Eesti uudised

"Mart ja Martin Helme peavad lõpetama koheselt Eesti ja USA suhete õõnestamise."

Ministrite põrmustav hinnang EKRE kolleegidele: Helmete sõnavõtud USA valimistulemuste kohta on absurdsed ja lubamatud (21)

Ohtuleht.ee, 8. november 2020 15:35
Siseminister Mart Helme ja peaminister Jüri Ratas.Foto: Teet Malsroos
Jüri Ratas postitas sotsiaalmeediasse vastukaaluks Mart Helme poolt täna Tre Raadios väidetule, et tulevase Ameerika presidendi närakaks sõimamine ei ole Eesti Vabariigi ministrile kohane (loe lähemalt SIIT, mida Helmed "Räägime asjast" saates rääkisid). EKRE poliitikute sõnavõtte on kritiseerinud ka Tanel Kiik ja Urmas Reinsalu. 

"Ameerika Ühendriigid on väga tugeva demokraatiaga riik, mille valimised on ausad, vabad ja läbipaistvad. Võimalikud vaidlused ja kaebused valimistulemuste üle lahendatakse ka seal kohtus, nagu demokraatlikele riikidele kombeks. Nende protsesside ebaviisakas arvustamine pealiskaudse info ja valeuudiste pinnalt ei ole Eesti Vabariigi ministritele kohane," kirjutab Ratas.

Samal teemal

"Ameerika Ühendriikide rahva tahtel valitud tulevane president Joe Biden on väga teenekas riigimees, kes on lubanud seista kõigi USA elanike eest. Samuti on ta lubanud pingutada, et ühiskonnas tekkinud lõhesid tasandada ning aastate jooksul võimendunud erimeelsused ületada. Need on ausad soovid, millest peaksime õppima ka Eestis. Mina olen Eesti riigi nimel Joe Bidenit Ameerika Ühendriikide 46. presidendiks valimise puhul õnnitlenud. Martin Helmel tuleb erakonna juhi ja Eesti Vabariigi rahandusministrina mõista, et USA on meie suurim liitlane ja asendamatu strateegiline partner nii Eesti kui Euroopa Liidu jaoks. Mart Helme peaks siseministrina samuti väga hästi teadma, et ilma tõenditeta ränkade süüdistuste esitamine on lubamatu," manitseb Ratas Helmesid.

"Ameerika rahvas otsustab oma juhid vabadel valimistel. Eesti jaoks on tugev transatlantiline side ja kahepoolse kaitsekoostöö süvendamine USA-ga olnud alati välispoliitiline eesmärk, olgu võimul vabariiklasest või demokraadist president. Ründav retoorika meie ühe olulisima liitlase aadressil on seetõttu äärmiselt vastutustundetu. Mart ja Martin Helme sõnavõtud USA valimistulemusi hinnates ei ole tõsiseltvõetavad ja on isegi absurdsed. Eesti valitsuse liikmed peavad suutma jääda meie suurima liitlase sisepoliitikat kommenteerides tasakaalukaks. Mart ja Martin Helme peavad lõpetama koheselt Eesti ja USA suhete õõnestamise. Andsin sama sõnumi otse edasi ka EKRE esimehele," kinnitab Ratas.

Urmas Reinsalu: soovitan Helmedel tegeleda Eesti probleemide, mitte USA juhtimisega

Välisminister Urmas Reinsalu kommenteeris samuti pühapäeva pärastlõunal Helmede sõnu, andes enda sõnutsi lihtsa ja selge vastuse. 

"See on pöörane jutt, mis ei esinda sekundikski ega mingilgi määral Eesti riigi ametlikku seisukohta. Soovitan valitsuskaaslastel tegeleda Eesti probleemide, mitte USA juhtimisega. Ameerika Ühendriigid saavad oma siseküsimustega meiepoolse käratseva ninatoppimiseta hakkama," nentis kõrge Isamaa erakonna poliitik.

Ta lisas: "Iga lapski saab aru, et solvangud Joe Bideni aadressil teevad meie liitlassuhetele kahju ja EI OLE Eesti iseseisvuse püsimise ja julgeoleku kindlustamise huvides. Rõhutan, et sama seisukoht on olnud mul ka USA ametisoleva presidendi, Donald Trumpi solvava retoorika viljejate suhtes Eestis. Oma seisukohti saab avaldada liitlasriigi poliitika suhtes väärikal moel." 

Sotsiaalminister Tanel Kiik jagas edasi Jüri Ratase sotsiaalmeediapostitust ning lisas lühidalt: "Ameerika Ühendriigid on tugeva demokraatia ja õigusssüsteemiga riik ning meie kõige olulisem liitlane. Kõik alusetud rünnakud presidendivalimiste võitja Joe Bideni vastu õõnestavad otseselt meie riiklikke huve ja julgeolekut. Selline tegevus peab koheselt lõppema!".

Lühidalt kommenteeris tekkinud olukorda ka välisministri nõunik Mart Luik. "No ei suuda mõni mees ministrile kohaselt käituda. Meie kõige olulisema liitlase vastvalitud presidendi süüdistamine on reaalne oht Eestile. Punkt."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee