Maailm

Bangdaleshis avati esimene kool transsoolistele õpilastele (1)

Toimetas Valeria Filippova, 7. november 2020 12:40
Pilt on illustreeriv.Foto: Reuters
Dhakas avati Bangladeshi esimene transsooliste usukool. Enam kui 150 õpilast hakkavad õppima islami ja kutseõppe aineid erakoolis tasuta. Bangladeshi riik tunnustab ametlikult nn kolmandat sugu, mille alla kuuluvana identifitseerivad end ka paljud sealse transsooliste kogukonna liikmed.

Transsoolistel inimestel on küll õigus näiteks valida ja valimistel kandideerida, kuid konservatiivsed sotsiaalsed hoiakud raskendavad neile endiselt ligipääsu töökohtadele ja haridusele, vahendab BBC. Mõned kolivad linnadesse ja otsivad toetust laulmise ja tantsimisega pulmades ja sünnitustel, kerjamise või seksitöö kaudu.

Samal teemal

Valitsuse sõnul on Bangladeshis umbes 10 000 hidžrat, kes on Lõuna-Aasias tuntud kui transsoolised inimesed. Teiste hinnangute kohaselt on see arv enam kui 50 000.

Siiani pole Bangladeshis olnud ainult transsoolistele mõeldud kooli. Transsooliste kogukonnast saavad kooli registreeruda õpilased igas vanuses. Loodetavasti on õpilastel pärast seal õppimist võimalus astuda mitmele erinevale ametile. 

„See, kas keegi on kolmandast soost või mitte, tuvastatakse üsna küpses eas. Sellepärast me ei sea vanusepiiri. Igaüks võib siia kooli tulla kohe, kui transsooline isik tuvastatakse, olenemata sellest, mis vanuses ta on," ütles usukooli haridus- ja koolitussekretär Mohammad Abdul Aziz Hussaini. 

Üks kooli uus õpilane ütles, et enamus trans-kogukonnast on kirjaoskamatud.

„Keegi ei taha meid tööle võtta. Kui meil oleks mingisugunegi haridus, oleksime võinud töötada paremas kohas," ütles ta.

„Seetõttu teeme ikka seda, mida meie esivanemadki, teenime raha tantsimise ja laulmisega," ütles Shilpy, kelle nimi tähendab bengali keeles "artist", BBC-le.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee