Eesti uudised

Kaja Kallas: "Mart Helme lahkumine on pool võitu."

VIDEOD, BLOGI JA FOTOD | KAABU KUKKUMINE: Mart Helme astus tagasi, Martin Helme umbusaldamine kukkus läbi! (27)

Ohtuleht.ee, 9. november 2020 18:45
Rahandusminister Martin Helme andmas rahvasaadikute aru.Foto: Merilin Ulm
Uus nädal, uus (EKRE) skandaal valitsuses. Esmaspäeval teatas Reformierakonna juht Kaja Kallas, et antakse sisse siseminister Mart Helme umbusaldusavaldus. Seda „rõõmu“ aga opositsioonile ei antud – siseminister otsustas ise tagasi astuda. Kell 14 kogunes koalitsiooninõukogu, pärast mida kinnitas peaminister, et koalitsioon jätkab. Seepeale teatas Kallas, et siseministri lahkumine on pool võitu ning parlamendis avaldatakse umbusaldust hoopis Martin Helmele. See kukkus aga läbi. 
Siseminister Mart ja rahandusminister Martin Helme pärast Reformierakonna umbusalduskatset. Foto: Viljar Voog

Mart ja Martin Helme pressikonverents esmaspäeval kell 11.30

Foto: Robin Roots

Peaministri kommentaarid pärast koalitsiooninõukogu 

Enne esmaspäeva

Reformierakond soovis siseministrit umbusaldada juba kaks nädalat tagasi, oktoobri lõpus, pärast Helme Deutsche Wellele antud intervjuud, ent opositsiooni plaani lörtsis Viimsi vallavolikogu istung, kus osalesid Siim Kallas ja Aivar Sõerd. Kaks päeva hiljem tuvastati ühel seal viibinud inimesel koroonaviirus ning seetõttu peavad ka Toompeal rahvast teenivad poliitikud kaks nädalat kodukontoris töötama. Toona lootis opositsioon, et konservatiiv on välja vihastanud piisavalt palju Keskerakonna ja Isamaa liikmeid, nii et seekord saaksid nad tema ministriametist tagandamiseks hääled kokku. 

Möödunud nädalavahetusel valas aga siseminister veel enamgi õli tulle valanud, kutsudes raadiosaates "Räägime asjast" USA presidendivalimiste arvatavat võitjat Joe Bidenit "närakaks" ja "korrumpeerunud tüübiks" ning väljendades uskumist Donald Trumpi ja tema kõige tulisemate toetajate teooriatesse, nagu oleks demokraadist Biden võitnud valimised pettuste teel, kuigi igasugused sellekohased tõendid seni puuuduvad. Saates osalesid veel rahandusminister Martin Helme ning europarlamendi saadik Jaak Madison, kes ka avaldasid umbusku valimistulemustesse, ent kumbki ei väljendanud end nii reljeefselt nagu siseminister. 

Vanema Helme kommentaare põrmustasid tema koalitsioonikaaslased – Jüri Ratas nimetas neid lubamatuteks ja absurdseteks, paludes Helmel lõpetada Eesti ja USA suhete õõnestamise. Samal meelel oli sotsiaalminister Tanel Kiik. Urmas Reinsalu soovitas Helmel tegeleda Eesti, mitte USA juhtimisega. Helme sõnadele reageeris teravalt ka president Kersti Kaljulaid. „Eesti Vabariigi siseministri ja rahandusministri tänane [pühapäevane] rünnak Ameerika äsjavalitud presidendi ja Eesti valimiste suhtes on rünnak Eesti demokraatia ja julgeoleku vastu," sõnas Kaljulaid. 

21:44

Rahandusminister Martin Helme umbusaldamise poolt hääletas esmaspäeval 46 saadikut, kelle seas oli erakonda Isamaa ehk koalitsiooni kuuluv Viktoria Ladõnskaja-Kubits.

Ladõnskaja-Kubits selgitas sotsiaalmeedias oma otsuse tagamaid.

"Ma ei ole kindel, kas see opositsiooni liigutus oli just täna mõistlik, aga hääletamata jätta ma ei saanud. Ei, ma ei toetanud opositsioonis olevaid erakondi. Ma toetasin oma valijaid, Isamaad ja isamaad tervikuna. See on see küsimus, kus sõltumata sellest kas oled koalitsioonis või opositsioonis, ei saanud lubada jätkata," sõnas ta.

Ladõnskaja-Kubitsa sõnul küsitakse temalt viimasel ajal tihti, kuidas ta saab lubada endale teistmoodi hääletamist.

"Selle peale ma vastan: kuidas Helmed lubavad riskida minu riigiga? Kui nemad lubavad endale ja teevad seda nädalast nädalasse, siis mul on õigus ja kohustus mitte lubada neile. Minu võimaluste piires," lisas poliitik.

Ladõnskaja-Kubits on varem hääletanud ka Mart Helme umbusaldamise poolt.

21:08

Martin Helme: aitäh teile, põmmpead opost, tõesti tänan!

Martin Helme võttis esmaspäeva õhtul sõna sotsiaalmeedias, kus tänitab värvikaid väljendeid kasutades vastasleeri.

"Raske on ette kujutada veel käpardlikumat ja ennastlöövat tegutsemist, kui see, mida Kaja Kallase juhitud Reformierakond harrastab. Totaalne paindumatus oma plaanide ellu viimisel on poliitikas miinuseks. Vaesekesed plaanisid mitu nädalat umbusaldada Mart Helmet ja klopsisid selleks teksti kokku, aga kui see võimalus neilt ära võeti ei suutnud rohkem oma plaanides midagi muuta kui lisada umbusaldatavale nimele kaks tähte," kirjutab Helme.

Tema sõnul läheb Mart tagasi riigikogusse, kus ta saab opositsioonile palju vabamalt säru teha: "Nii me neid võidamegi! Aitäh teile, põmmpead opost, tõesti tänan!"

19:35

Ühtlasi teatab ka riigikogu, et seoses Mart Helme Vabariigi Valitsuse liikme kohustustest vabastamise ja tema Riigikogu liikme volituste taastumisega 10. novembril 2020 lõpevad Riigikogu liikme Urmas Espenbergi volitused 9. novembril. 

Sellega on ka kõik formaalsused (peale uue siseministri ametisse ennitamise) ka tehtud! 

19:18

Mart Helme pole enam ametlikult siseminister! 

18:45

Sellega on ka sisuliselt päeva kõige huvitavam osa läbi - praegu on puldis peaminister Jüri Ratas, aga teemaks pole mitte valitsuskoalitsiooni tervis ja kes ministritest jääb, kes lahkub, vaid turismisektori toetusmeetmed.

Igatahes oli Toompeal põnevad üheksa tundi, mis päädisid järjekordse EKRE ministri lahkumise ning järjekordse ebaõnnestunud opositsiooni umbusalduskatsega. 

Olgu ka märgitud, et EKRE on tänaseks välja vahetanud kõik ministrid peale Martin Helme: IT- ja tehnoloogiaminister on vahetunud kolmel korral (on lahkunud või lahkuma on sunnitud Marti Kuusik, Kert Kingo ja Kaimar Karu, praegu on minister Raul Siem); selle valitsuse esimene maaeluminister Mart Järvik lahkus ametist eelmise aasta 25. novembril, tema portfelli sai endale Arvo Aller; keskkonnaminister Rene Kokk teatas tervislikele põhjustele viidates ametikohalt lahkumisest eelmisel nädalal ning tema asemel valis EKRE Martin Helme senise nõuniku Rain Epleri; ning täna, 9. novembril teatas tagasiastumisest siseminister Mart Helme.

Martin ja Mart Helme(Merilin Ulm)
18:28

Niimoodi jagunesid hääled umbusaldamishääletusel. Üks must koht (istungilt puudunud Kaido Höövelson), palju rohelist (kõik koalitsiooni- ja opositsioonisaadikud ning Viktoria Ladõnskaja-Kubits) ja veel rohkem halli (koalitsioonisaadikud, kes ei osalenud hääletusel). 

17:40

Rahandusminister Martin Helme umbusaldamine kukkus riigikogus läbi. Poolt hääletas 46 saadikut, sealhulgas Viktoria Ladõnskaja-Kubits erakonnast Isamaast ehk koalitsioonist. Ükski saadiku polnud vastu ega erapooletu. Keskerakonna ja EKRE saadikud ei osalenud hääletusel.

17:25

Seega peaks pärast poolt kuut toimuma rahandusministri umbusaldushääletus.

17:24

EKRE faktsiooni esimehe Siim Pohlaku palvel võttis riigikogu esimees Henn Põlluaas 10minutilise vaheaja.

17:24

Indrek Saar ütles, et Eestile ei ole kasulik valitsus, kus tegutseb Martin Helme.

17:22

Siim Pohlak ütles kõnepuldis, et Reformierakond esindab topeltstandardeid, sest president Donald Trumpi ju võis sõimata. Pohlak kutsus üles toetama rahandusministrit.

17:18

Riigikogu kõnepuldis on Viktor Vassiljev, kes kõneleb läbirääkimistel kogu fraktsiooni eest: see, et Mart Helme astus tagasi, see oleks võinud olla teie suur võit. Aga te läksite väikse Helme kallale. Umbusaldused ei lähe reeglina läbi, saate nüüd kaotuse kirja. Miks te seda teete?

17:16

Kaja Kallase hinnangul on ka teised koalitsiooniesindajad kaasosalised Eesti lõhkumises, sest lõhkuja on ka rahandusminsiter Martin Helme. "Lõpetame selle jama ära, palun, hääletage umbusalduse poolt."

17:14

ARENG KESKERAKONNAS: peaministriparteist on suurde saali ilmunud Viktor Vassiljev. 

17:12

Riigikogus algasid läbirääkimised, kus fraktsioonide esindajad saavad võtta küsimuste vooru kokku ja püüda veel viimast korda mõjutada rahvasaadikute otsust: kas nad umbusaldavad rahandusminsitrit või mitte.

17:11

Saalis on nii viis koalitsioonisaadikut. Jätkuvalt pole saalis ühtegi Keskerakonna esindajat.

17:10

Kohapeal viibiva Õhtulehe reporteri sõnul saabus riigikogu suurde saali Isamaa esindaja Viktoria Ladõnskaja-Kubits. Näib, et ta kavatseb osaleda umbusaldamisel.

17:08

Ruuben Kaalep: mida arvata opositsioonist, kelle arvates ei tohi maailma suurrikidest ühte kritiseerida, kui seal toimub demokraatia õõnestamine

Martin Helme: „Ma ütleksin selle kohta niimoodi. Liitlaste kohta võib arvata, peremeeste kohta ei või arvata. Ja kõik need inimesed, kes arvavad, et me ei või midagi arvata, näitavad, et nad ei ole iseenda peremehed, nad on kellegi omad.“

17:02

Urmas Kruuse: „Kindlasti oli teile väga raske hetk, kui te täna pressikonverentsil pidite tunnistama, et Mart Helme astus tagasi sellepärast, et Reformierakond andis sisse umbusaldusavalduse ja te vähemalt ühe korra olete tunnistanud enda kaotust.“

Martin Helme: „Siin oli jälle mingi desinformatsioon. Mart ei astunud tagasi sellepärast, et tulemas oli umbusaldusavaldus. Astus tagasi sellepärast, et tahtis astuda tagasi.“

17:01

Kalle Laanet: „Härra Mihkelson kasutus oma kõnes ühte teie tsitaati. Ja nüüd ma toon selle täpselt välja, alustangi tsitaadiga. „Aga ma tahtsin Bidenite kohta veel öelda, et Hunter Biden lihtsalt muidugi, jah, tarvitab usinasti narkootikume, Ukraina prostituute, aga tema põhitegevus siiski sel ajal, kui tema isa oli asepresident ja sel ajal, kui Hillary Clinton oli riigisekretär, oli vahendada massilisi tehinguid hiinlaste ja Bidenite perega ja venelaste ja Bidenite perekonnaga ja ka araablastega. Ehk Bidenite perekonna muster avalikus teenistuses on olnud saada raha Ameerika strateegiliselt vastastelt. Mida niisugused inimesed hakkavad tegema, kui nad saavad presidendiameti?“ Mina teie raadiosaadet ei kuulanud. Kas need on teie sõnad?“

Martin Helme: „No ma soovitan inimestel rohkem lugeda uudiseid, kui ainult Delfit vaadata või ERR-i. Neid lugusid, need olid osa Ameerika valimiskampaaniast. Keegi ei ole ümber lükanud, isegi Bidenid ise ei ole ümber lükanud seda, et Hunter Bideni kompanii sai 2014. aastal Baturinate või Baturina ja Baturina perekonnalt 3,5 miljonit. Putini lähikondlane. Noh, kas see oli siis nagu päris tehing või mitte, päris tehing, eks seda saab hiljem veel veelgi selgitada, aga on ka ju ringelnud meedias pildid sellest, kuidas narkopiip suus magab see mees. Nii et viige ennast kurssi eluga.“

16:45

Urmas Kruuse: „Te olete siin puldis olnud ikkagi sadades kordades kirglikum, praegu te olete üsna lössis ja vajaksite kindlasti nagu täiendavat kütust. Aga mulle jääb täiesti mõistmatuks, lugedes neid erinevaid refereeringuid ja tsitaate ja teie avalikke väljaütlemisi, siis millise kirega te halvustate ja alavääristate demokraatlikke süsteeme ja meie partnereid, aga kui küsimus on Valgevene või siis Venemaa valimistest, siis sellist kirge ei paista nagu kuskil olevat. Kas ma saan sellest välja lugeda seda, et te olete väga rahul, kuidas nendes kahes mainitud riigis demokraatia toimib?“

Rahandusminister Martin Helme: „Tuleks välja lugeda täpselt vastupidi. Valimised peavad olema ausad, läbipaistvad ja kõigi poolt aktsepteeritud kõikides riikides, kõikides riikides. Kolm kuud tagasi oli riigikogu väga mures valimiste ebaregulaarsuste pärast Valgevenes. Minu meelest peaks see standard olema meil pidev.“

16:43

Martin Helme riigikogu kõnepuldis: „Ma olen rahandusminister. Muidugi mu sõna maksab!“

16:42

Riigikogu kõnepuldis olev rahandusminister on kaotanud vähemalt tänaseks oma entusiasmi. Ja töönädal on alles alanud. Näib, et siseministri taandumine on olnud ikkagi valus löök ning opositsioon raputab oma umbusaldusega vaid soola haavadele.

16:34

Riigikogus käib tõsine debatt, kus osapooled käivad välja oma parimad argumendid. Stiilinäide:

Valdo Randpere: „Kas sa seisad kõige eest, mis raadiosaates öeldi?“

Martin Helme: „Parim raariosaade.“

16:32

Reformierakond pommitab Martin Helmet kõikvõimalike küsimustega. Helme annab nappe ja kuive vastuseid. Varasem värvikus ja särts, kui Martin Helmet on umbusaldatud, on kadunud.

16:28

„Mul on muidugi hea meel, et nii lai hulk Eesti avalikkusest kuulab meie raadiosaadet. Mul on kahju, et te regulaarsemalt ei loe Objektiivi või Uusi Uudiseid.“

16:23

Kuna umbusaldamise õnnestumiseks on vaja 51 riigikogulase poolthäält, siis praeguseks on küsimus, kas Isamaa ja Keskerakonna fraktsioonid tulevad hääletamiseks saali. Praegu puuduvad nad täies koosseisus.

16:22

Kaks nädalat tagasi ütles Martin Helme, et kui Mart Helme sunnitakse valitsusest lahkuma, siis läheb ka EKRE parteina. Millal see siis nüüd juhtub. Martin Helme võttis paar sekundit mõtlemiseks, enne kui vastas: „Me ikka loodame oma valimistel saadud mandaadi järgmiste valimisteni ära kanda.“

16:18

Helmele pakutakse võimalust kahetseda raadiosaates kõlanud väljaütlemisi. „Tänan lahke võimaluse eest. Jätan vahele,“ kostub vastust.

16:17

Martin Helme jääb oma sõnavõtus VÄGA kidakeelseks: „Nojah, järjekordne tühja koha pealt tekitatud skandaal, millega üritatakse seda valitsust kukutada. Näidake oma meelsust!“

16:15

Jevgeni Ossinovski Martin Helme umbusaldamisest: „Minu hinnangul on see taktikaliselt vale samm, mistõttu ma sellele initsiatiivile allkirja ei andnud. Hääletusel muidugi hääletan umbusalduse poolt, sest valitsusse tänane rahandusminister sobib samavähe kui tema isa.“

16:13

„Eesti vajab igal ajahetkel tarka ja usaldusväärset diplomaatiat, sest meil lihtsalt on ellujäämiseks liitlasi vaja,“ jätkab Mihkelson. Tal on kõneks antud 15 minutit.

16:07

Marko Mihkelson esineb umbusaldajate esindajana, öeldes muuhulgas: „Opositsiooni survel on siseminister Mart Helme tagasi astunud, kuid sama retoorikat kasutav rahandusminister Martin Helme on ikka veel ametis. Kahju!“

15:47

Istungil võeti 20 minutiline paus, istung jätkub kella 16 paiku, mil ilmselt hakatakse arutama Martin Helme umbusaldamist. 

15:40

Valitsuse kommunikatsiooniosakond saatis just pressiteate, et taotlevad rahandusministri suhtes algatatud umbusaldusavalduse arutamist tänasel riigikogu istungil esimesel võimalusel. 

Seega - täna hakatakse kindlasti Martin Helme umbusaldamist arutama.

Martin Helme(Merilin Ulm)
15:28

Riigikogu päevakorras oli enne opositsiooni umbusaldusavaldust kolm punkti: 2020. aasta riigieelarve seaduse muutmise seaduse eelnõu, arupärimised peaministrile turismisektorite toetusmeetmete kohta ning arupärimised haridus- ja teadusministrile eestikeelsele õppele ülemineku kohta. Martin Helme umbusaldusavaldus tuleb arutelu alla täna seega viimasena. Praegu vastab riigikogu puldis Isamaa saadik Aivar Kokk küsimustele riigieelarve kohta. 

Ekraanitõmmis

15:21

Siin on ka opositsiooni umbusaldusavalduse täistekst:

Allakirjutanutena avaldame umbusaldust Martin Helmele, kes valitsuse liikmena on sihikindlalt tegelenud Eesti julgeoleku, rahvusvahelise maine ja meie jaoks oluliste liitlassuhete kahjustamisega.

Martin Helme on seadnud kahtluse alla Eesti valimiste usaldusväärsuse, Eesti demokraatlike institutsioonide sõltumatuse ja külvanud teadlikult umbusku Eesti kui demokraatliku riigi toimimise põhialustesse. Samuti on Martin Helme tegelenud ühiskonna lõhestamisega ja rünnanud erinevaid ühiskonnagruppe.

Rahandusminister Martin Helme ja siseminister Mart Helme ründasid USA presidendivalimiste järgse sõnavõtuga rängalt Eesti peamise julgeolekupartneri ja liitlase Ameerika Ühendriikide demokraatlike valimisi. Nad ründasid meie olulisema liitlase sisepoliitilist enesemääratlusõigust ja äsja valitud presidenti isiklikult. Mart ja Martin Helme alusetud süüdistused USA valimispettuste teemal ja isiklikud rünnakud USA valitud presidendi Joseph R. Bideni suunal on alusetud, ebamoraalsed ja täiesti ebasobivad valitsuse liikmele. Sellise sõnavõtuga on Mart ja Martin Helme erakordselt tõsiselt kahjustanud Eesti välis- ja julgeolekupoliitilisi huve.

Eesti välispoliitika keskmes on inimõiguste, õigusriigi põhimõtete ja vähemuste kaitse. Rünnates Eesti välispoliitilise kursi kõrval ka liberaalse demokraatia üldpõhimõtteid ning kutsudes üles referendumi kaudu otsustama vähemuste õiguste üle seab Martin Helme tõsise löögi alla Eesti Vabariigi kui demokraatliku õigusriigi usaldusväärsuse Euroopa Liidu ja NATO liitlaste silmis. Ta paigutab meid läänest itta ja sellise kuuluvuse puhul pole meil põhjust oodata liitlaste tuge.

Martin Helme järjepidevate rünnakute all on olnud ka võimude lahusus, sõltumatu uurimine, kohtupidamine ja ajakirjandus. 

Kõike eeltoodut arvesse võttes on selge, et Martin Helme ei sobi oma ametisse ja seetõttu teeme ettepaneku, et riigikogu umbusaldaks rahandusministrit.

15:07

Jüri Ratas sõnab veel, et tänaseks on selge, et järgmine USA president on Joe Biden, mis on Eestile kasulik. Ta ka ütleb, et rääkis eile õhtul Martin Helmega, kellele sedastas täpselt sama juttu, mille pani avalikult Facebooki. 

15:03
Hindrek Pärg

Samal ajal teatab Kaja Kallas, et umbusaldatakse Martin Helmet! 

15:03

Ratas kinnitab, et Helme kommentaarid head ei olnud. "Olgem ausad, Mart Helme on märkimisväärse kaaluga," sõnab peaminister ja ütleb, et kommentaarid tekitasid kindlasti kahju.

Peaministri käest küsitakse, kas veidi üle kahe nädala tagasi sõlmitud hea tahte leping veel pädeb? Ratase sõnul see näitabki allkirujade jõudu ja pärast paar tundi pärast ühe EKRE liikkme häbiväärset sotsiaalmeedia postitust läks ta ERR-i nõukogust välja. Ta lisab, et raadiosaade oli ja need sõnad öeldi. "Kui selliseid sõnu öeldakse, siis sellel on ka tagajärg." 

14:59

Küsitakse ka Helmede kommentaaride kohta Eesti e-valimiste kohta, mis peatselt ametist lahkuva siseministri sõnul on samuti võltsitud. Ratas kinnitab, et tema usub Eesti valimistesse. "Mul ei ole ühtegi infot, et Eesti valimised oleksid võltsitud," vastab peaminister. 

14:57

Peaminister jagab kommentaare ja kinnitab, et koalitsioon jätkub. Jüri Ratas tõdeb, et USA on demokraatlik õigusriik ning tõdeb, et valimiste osas käivad kohtutes vaidlused. 

Peaministri sõnul ei tulnud täna arutelu alla ka Bideni suunas tehtud halvustavaid kommentaare Helmede raadiosaates. "Selge on see, et peale saadet oli võimatu edasi minna," ütleb Ratas ja lisab, et on Mart Helme lahkumisavalduse kätte saanud. 

14:42

Kell 14 kogunesid erakondade juhtfiguurid ja ministrid koalitsiooninõukogu iganädalasele koosolekule. Ajakirjanike ette astuvad nad igaljuhul enne kella 15 kui algab riigikogu saalis istung. 

14:33

„Me ei rääkinud midagi niisugust, mis oleks maailma avalikkusele teadmata. Avalikkuses on Bideni korruptiivsed tegevused teada. Asepresident Joe Biden andis [oma pojale] Hunter Bidenile äriasjade ajamiseks asepresidendi lennuki, mis on korruptiivne tegevus,“ õigustas Mart Helme neid silte, mis ta raadioeetris lasi lendu USA järgmise presidendi Joe Bideni aadressil. 

Loe intervjuud peagi endiseks siseministriks saava Mart Helmega SIIT.

Mart Helme hommikusel pressikonverentsil (Merilin Ulm)

14:15
Hindrek Pärg

Mailis Reps ütles ajakirjanikele, et kuigi on kuuldud erinevaid kommentaare Trumpi kohta, ei tähenda see, et Keskerakond või mõni teine partei võiks minna väljaütlemistega nii kaugele, et liitlassuhteid ohustataks. 

Haridus- ja teadusministri sõnul on vestlused juba peetud ning esimene väga põhimõtteline samm valitsuse jätkamiseks on tehtud siseministri tagasiastumisega. 

Kõrge keskerakondlase käest küsiti ka korduvalt, mis sõnumiga ta läks umbes 10.30 paiku EKRE fraktsiooni koosolekule, ent otsest vastust ministri käest ei tulnud. "Arvan, et järgmine pressikonverents oli seda väärt;" vastas Reps esmalt, hiljem lisades: "See oli väga väärikas jutuajamine kahe koalitsioonipartneri vahel. Kedagi ei alavääristatud, väga viisakas vestlus. Meil oli mitmeid teemasid, aga peamiselt rääkisime USA valimistest ning kuidas on võimalik koalitsiooniga jätkata ja mis tingimustel tunneks kõik osapooled väärikalt." 

Reps ka kinnitas, et peaminister, kaitseminister, välisminister ning Eesti saatkonnad ja välisesindused on teinud viimase 24 tunni jooksul juba väga tõhusat tööd teatamaks, et Eesti pole muutnud arvamust liitlassuhete ja nende väärtuslikkuse kohta. "Teiseks, EKRE-ga on sel teemal räägitud ja Martin Helme on väga selgelt välja öelnud, et liitlassuhteid ei tohi kahjustada," lisas Reps. 

Kui ajakirjanikud küsisid, kas Martin Helmesse ei peaks suhtuma sama kriitiliselt kui Marti, sest rahandusminister jagas oma isa arvamusi USA valimiste osas, vastas Reps, et Martin on oma eriarvamuse lemmikpresidendi kohta välja öelnud.

"Ka rahandusminister võib arvata kellestki midagi, aga see peab olema väärikas ja see tohi ohustada rahvusvahelisi suhteid," ütles minister ning lisas, et kohtuvaidlused ja küsimused on demokraatliku riigi osa. "Ka meil on tavaliselt pärast valimisi teatud inimestel kaebusi, see kõik käib asja juurde." 

Koalitsiooninõukogu kohtumine algas kell 14 Toompeal, kuhu tõtanud ministrid ja erakondade liidrid olid valdavalt naerusuil. 

Mailis Reps (Viljar Voog)
Mart Helme (Viljar Voog)
Martin Helme(Viljar Voog)
Helir-Valdor Seeder (Viljar Voog)
13:43

Meenutagem EKRE esimehe Martin Helme sõnu, et ilma Mart Helmeta ei oleks enam ka praegust koalitsiooni. Kas rahandusminister jääb oma sõnale kindlaks?

12:25

12:18

Kaja Kallas ütleb ka ajakirjanikele, et fraktsioonis arutatakse, kas ja millal umbusaldada Martin Helmet. 

12:08

Esimesed reaktsioonid on olemas ka opositsiooniliider Kaja Kallaselt! 

12:05
Hindrek Pärg

Riigikogu koridoride vahel silmab ka peaminister Jüri Ratast. "Koalitsioon tegutseb edasi," sõnab ta ja tõttab edasi nõupidamistele. Ta lubab pärast koalitsiooninõukogu rohkem kommentaare jagada. 

11:53

Martin Helme ka ütles, et ta alles lõpetas uue ministri otsingud ning pole selge, kellest saaks järgmine siseminister. 

11:52

Mart Helme ütleb, et ta pole peaministriga suhelnud ning arvab, et peaministri meediateenistus on avaldanud tema sõnavõtu. "Piinlik, et see avaldati meiega läbi arutamata." Ta lisab, et meelsust ja sõnavabadust ei saa ministrilt ära võtta. 

Martin Helme ütleb veel, et nad väljendavad objektiivset reaalsust. Ta ka sõnab, et nad ei paku opositsioonile "rõõmu" siseministri umbusaldamisest. EKRE juht lisab, et koalitsioonis pole tagasiastumisnõudeid olnud. 

11:50

Martin Helme ütleb, et viimase nädala jooksul Ameerikast tulnud uudised on väga murettekitavad, tuhandeid kaebusi, videotõestusi, kohtutele tehtud ütlusi, kus on selgelt tõestatud erinevad valimisreeglite rikkumisi. Ta toonitab, et tänaseks on end võitjaks kuulutanud kaks inimest. "Oleks mõistlik, kui ootaksime ära ametlikud tulemused. Umbes pooles tosinas osariigis on läinud lahti kohtuvaidlused tulemuste üle."

Ta ka ütleb, et FBI on kinnitanud, kuidas Joe Bideni poja Hunter Bideni kohta käib uurimine rahapesu teemadel, pärast mida, ütleb Mart Helme vahele: teil on kallutatud küsimused. Oleme teinud teie tegemata tööd.

Nüüd juba endise siseministri sõnul räägivad nemad sellest, millest Eesti meedia ei räägi. "Te magate siin. Ärgake üles ja visake see propagandisti müts prügikasti. Hakake ajakirjanikeks, kes räägivad asjadest nii, nagu need on."

11:45

Vanem Helme toonitas veel veidi varem, et otsustas tagasi astuda vaadates seda laimu ja valet. "Mul on lihtsalt kõrini. Ma ei ole midagi sellist teinud, mis kahjustaks julgeolekut, ma pole midagi rääkinud, millest ei räägiks kogu Ameerika vaba meedia." 

Hiljem lisas Mart, et Biden ei ole Ameerika president, vaid ta on valitud president, president-elect, mis ei ole seni kinnitatud, kuni kõik kohtuvaidlused ei ole läbi käidud. "Meil on praegu USAs president, kelle nimi on Donald Trump."

Enne kui esitada üldistusi USA valimiste võltsimises, peaks esitama fakte?

Mart Helme: ootame ära, eks me siis näeme, mis seal välja selgitatakse. Praegu on tulnud ridamisi uudiseid. Isegi kui üks kaasus osutub tõeks, on tegu väga tõsise süüdistusega. 

11:41

Helme jätkab: "Te ei suukorvista mind. Mitte keegi ei tee seda. Seda ei tee peaminister, president, fraktsioon ega keegi teine. Räägin seda, mida pean õigeks ja mis on südamel, keegi ei pane minu suud kinni. 

Et mitte seada ohtu valitsust, referendumit, olen otsustanud tagasi astuda. Jätkan riigikogus, arutame veel, mis positsioonil, aga te ei pääse minust. Ja mida te ilma minuta üldse teeksite? Te ei oska ju üldse ilma minuta istuda. Olen teile 5 aastat tööd ja leiba pakkunud, aga teie olete seda kuritarvitanud. Mul pole teile enam midagi öelda."

11:41

Mart Helme siunab järgmised mitu minutit ajakirjandust ja kuidas temale on teada igasugused pettused USA valimistel. "Otsisin välja, mida kõike on öelnud Eesti ajakirjanikud, arvamusliidrid, diplomaadid ja endine president Donald Trumpi kohta. Ma ei hakka neid tsitaate teile esitama. Ma kardan, et seda kodutööd te ei viitsi teha. Milegapärast seda ei käsitleta Eesti-USA suhete rikkumisena."

11:35

Mart Helme: "Otsustasin eile õhtul tagasi astuda!" 

11:27
Hindrek Pärg

Nagu ülevalpool mainitud, algab kell 11.30 pressikonverents EKRE fraktsioonide ruumides.

Täna hommikul kogunesid fraktsioonid tavapärastest nädala alguse koosolekuteks. Veidi tavapäratult, sisenes veidi enne 10.30 EKRE ruumidesse kõrge keskerakondlane, haridus- ja teadusminister Mailis Reps, kes pärast 20 minutit ütles ajakirjanikele kategooriliselt: "Ei kommenteeri." Seega jääb saladuseks, mis sõnumiga Reps ruumi sisenes ja kuhu arutelude käigus jõuti. Väidetavalt arutati selle üle, kuidas edasi minna.

Riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE) tõdes fraktsiooni ruumides väljudes, et raadiosaates öeldu koos Reforemierakonna plaanitava umbusaldamisega on toonud majja korraliku jama. 

Isamaa juht Helir-Valdor Seeder ütles pärast Isamaa fraktsiooni koosolekut, et erakond langetab otsused pärast kohtumist koalitsiooni esimeeste vahel, mis toimub EKRE pressikonverentsist hoolimata. "Aga ma ei välista, et lahendus tuleb enne umbusalduse esitamist," lisas ta. 

Seeder lisas, et see on kindlasti oluline samm, kui Helme otsustab tagasi astuda. "Meie fraktsiooni arutelu viis küll selleni, et on vaja astuda samme, et niisugused asjad, mis on siin pea regulaarselt iga nädal kordunud, ei saa tulevikus kordama," viitas Isamaa juht erinevatele EKRE-ga seotud skandaalidele. 

Ajakirjaniku küsimusele, kas sellest saab järeldada, et Seeder toetab tagasiastumist, vastas poliitik: "Ootame ära, ärme torma sündmustest ette. Koalitsioonis ei saa jätkata sarnasel kujul, kus peame iga nädal lahendama sisepoliitilisi, ja nüüd aina enam välispoliitilisi, probleeme. See ei ole jätkusuutlik tee." 

Ta lisas, et igas koalitsioonis on probleeme ja neid tuleb lahendada ning võimalusel ennetada. "Liigume samm-sammult, probleeme lahendame ükshaaval." 

Helir-Valdor Seeder (Merilin Ulm)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee