Suurbritannia peaminister Boris Johnson Londonis. Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Valeria Filippova 8. november 2020 15:29
Boris Johnson on veelgi suurema surve all Brexiti kokkuleppe sõlmimiseks Brüsseliga, kui Joe Biden siseneb Valgesse Majja, ütlesid juhtivad konservatiivid ja diplomaadid laupäeval kartuses, et kokkuleppe puudumine võib tõsiselt ohustada suhteid uue demokraatide administratsiooniga. 

Välisministeerium ja nr 10 üritavad kiiresti hinnata Bideni eesistumise mõju Ühendkuningriigi välispoliitikale, sealhulgas sellistes valdkondades nagu Brexit, kliimamuutused, Lähis-Ida, Hiina ja Nato, vahendas The Guardian.

Kuid pärast laupäevast telefonikõne Johnsoni ja Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni vahel, mis lõppes Downing Streeti sõnul nii: „Paljudes valdkondades on endiselt olulisi erinevusi", kasvas hirm, et mõlemad pooled võivad kalduda Euroopa Liidust lepinguta lahkumise poole.

EL-i meelsed toorid ja diplomaadid on mures, et Euroopa Liidust lepinguta lahkumine tekitaks Londoni ja Washingtoni vahel varakult tõsiseid pingeid ja seaks erisuhted ohtu, arvestades Bideni väljendatud vastuseisu Brexitile, Euroopa integratsiooni toetusele ja Belfasti lepingule.

Iiri juurtega Biden on selgelt öelnud, et Brexiti-järgse Ühendkuningriigi ja USA vahelise kaubanduslepingu osas ei jõuta kokkuleppele, kui Euroopa Liidust lepinguta lahkumine ähvardab Belfasti lepingut, mida ta kalliks peab. 

Tema mure kokkuleppe osas Euroopa Liidust lepinguta lahkumise korral võttis uued pöörded pärast seda, kui Johnson surus hiljuti läbi siseturuarve. Paljud nägid seda sammu kui Brexiti huve Iirimaa rahust kõrgemale tõstmisena. 

Võttes arvesse Bideni hoiatusi Põhja-Iiri rahu kohta, ütles paruness Nicky Morgan: „Ma arvan, et peaminister ei taha, et esimene vestlus, mis tal Bideniga oleks, käiks Põhja-Iirimaa, Brexiti ja kokkuleppe puudumise kohta. Tehingu sõlmimine muudab selle vestluse palju lihtsamaks."