Kajar KaseFoto: Teet Malsroos
Katrin Rohtla 7. november 2020 20:33
USA valimiste vaatleja Kajar Kase sõnul tuleb praegusel USA presidendil tõenäoliselt ametikohalt lahkuda ühel või teisel viisil. 

Kase selgitab, et tavade kohaselt helistab kampaaniaga kaotanud osapool võitjale just pärast seda, kui häälteenamusega võitja meedias väljakuulutatakse. Kõnes peaks helistaja oma kaotust tunnistama ja see o hetk, mil valimised võib lõpetatuks kuulutada ja liikuda järgmisesse üleminekufaasi.

Kas Trump ka seda teeb?

"Hillary Clinton tegi kõne Trumpile valimisööl. Rahvale kõnet ei pidanud, aga helistas Trumpile ja ütles, et valimised on läbi, sest ta on kaotanud. Sealt edasi sai Trump pidada võidukõnet," meenutab Kase.

Trumpi puhul on Kajar kase sõnul raskem ennustada, sest president on mõista andnud, et ta ei pruugi kaotust tunnistada.

"Kui lugeda praegu Trumpi väljaütlemist, mis on selgelt strateegia osa ja varem koostatud, siis... Ta ütleb selgelt, et ei kavatse kõnet teha ega tunnistada, et Biden on valimised võitnud. Lubab veel esamspäeval edasi kohtusse minna," lisab Kase.

Tema sõnul on see ju ka tegelikult Trumpi õigus, aga Kase sõnul ei ole vähemalt tema senini näinud mingit tõestusmaterjali, mis viitaks, et kusagil oleks valimiste ja nende tulemustega seoses väga valesti ja mööda. Kase usub, et Trumpil ei ole lihtsalt mingit pidepunkti, mille najal hääli vaidlustada.

"Selleks, et vaidlustada valimistulemused, siis peab tal olema võimalik vaidlustada need vähemalt neljas osariigis (Kase nimetab Arizonat, Nevadat, Pennsylvaniat ja Georgiat)."

"Ta peab kõikides osariikides midagi vaidlustama, et legitiimselt öelda, et valimistulemused ei kehti. See on võitlus tuuleveskitega," hindab Kase.

Õnneks tehtavat valimisi puudutavad kohtuotsused USA-s siiski väga kiirelt. 

Kajar Kase on veendunud, et Trumpi mainele mõjuks siiski paremini see, kui tunnistab, et on valimised kaotanud. Nii nõustub ta Fox Newsi saatejuhiga, kelle sõnul jääks siis Trumpist meenutus kui edukast presidendist, kes palju korda saatis.

Kase rõhutab, et USA õn ikkagi õigusriik, kus presidendiks saab see, kelle poolt on rohkem valijameeste hääli.

"Ta tuleb sealt Valgest Majast ühtemoodi või teistmoodi välja," on Kajar Kase veendunud.

Samal teemal

Kommentaarid  (2)

Ax 8. november 2020 11:19
Tõenäoliselt Trump lahkub siiski ilma suurema skandaalita. Aga kahju on USA rahvast. Eelistati mingit taavirõivast, kes pole elus mitte midagi peale poliitkoridoride näinud. Sellised ühel hetkel raugastunud ja tarbetuks osutuvad teenekad poliitikud saadetakse Euroopas tavaliselt kuhugi sinekuuri -- Europarlamenti, Kontrollikotta, mingisse tähtsasse nõukogusse vms. Trump tegi USA jaoks siiski väga palju ära. Küllap varsti hakatakse teda õiglasemalt hindama.
Jaanus 8. november 2020 08:27
Elame näeme. Eetikast ja poliitkorrektsusest on vara veel rääkida ning sellest, kes ja kuidas Valgesse majja asub ja lahkub. Valimiseelseid sündmusi arvestades on mõlemal osapoolel liiga palju kaheldava väärtusega väljaütlemisi olnud. Paljude sündmuste iseloom ja toimumiste jada on kõike muud olnud kui loomulik ja loogiline asjade kulg.

SISUTURUNDUS