Pilt on illustreeriv.Foto: Aldo Luud
Toimetas Valeria Filippova 7. november 2020 15:58
„Kui hakkavad tulema surmajuhtumid, siis hakkab hirm kasvama", arutasid Vikerraadio saates „Rahva teenrid“ saatejuht Huko Aaspõllu, Äripäeva ajakirjanik Urmas Jaagant ja pressinõukogusse kuuluv Urmet Kook. Samuti räägiti USA presidendi valimistest.

Jaaganti sõnul ei oodanud ta, et Donald Trump võidab, kuid toimetusesisesest arvamusküsitlusest tuli välja, et Trump saab võidu osariikides, millel on suurem kaal. Sellest algas arutelu selliste küsitluste üle, mille usaldusväärsus on küsitav, sest tihtipeale on need eksitavad. 

Nii juhtus ka erakondade valimistel, kui tolleaegne Keskerakonna esimees Edgar Savisaar oli äärmiselt häiritud eksitavatest küsitlustest, mis näitasid tulemusi jutskui on Keskerakond juba võitja. Aaspõllu sõnul saatis see hääletajatele vale sõnumi, et hääletada ei olegi enam mõtet. 

„Trump võitleb valimistulemuste vastu kogu hingega," ütles Aaspõllu. Tema arvates tegeleb Trump mingisuguse tuleviku pinna valmistamisega. 

„Vaadates seda egoismi taset Trumpi puhul, siis ma ei usu, et ta mõtleb teistele neid samme tehes," vastas Kook.

Koogi sõnul on oluline mõelda sellele, mis valesti läks: „Nii ebastabiiselt kuju ei oleks olnud vaja." Aaspõllu vastas:  „Ma ei tea, kas ma nõustun sinuga. Pigem on probleem selles, et Trump ei ole suuremale osale oma toetajatest reaalselt mitte midagi head teinud."

Maski kannavad need, kes riskigruppi ei kuulu

Koroonaviiruse teemal arutades tuli jutuks nii maskikandmine kui ka kogunemispiirangud.

„Mina tänavatel paanikat ei näe," ütles Aaspõllu. Koogi sõnul hakkab hirm kasvama siis, kui tulevad uued surmajuhtumid. Sellega nõustus ka Urmas Jaagant.

Aaspõllu tõi välja Terviseameti väljakäidud lahendus teha maskikandmine siseruumides kohustuslikuks: „Kuidas seda jõustada, kui täna kannavad maski need, eks riskigruppi pigem ei kuulu?" 

Koogi arvates, tuleks leida kesktee, mitte laskuda äärmustesse: „Tuleks mõelda, mis on piirangute mõistes kesktee, et neil oleks sisuline mõju." 

Aaspõllu sõnastas valitsuse küsimuse, kas panna piiranguid inimeste kogunemistele. Koogi sõnul on Eesti piirangute suhtes üks kõige liberaalsemaid riike Euroopas. Ta lisas, et Lätis, kus nakkuskordaja on veidi suurem kui Eestis, kehtestati eile eriolukord neljaks nädalaks. 

Urmas Jaaganti sõnul on valitsus nüüd võrreldes kevadega palju targem ja on näha, et tehakse kõik vältimaks kevadist olukorda. 

Kook aga arvab, et piirangud ei muuda lõpptulemust: „Kõik on katsetanud erinevaid lähenemisi, aga tulemus on ikka sama." 

„Tõenäoliselt on meil vaktsiini tarvis. Peame pool aastat vastu pidama, sest esialgu vaktsiini kõigile ei jagu ja me ei tea, kuidas esimesed vaktsiinid toimivad," lausus Kook.