Jüri RatasFoto: Teet Malsroos
Ohtuleht.ee 7. november 2020 21:09
Laupäeval teatasid USA uudisteportaalid, et Joe Biden sai uueks USA presidendiks. Mida arvavad sellest aga Eesti poliitikud?

Peaminister Jüri Ratas tervitab ja õnnitleb Twitteris uut presidenti ja asepresidenti ning loodab Eesti ja USA vahel tugevat koostööd.

Samal ajal on aga Mart ja Martin Helme raadiosaadetes USA valimistest rääkides hoiatanud, et demokraadid valmistuvad pettusega presidendiameti varastamiseks.

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet samuti õnnitleb Bidenit ja esimest naisasepresidenti võidu puhul ja loodab head riikidevahelist koostööd. Samas pärib ta Twitteris peaminister Rataselt aru, kuidas tema suhtub sellesse, et Martin Helme kahtlustab demokraate valimispettuses.

EKRE liige Jaak Madison on seisukohal, et väga kurioosne on see, et USA presidendivalimiste tulemused hõigati välja meedia poolt. "Põnev on lugeda, et uuel ajastul kinnitatakse valimistulemusi ja presidenti CNNi (Communist News Network) uudise põhjal. Mis siis, et kohtukaasused on pooleli," kirjutab ta Facebookis.

Marina Kaljurand on rahul, et järgmiseks USA presidendiks saab Joe Biden ja asepresidendiks Kamala Harris, sest tema meelest pääseb lõpuks Valgesse Majja kogenud ja tark president, kes teab ka Eesti asukohta ega aja Balti riike Balkani omadega segamini.

Kaljurand rõhub ka sellele tähtsale momendile, et Kamala Harrise näol jõuab Valgesse Majja esimene naisasepresident, kelles näeb ta ehk isegi järgmist võimalikku presidenti. Kaljurand usub, et Bideni administratsioon teeb ära selle, millega Eestis Keskerakond ja Isamaa ei saa hakkama – ehk suukorvistab EKRE ja asub kaitsma naisi, mustanahalisi, LGBTI ja kõiki teisi vähemusi, kirjutab Kaljurand Facebookis.

Eerik Niiles Kross kritiseerib sotsiaalmeedias Helme väljaöeldut justnagu oleks Biden valitud valimispettusega ja leiab, et säärane mõtteviis küll USA ja Eesti vahelisele suhtele kasuks ei tule.

Välisminister Urmas Reinsalu kirjutab, et tegid eile koos Läti ja Leedu välisministritega  Balti riikide ühisavalduse eesmärgiga arendada suhteid USA-ga tulevikus. "USA ja Eesti tugevad suhted on meie elulistes julgeolekuhuvides. Joe Bideni senised seisukohad ning tegevus NATO laienemise ning Balti riikide kaitsmise küsimuses vastab meie julgeolekuhuvidele."