Poliitika

Ilves: Bideni võit ei ole hea Eesti valitsusele, kõnepruuk stiilis „Kui on must, näita ust“ ei soodusta häid suhteid (2)

Toimetas Keit Paju, 6. november 2020 21:14
Toomas Hendrik IlvesFoto: Jörgen Norkroos
Eesti ekspresident Toomas Hendrik Ilves tõdeb ERRile antud raadiointervjuus, et Bideni võit tooks kasu Eesti inimestele, kuid mitte meie valitsusele.

"Kui isegi Fox News, mis on suur Trumpi pooldaja, ütleb, et jah, Biden on võitnud, siis võime selles päris kindlad olla," sõnab Ilves.

Trump ja tema pooldajad on öelnud, et valimistulemused on võltsitud ning pärast valimispäeva ei oleks tohtinud hääli edasi lugeda. Ilvese sõnul pole Trumpi nurinatel suurt juriidilist alust. "Kohtuprotseduurid võivad minna edasi, aga suurt juriidilist alust sellel ei ole, välja arvatud, võib-olla Georgia osariigis, mida Bidenil polegi vaja, et võita. Muidu need vahed on nii suured, et ümber lugemise ega millegi muuga ei tööta argument, et hääli ei oleks tohtinud lugeda pärast valimispäeva."

Bideni võit on Ilvese hinnangul Eesti rahva jaoks hea, kuna Trumpil olid plaanid USA NATOst välja tõmmata, kuid Bideni ajal seda ohtu ei ole. "Biden on olnud suurimaid transatlantiliste toetaja, ta tunneb Ida-Euroopat eriti hästi, see on meile väga hea," ütleb ta.

Bideni võit ei ole aga Ilvese hinnangul hea Eesti valitsusele. "Kui sul on mustanahaline naine, kes on asepresident, siis väljend "Kui on must näita ust" ei ole väga hea, mis soodustaks häid suhteid. Me võime väita, et ah, meil on alati head suhted USAga, ma ei ole kindel, et USA-l on väga head suhted selle valitsusega. Kodumaal seda ei tajuta, kui vastuvõetamatu on see keelepruuk, mida kasutatakse valitsuse poolt, kuna valitsus talub selliseid väljaütlemisi, siis valitsus vastutab ka selle eest. Nõnda suhtutakse sellesse valitsusse, mis on kahju eesti rahvale. Eesti on liigitatud samasse kategooriasse nagu Ungari ja Poola, mis mäletatavasti on selle valitsuse soov," nendib ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee