Eesti uudised

FOTOD | MARDIHOMMIK TOOMPEAL: Reformierakond esitab siseministrile umbusaldusavalduse, aga rahvasaadikud ei usu, et saabub Helme viimne ministripäev (4)

Marvel Riik, Viljar Voog, Hindrek Pärg, 9. november 2020 09:52
Foto: Viljar Voog
Esmaspäeval teatas Reformierakonna juht Kaja Kallas, et antakse sisse siseminister Mart Helme umbusaldusavaldus. Tööle tõttavad rahvasaadikud olid aga üksmeelel, et vaatamata siseminister Mart Helme skandaalsetele väljaütlemistele värske USA presidendi Joe Bideni kohta, ei jää tänane tööpäev Helmele ministriametis viimaseks.

"Anname täna koos sotsidega sisse Mart Helme umbusaldusavalduse. Kõik riigikogu saadikud on oodatud allkirja ja häälega toetama. Mart Helme lahkumine on elementaarne hügieeniküsimus, aga lahendada tuleb ka see, et EKRE valitsusse ei sobi," teatas opositsiooniliider esmaspäeva hommikul saadetud kommentaaris. 

Esmaspäeva hommikul tööle tõtanud keskerakondlane Andrei Korobeinik tõdes: „Koalitsiooni tervis on viimastel aegadel kehv, aga ma tõesti ei usu, et see on Helme viimane [töö]päev."

Ka „päevakangelane“ Mart Helme ei uskunud, et tänane päev võiks jääda talle viimaseks. „Ei usu,“ naeris Helme koos abikaasa Helle-Moonikaga, kui nad autoga riigikokku saabusid.

Välisministri nõunik Mart Luik oli sõnades julgem. „Olukord on ikka hull! See ei ole niisama plõksimine!“ Luige sõnul on üks asi see, mis on kombekas sõnapruuk ja käitumine, aga teine asi on suurema liitlase, st USA, vastvalitud riigipea alusetu süüdistamine.

„Minu jaoks on see NATO plaan B kategooria,“ tõmbas Luik paralleele Helme varasemate sõnavõttudega. „Ükskord peab see lõppema,“ kostis Luik kommentaariks Koka ja Korobeiniku hinnangutele, et tänane tööpäev ei jää Mart Helmele siseministrina viimaseks. „Ministrile ei kehti samasugune sõnavabadus nagu tavakodanikule!“

Umbusaldamist tuli oodata kaks nädalat

Reformierakond soovis siseministrit umbusaldada juba kaks nädalat tagasi, oktoobri lõpus, pärast Helme Deutsche Wellele antud intervjuud, ent opositsiooni plaani lörtsis Viimsi vallavolikogu istung, kus osalesid Siim Kallas ja Aivar Sõerd. Kaks päeva hiljem tuvastati ühel seal viibinud inimesel koroonaviirus ning seetõttu peavad ka Toompeal rahvast teenivad poliitikud kaks nädalat kodukontoris töötama.

Toona lootis opositsioon, et konservatiiv on välja vihastanud piisavalt palju Keskerakonna ja Isamaa liikmeid, nii et seekord saaksid nad tema ministriametist tagandamiseks hääled kokku. 

Möödunud nädalavahetusel on aga siseminister veel enamgi õli tulli valanud, kutsudes raadiosaates "Räägime asjast" USA presidendivalimiste arvatavat võitjat Joe Bidenit "närakaks" ja "korrumpeerunud tüübiks" ning väljendades uskumist Donald Trumpi ja tema kõige tulisemate toetajate teooriatesse, nagu oleks demokraadist Biden võitnud valimised pettuste teel, kuigi igasugused sellekohased tõendid seni puuuduvad. 

Saates osalesid veel rahandusminister Martin Helme ning europarlamendi saadik Jaak Madison, kes ka avaldasid umbusku valimistulemustesse, ent kumbki ei väljendanud end nii reljeefselt nagu siseminister. 

Vanema Helme kommentaare põrmustasid tema koalitsioonikaaslased – Jüri Ratas nimetas neid lubamatuteks ja absurdseteks, paludes Helmel lõpetada Eesti ja USA suhete õõnestamise. Samal meelel oli sotsiaalminister Tanel Kiik. Urmas Reinsalu soovitas Helmel tegeleda Eesti, mitte USA juhtimisega. 

Helme sõnadele reageeris ka president Kersti Kaljulaid. „Eesti Vabariigi siseministri ja rahandusministri tänane [pühapäevane] rünnak Ameerika äsjavalitud presidendi ja Eesti valimiste suhtes on rünnak Eesti demokraatia ja julgeoleku vastu," sõnas Kaljulaid. Ta lisas, et kutsub lähipäevil kokku Riigikaitse Nõukogu ning sõnas, et inimlikult on tal kurb ja piinlik. 

Samal teemal

08.10.2020
„Räägime asjast“ | Siseminister Mart Helme: Trump võidab USA valimised võib-olla verevalamisega, Biden on närakas