, aga on ka ju ringelnud meedias pildid sellest, kuidas narkopiip suus magab see mees. Nii et viige ennast kurssi eluga.“

Loe rohkem