Maailm

Saudi Araabia hoiab hinge kinni peale Bideni võitu 

Toimetas Valeria Filippova, 8. november 2020 14:54
Saudi Araabia prints Mohammed bin Salman.Foto: AFP/Scanpix
Saudi Araabia, kellel võib olla Joe Bideni USA valimisvõidult rohkem kaotada kui teistel araabia riikidel, on võtnud aega, et kommenteerida Donald Trumpi lüüasaamist, kelle Lähis-Ida poliitika ja kindel vastuseis Iraaniga toetasid pealinna Riyadhi.

Kui teised Araabia riigid kiirustasid demokraatide esimeest kohe õnnitlema, vaikis kuningriigi tegelik valitseja kroonprints Mohammed bin Salman tundide kaupa USA hääletusel isegi siis, kui saatis Tansaania presidendile tema taasvalimise puhul sooje sõnu, vahendas Reuters. 

Prints Mohammedi tihedad isiklikud sidemed Trumpiga olid pakkunud olulist kaitset Riyadhi õiguste kohta käiva rahvusvahelise kritiika tõusu vastu, mille põhjustas Saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi mõrv, Riyadhi roll Jeemeni sõjas ja naisaktivistide kinnipidamine.

Need piirkonnad võivad nüüd saada hõõrdepunktideks Bideni ja Saudi Araabia vahel, kes on peamine naftaeksportija ja USA relvade ostja. 

USA endine asepresident lubas oma kampaanias kuningriigiga sidemete ümberhindamist, nõudes suuremat vastutust Khashoggi tapmise eest Riyadhi Istanbuli konsulaadis ja õhutas USAt lõpetamaks Jeemeni sõja toetamist. 

„Ainus asi, mis on halvem kui COVID-19, oleks BIDEN-20," kirjutas Saudi Araabia Twitteri kasutaja dr Muna, samas kui paljud teised sotsiaalmeedia platvormi saudlased ignoreerisid tulemusi esimestel tundidel pärast seda, kui USA võrgud kuulutasid Bidenit võitjaks. 

Saudi Araabia poliitiline allikas mängis maha kuningriigi ja Ameerika Ühendriikide vaheliste lahkarvamuste ohtu, viidates Riyadhi ajaloolistele sidemetele Washingtoniga.

Kuid Saudi Araabia ajaleht Okaz pakkus ebakindlust selle osas, kuidas kuningriigi tulevik välja mängib. „Piirkond ootab ... ja valmistub ... selleks, mis juhtub pärast Bideni võitu," kirjutas see esilehe artiklis.

Samal teemal

08.11.2020
Kersti Kaljulaid Joe Bidenist: talle on oluline, et iga inimene tunneks ennast ühiskonnas kaitstu ja hoituna
08.11.2020
Mehhiko president ei õnnitle Bidenit enne, kui juriidilised probleemid on lahendatud
08.11.2020
Joe Bideni võidukõne: Ameerikal on aeg paraneda ja ühineda

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee